[RIJESENO] Kako iskljuciti password na Ubuntu 11.04?

Posto sam sestri instalirao Ubuntu, koji ja ne koristim, jer imam Slackware, desava joj se da iskoci onaj popup prozor za password za autentifikaciju ovoga, onoga… tj. ako hoce da instalira programe, kad joj se zakljuca ekran, “privezak se nije automatski otkljucao” itd. Ovo za zakljucavanje ekrana sam rijesio pa ako ima neki nacin da iskljucim password kod instalacije programa bio bih mu jako zahvalan.

Pokusaj:

Gdje ces kako Authentication mode izabrati sudo, zatim kao root

i dodas liniju:

Hvala za tip na visudo, medjutim rijesio sam problem na ovaj nacin:

%admin ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

[quote=Ico]Hvala za tip na visudo, medjutim rijesio sam problem na ovaj nacin:

%admin ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL[/quote]
To ti i nije bas pametno rjesenje… ali dobro.

[quote=Amar][quote=Ico]Hvala za tip na visudo, medjutim rijesio sam problem na ovaj nacin:

%admin ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL[/quote]
To ti i nije bas pametno rjesenje… ali dobro.[/quote]
Nije cak ni za usera ukidati pass, sigurnost je bazirana ipak na passu. Ali kako tek nije pametno cijeloj admin grupi davati NOPASSWD privilegije.

[quote=Ico]Hvala za tip na visudo, medjutim rijesio sam problem na ovaj nacin:

%admin ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL[/quote]
To ti je kao da ukineš UAC na Windowsu, upravo si skinuo jedan nivo zaštite od virusa i drugih gluposti (Windows baš i nema nekih drugih nivoa, ali osnovna ideja je ista).

dobro idemo od toga da postoji neki router koji je nakacen ispred PC , valjda bar i neki firehole laufa ali ipak najveci problem je ispred kompjutera, da li windows ili linux korisnik koji radi sa admin pravima radi sebi o glavi, zar je toliki problem ukucati lozinku, sigurno ces ustedjeti sebi vise vremena ako joj nabacis istu nego kod ponovne instalacije operativnog sistema kad ga ova krashira :slight_smile:

meni se uvijek dize i ovo malo kose na glavi kod ovakvih propusta :slight_smile:

sve je to fino sto napricaste, ali niko konkretno da odgovori kako da useru dam admin privilegije da me vise ne pita za pass. Osim toga ja ne vidim nikakvu opasnost, jer bas nista nemam vazno na racunaru da bi se neki logger zakacio i sl.

rjesenje:

instaliras windows i nemas problema sa passwordom jer si stalno “root”.

Zar nemas User Management na Ubuntu da dodas prvilegije za usera? Pod systemom “users and groups”, idi na user settings. Nisam nikada pokusao takve stvari, ali vidi dali ce ti pomoci.

Korisnik u normalnim scenarijima korištenja ne bi trebalo da svako malo kuca pass. Ako postoje neke aplikacije koje korisnik često pokreće, možeš samo te aplikacije dodati u sudoers file. Većina virusa i drugih “zloća” (rootkits i sl.) su totalno automatizovani i nije uopšte potrebno da imaš nešto bitno na računaru da bi osjetio negativne posljedice ukidanja zaštite passwordom.

u terminalu kucaj

sudo su

(ovo ti je da postaneš root)

passwd

(upiši šifru za root-a)

uradi logout

u Other ukucaj (username) root

kad se logiraš u terminalu kucaj

pulseaudio -D