[RIJESENO] mandriva 2009 zeznut grub

Particije sda1 (root), sda2 (home), sda(3) swap i sda5(ntfs sa podacima). Imao sam ubuntu do sada sa instaliranim grub-om na mbr-u. Obrisao particiju sda1 i napravio je ponovo, da bih obrisao mbr (tako je do sad moglo). Instalirao mandrivu 2009 spring i odabrao da mi grub ovaj put bude na mbr of first partition a ne na mbr od hdd-a. Sad kad restartujem ucitava mi stari grub (bar mislim da to radi) koji ne radi i pise grub error. Pokrenem rescue system sa mandrivinog diska i idem na reinstall grub i izbaci mi gresku da ne moze naci root particiju. Sada sam trenutno na live ubuntu-u. Kako da to sredim?

Rijeseno. Izgleda da sam ipak imao stari grub na mbr i novi grub na prvoj particiji. Iskoristio sam nekakav alat koji mi je instalirao default grub na mbr i sada sve radi.

Dakle, vjerovatno si to već shvatio, ali brisanje particije NE briše sadržaj MBRa, ustvari jedini način da obrišeš MBR je da prepišeš nešto drugo preko njega.

Pa briše ako je mbr od particije a ne mbr disk-a.

nisi shvatio. mbr se uvijek pise na disk na kojem je sistem bez obzira koliko ima particija ili ima li ih uopce. ima rezerviran dio za mbr koji nema veze sa particijama. ti mozda pricas o pbr-u.

[quote]The MBR is a small program that is executed when the computer boots up. Typically, the MBR resides on the first sector,
sector 0, of the hard disk. The MBR program begins the boot process by looking up the partition table, which is also stored
in the MBR sector, to determine which partition to use for booting. It then transfers program control to the boot sector of
that partition, which continues the boot process.[/quote]

[quote]The Partition, or Volume, Boot Record is also a small program that is executed after the MBR during computer startup. The
PBR resides within the partition. The PBR program continues the boot process by reading and accessing additional hard
disk sectors to determine the specific operating system’s boot loader application. It then transfers program control to the
boot loader, which continues the boot process.[/quote]

Kakve veze ima da li je pbr ili partition mbr? Ne kontam zašto je bitno kako se zove. Uostalom riješeno je.