[RIJESENO] Nakon instalacije nijedan linux ne radi

Ovako: Laptop HP Presario CQ61 AMD 2 GHz,4 GB RAM, ATI Radeon HD 4200 grafika. Dual boot windows 7 i ubuntu 12.04, pocelo se desavati to da se mozda svaki peti put sistem ne podigne. Nakon grub OS menija i pritskanja entera na ubuntu-u, pojavi se slika (ubuntu roza), i sistem se zaledi (cim pritisnem enter HDD lampica se ugasi). Prvi put uradio update sistema kad se to desilo. Windows radi. Medutim malo po malo sistem vise nije htjeo nikako da se podigne (isto i sa failsafe). Obrisem ubuntu i stavim opensuse i ista stvar. Install ok, sistem se startuje i kad resetujem komp vise nece da boot-a. Probao sam razne varijante za grub (da bude i na MBR i na PBR) ali ista stvar. Instalirao suse jos neka 3-4 puta isto. Obrisao win i linux particije (ostavio samo onu od podataka) i probao ponovo medjutim ista stvar. Dok pisem ovaj post radim low level format diska da sigurno obrisem mbr pa da ponovo napravim sve particije pa sve od pocetka ali nesto nisam siguran opet da ce raditi. Arhitektura je x64. Kada zadam nomodeset umjesto roza slike na ubuntu-u i crnog ekrana na suseu, pisu samo informacije tipa: loading system, particija sda1 koja je linux slika, root = putanja do onog linuz fajla i tome slicno. I tu stane.

P.S. Sada radi, ali se desavalo i to da nekad nece ni live cd da se startuje. Cak sam vadio i HDD i opet isto. Cim enter on zaledi. Medjutim zasad to radi.

zvuci intresantno, medjutim bez licnog uvidaja uvijek je tesko remote to dijagnositicirati mogu ti predloziti sledece:

  • BIOS update
  • HDD test (odes na stranicu proizvodjaca hDD i sines tool za testiranje HDD) eventualno firmware update
  • MEM test
  • ciscenje notebooka je uvijek dobra stvar , cudo je sta notebook moze usisati prasine

ako je HW OK onda instaliraj samo jedan System recimo Debian :wink: windows moze ici u kvm ili virtualboxu

particioniraj HDD i korisiti msdos shemu, mogu zamisliti da Suse/Ubuntu su napravili prilikom instalacije GPT format sto za korisnika prilikom instalacije nije transparetno, pa ako si instalirao neki sistem i korisitio fdisk onda je jasno.
Ako ne koristis graficke dzidze midze korisiti vesa modul, testiraj grub/kernel parametre noapic nolapic i acpi_osi=Linux

potrazi ovdje iskustva drugih korisinika
http://www.linux-laptop.net/

ja se nadam da nije ali meni zvuci kao da je HDD pri smrti

sretno :slight_smile:

Sta kaze S.M.A.R.T imas na ubuntu disk utility, idi na svoj disk i view smart data, ako smart kaze da mu halalis onda dzenaza…

Ocisto laptop juce i promjenio termalnu pastu.
Bios je zadnji, update-ovao prije mjesec dana.
HDD test iz biosa kaze OK.
Mem test nisam pustao do kraja (traje dugo) ali prvih pola sata nije javio nista. Ponovicu i HDD i MEM test.
Da MSDOS shema (old school) ako mislis particionisanje tipa fdiskom gdje definisem primarne i extended particije, tako uvijek i radim.
Link sam gledao ima CQ serija ali je dosta linkova mrtvo. Pregledacu jos kasnije.

@Maverick: probacu i SMART test.

Ja uvijek moram staviti na kernel line noapic nolapic ili acpi=off koje je spomenuo @die7 jer se desava ista stvar kao kod tebe. Vecinom nece da se podigne ili kad se podigne mis mi ima neki lag. Live CD-ovi nece nikako da se podignu ako to ne proslijedim. Pokusaj.

Ovako: Nakon low levela i citav dan pravljenja particija (moraju biti npr tacno 400 GB jer ne volim ono 368.3423 bla bla :smiley: ) instalirao sam ubuntu (za sad je on jedini sistem) i sada radi. Restartovao sam sistem tri puta i svaki put radi. HDD test je prosao ok: Disk is healthy. Vidjecemo sta ce biti nakon update-a, i kada stavim i win. Eto za sada je ok, javim se jos kasnije.

Nastavak: Nakon full update-a ubuntu-a i instalacije windowsa opet je sve ok, dakle sve radi. Sada je grub na prvoj particiji gdje je i linux, druga je swap, treca win, i cetvrta extended u kojoj je logicka za podatke. Sve znaci radi ok, ali ne znam u cemu je razlika u odnosu na prije low level formata. Jedini problem jos ostaje, taj da mi neki programi poput partition magic-a i ubuntuovog disk utility-a, javlja da se logicka particija ne nalazi na pravom cilindru gdje bi trebala i biti ili tako neka poruka. P. magic mi nudi da to fix-a ali nisam htjeo jer sve radi pa da mi ne bi zeznuo podatke. valjda se nece javiti problem kasnije. Ironija je u tom, (takvo sam uvijek iskustvo imao sa part. magicom) sto kad god napravim particije u part. magic-u, nakon restarta te particije vise nisu “uredne” po procijeni istog programa :smiley:

Nevazno. Ono sto sam pitao, rijeslilo se samo od sebe, ili pravljenjem particija od pocetka.

[quote=boby]Nastavak: Nakon full update-a ubuntu-a i instalacije windowsa opet je sve ok, dakle sve radi. Sada je grub na prvoj particiji gdje je i linux, druga je swap, treca win, i cetvrta extended u kojoj je logicka za podatke. Sve znaci radi ok, ali ne znam u cemu je razlika u odnosu na prije low level formata. Jedini problem jos ostaje, taj da mi neki programi poput partition magic-a i ubuntuovog disk utility-a, javlja da se logicka particija ne nalazi na pravom cilindru gdje bi trebala i biti ili tako neka poruka. P. magic mi nudi da to fix-a ali nisam htjeo jer sve radi pa da mi ne bi zeznuo podatke. valjda se nece javiti problem kasnije. Ironija je u tom, (takvo sam uvijek iskustvo imao sa part. magicom) sto kad god napravim particije u part. magic-u, nakon restarta te particije vise nisu “uredne” po procijeni istog programa :smiley:

Nevazno. Ono sto sam pitao, rijeslilo se samo od sebe, ili pravljenjem particija od pocetka.[/quote]

za particionisanje možeš koristiti cfdisk ili fdisk, npr slack installer, a kod suse installera imaš ovo da štimaš mak na konac, tj. cilindre sektore itd, ono po starinski da podesiš particije, ako praviš particije preko windows installera, onda će ti sigurno kasnije prijavljivati da ne završava na cilindru bla bla, ali u principu možeš ignorisati komotno.

[quote=boby]Nastavak: Nakon full update-a ubuntu-a i instalacije windowsa opet je sve ok, dakle sve radi. Sada je grub na prvoj particiji gdje je i linux, druga je swap, treca win, i cetvrta extended u kojoj je logicka za podatke. Sve znaci radi ok, ali ne znam u cemu je razlika u odnosu na prije low level formata. Jedini problem jos ostaje, taj da mi neki programi poput partition magic-a i ubuntuovog disk utility-a, javlja da se logicka particija ne nalazi na pravom cilindru gdje bi trebala i biti ili tako neka poruka. P. magic mi nudi da to fix-a ali nisam htjeo jer sve radi pa da mi ne bi zeznuo podatke. valjda se nece javiti problem kasnije. Ironija je u tom, (takvo sam uvijek iskustvo imao sa part. magicom) sto kad god napravim particije u part. magic-u, nakon restarta te particije vise nisu “uredne” po procijeni istog programa :smiley:

Nevazno. Ono sto sam pitao, rijeslilo se samo od sebe, ili pravljenjem particija od pocetka.[/quote]
sad ti samo ostaje da pratis princip “Don’t fix it, if it ain’t broken!”

Pa ja i mislim da nece biti nista, i meni nije nikad bilo da npr P. Magic nesto ne prijavi a sve radi savrseno. Evo moj komp radi super a P.M. kaze partition table error - nema nikakvih particija. I nikad problema. Samo ja sam takav, pa me zulja kad nesto nije bas bas…:smiley:

EDIT: Da li je neko skotno sta je moglo da bude onda, kad nije moglo da boot-a nijedan linux? Da li je problem bio MBR? Tj. Kad sam ukinuo sve particije low level formatom tad sam ukinuo i mbr (ispraznio), pa kontam da je to bio problem.

vjerovatno, korsiti fdisk iste distribucije koje instaliras, particioniraj jednom kako treba i nemjenjaj
u mbr koji je 512b se nalaze podatci o particijoma i njivom pocetcima,krajevima i -a flag kao bootable, mijesanjem toolsa za particioniranje pogotovo non linuxa zna se desiti frka i manjak odnosno visak blokova onda stvari postaju komplicirane

[quote=die7]vjerovatno, korsiti fdisk iste distribucije koje instaliras, particioniraj jednom kako treba i nemjenjaj
u mbr koji je 512b se nalaze podatci o particijoma i njivom pocetcima,krajevima i -a flag kao bootable, mijesanjem toolsa za particioniranje pogotovo non linuxa zna se desiti frka i manjak odnosno visak blokova onda stvari postaju komplicirane[/quote]

Pa mislim da je se bas tako nesto desilo. Da je, iz nekog razloga, podatak o root particiji linuxa, upisan pogresno u MBR i zato nije radilo. Vjerujem da se samo podaci nisu poklapali (stvarni i oni upisani u MBR), tako da particija nije “nalegla” kako treba. Ali bitno je da sada radi.

Admini moze tema na lock.

Ne moze tema na lock :slight_smile: Evo nakon par dana ista se stvar desila. Tj. djevojka nije ni koristila linux nego win i ja dodjem danas da pokrenem i ista stvar. Pokusao par puta i sve isto kao prije. Ugasim laptop iscupam bateriju i vratim i sad sam uspio pokrenuti ubuntu, al mozda vec nakon restrata nec vise moci ni vadjenjem baterije.

Moguce da je Windows kriv, mozda neki malware koji napada MBR i sl.

Backup MBR:

(kasnije uplodaj ovaj file negdje na dropbox i sl)

Restore MBR:

Il jos bolje izbrisi Windows.

[quote=Asm1r]
Il jos bolje izbrisi Windows.[/quote]
Ta je pametna.

hmmmm intresatno mislim da je windows taj virus :), ma nabaci joj samo linux i u kvm windows i ok
vadjenje baterije i boot proces imaju zajednicko kao ja i paraglajting

bez detaljnje analize a to ti nemoze niko odradit putem forum posta idi linijom manjeg otpora

sem toga particioniraj sa ubutuom i napravi swap / home i windows particije, nabaci pod ubutuom filsysteme (znaci formatiraj) sve sem windowsa i onda reboot pa onda prvo instaliraj windows
zatim ubuntu, grub ide naravno u /dev/sda ili /dev/hda i putem njega startas i linux i windows i no worry

u biti mozes baciit oko na partition table prije particioniranja, poslije partiotioniranja i naravno nakon istalacije windowsa

mbr backup
dd if=/dev/sda of=~/sda.mbr bs=512 count=1

iscitavanje istog
od -Ad -tx1z sda.mbr
i
file sda.mbr

sretno :slight_smile:

Hehe da nije ovo, nedavno smo imali taj problem na ETFu:
http://linux.slashdot.org/story/10/08/28/2112208/Some-Windows-Apps-Make-GRUB-2-Unbootable
http://www.chiark.greenend.org.uk/ucgi/%7Ecjwatson/blosxom/debian/2010-08-28-windows-applications-making-grub2-unbootable.html

vrlo intresantno

Procitao sam, ali je kod mene razlika da nekad sistem proradi, kao sto je to bilo kad sam izvadio bateriju (iako nema nikakve veze).