[RIJESENO] samo jedna wifi mreza ne radi

openSUSE 12.2 x64. Dakle, kuci se sasvim lijepo kacim na wifi mrezu, koja je zasticena sifrom. Na poslu imamo ruter na koji mogu da se nakacim ali nemam interneta. Unesem sifru, konektujem se ali nema mreze, ne mogu ni da pingujem ruter niti ista drugo u mrezi. Odem na windows i konektujem se normalno. Probam live ubuntu i opet sve radi normalno - bez ikavih podesavanja. Samo opensuse nece na net. Da li je negdje nesto podeseno sto ne vidim? Probao sam i manuelno da dodam IP i ostalo ali isto se desava. Dakle na mrezi sam a nemam internet.

WiFi je na opsegu 6 dok je lan na opsegu 7. Sve je kontrolisano od strane endiana. Ali ne vjerujem da vam ovo ista znaci ako se sa drugih sistema/racunara normalno kacim.

Niko nista?

Ne pada mi nista konkretno na pamet. Mozes provjeriti slijedece, za mrezu na koju se ne mozes nakaciti a onda i za mreze na koje se mozes nakaciti:

  • 802.11 standard (n,g,b,a)
  • frekvencija (2.4, 5 GHz)
  • kanal (1-13, 36-136)
  • enkripciju (WEP 64-128, WPA-TKIP, WPA2)
  • hardware

Probaj onda simulirati mrezu na nekom drugom hardwareu, recimo kuci ako imas pristup routeru. Moze biti bilo sta od gore navedenog.

po kvalitetu opisa problema “niko nista” je odlican odgovor

“Unesem sifru, konektujem se ali nema mreze, ne mogu ni da pingujem ruter niti ista drugo u mrezi” i “Dakle na mrezi sam a nemam internet.”

jesi na mrezi ili nisi?
Ako jesi kako znas da jesi? :slight_smile:

ili
“Odem na windows i konektujem se normalno” i “Ali ne vjerujem da vam ovo ista znaci ako se sa drugih sistema/racunara normalno kacim”
gdje odes? windows na istom PCu?
Ubuntu Live na tom PCu?

Dobro prvi dio posta je nerazuman, a ovaj drugi

[quote=die7]
ili
"Odem na windows i konektujem se normalno" i "Ali ne vjerujem da vam ovo ista znaci ako se sa drugih sistema/racunara normalno kacim"
gdje odes? windows na istom PCu?
Ubuntu Live na tom PCu?[/quote]

je sasvim uredu. sta nije jasno kod “sistema/racunara?” Dakle sve varijante. Razni sistemi na istom racunaru (mom) i drugi sistemi/racunari (tudji).

Dakle povezan sam na mrezu. Kako znam? Pa javi NM Connected i dobijem IP. Nemam samo internet. Ne mogu pingati ruter na koji sam nakacen niti drugo ista u istoj wifi mrezi.

@die7 Kako je amar shvatio? :slight_smile:

da li je amar shvatio to neznam znam da je post uzas zivi, no nebitno

ako mozes uci u mrezu znaci dobijes ip koja je u range dhcp koji endian dodjeluje i naravno vidis i ip gatewaya kao i DNS onda pogledaj sta ti je u u /etc/resolv.conf, ako tu ne stoji ip adresa routera ili veseg DNS onda bi to bilo to.

NM je los i buggy to smo u nekom postu odavno raspravili, pokusaj malo se pozabaviti wlan konekcijom bez NM

Ako dobijes IP a ne mozes na internet, prva stvar koju trebas provjeriti je da li je u pitanju DNS ili default gateway (route).

Odradi

ping www.google.com

i

ping 8.8.8.8

Ako prva ne radi a druga radi, onda je u pitanju DNS, pogledaj /etc/resolv.conf. Ako ni jedna ne radi, onda je vjerovatno u pitanju defaultni gateway.
Odradi

route

Trebalo bi da stoji nesto slicno ovome:

Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
default         fritz.box       0.0.0.0         UG    0      0        0 eth0

Naravno, umjesto fritz.box ce kod tebe stajati IP adresa vaseg defaultnog gatewaya.

Skontaj sta je od ovoga pa onda google-aj Susetov DHCP client nije pokupio sve.

P.S. NM je s*anje komad software-a, nemoj se oslanjati na ono sto ti kaze.

P.P.S. Tek sad vidjeh da ne mozes da pingas router iz Suseta. Vjerovatno nije pokupio route. Btw., koju adresu dobijes kada se konektujes? Jesi li siguran da je to adresa iz lokalne mreze? Da nije slucajno 169.254.x.x adresa? Neki routeri u slucaju nepostojanja DHCP servera ili nekompatibilnog DHCP klijenta sa druge strane dodijeljuju APIPA adresu koja je u range-u 169.254.0.0/16.

Naša Lan mreža je na 192.168.6.x. Gateway je 192.168.6.254, tj. IP adresa racunara na kom je endian instaliran, kroz koji ide sav saobraćaj. U taj računar je u drugu mrežnu kartu uključen Wi-Fi ruter, koji je na adresi 192.168.7.253, njegov gateway je 192.168.7.254. Ja dobijem adresu 192.168.7.72. Na endianu je naštimano za BLUE interface (wifi) da dodjeljuje adrese od 50 do 80. Isto tako i za GREEN interface (lan) samo na opsegu 6.

boby@linux-y9az:~> cat /etc/resolv.conf
...
search datamatics.local site
nameserver 192.168.7.254
boby@linux-y9az:~> ping www.google.com
ping: unknown host www.google.com                                                                                                                                                               
boby@linux-y9az:~> ping 8.8.8.8
PING 8.8.8.8 (8.8.8.8) 56(84) bytes of data.                                                                                                                                                    
From 192.168.7.72 icmp_seq=1 Destination Host Unreachable
linux-y9az:/home/boby # route                                                                                                                                                                   
Kernel IP routing table                                                                                                                                                                         
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface                                                                                                                   
default         192.168.7.254   0.0.0.0         UG    0      0        0 wlan0                                                                                                                   
192.168.7.0     *               255.255.255.0   U     0      0        0 wlan0

Kada se nakačim preko kabla, tada radi sve kako treba, i tek tada mogu pristupiti wifi ruteru. Zanimljivo je da ne mogu kad sam na wifi mreži, a mogu kad sam na kablu.

Probaj se nakaciti sa Ubuntuom (koji radi), pa pogledaj sta dobijes u resolv.conf i kakav ti je route.

Ako je identicno, pokusaj i sa trace-om da vidis gdje se tacno gube paketi:

traceroute 8.8.8.8

Koliko vidim gore, niti resolva kako treba niti route radi kako treba. Cudno skroz.

Znaci ubuntu pinga normalno i google.com i 8.8.8.8

ubuntu@ubuntu:~$ cat /etc/resolv.conf 
# Dynamic resolv.conf(5) file for glibc resolver(3) generated by resolvconf(8)
#     DO NOT EDIT THIS FILE BY HAND -- YOUR CHANGES WILL BE OVERWRITTEN
nameserver 127.0.0.1
search datamatics.local
ubuntu@ubuntu:~$ route
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
default         192.168.7.254   0.0.0.0         UG    0      0        0 wlan0
link-local      *               255.255.0.0     U     1000   0        0 wlan0
192.168.7.0     *               255.255.255.0   U     2      0        0 wlan0
ubuntu@ubuntu:~$ 

Ovo “site” u resolv.conf me buni. To je zadato u yastu kao domain name, a vidi se da ga na ubuntu-u nema. Moze li biti do toga?

[quote=boby]Znaci ubuntu pinga normalno i google.com i 8.8.8.8
Ovo “site” u resolv.conf me buni. To je zadato u yastu kao domain name, a vidi se da ga na ubuntu-u nema. Moze li biti do toga?[/quote]

Probaj izbrisati pa ces vidjeti da li je do toga :slight_smile:

route add default wlan0

uzasna kombinacija yasta i NM ko zna sta se tu zabobylo, da nebi ispalo da je odgovor koristi ubuntu ili debian ;), deaktiviraj ipv6 (u sysctl i kao boot parametar), pobrisi konfiguraciju i u resolv.confu , yastu i nm, restart, podesi konfiguraciju da bude managed kroz nm (Controlled with NetworkManager), restartaj network services, i podesi NM, to bi bilo to ako nije onda debian naravno

http://doc.opensuse.org/documentation/html/openSUSE/opensuse-reference/cha.basicnet.html

[quote=Amar][quote=boby]Znaci ubuntu pinga normalno i google.com i 8.8.8.8
Ovo “site” u resolv.conf me buni. To je zadato u yastu kao domain name, a vidi se da ga na ubuntu-u nema. Moze li biti do toga?[/quote]

Probaj izbrisati pa ces vidjeti da li je do toga :)[/quote]

Nije.

Probacu ovo ostalo, sto ste napisali.

Reinstalirao sam sistem i opet isto. Iskljucio IPv6 i opet isto. Resetujem ruter i sad radi :slight_smile: