[RIJEŠENO] Underclock i kontrola brzine venta na Nvidia grafickim

Situacija je sljedeca:

OS: Linux Mint 12
CPU: Phenom x4 955
GPU: Nvidia GTS 240 (hardwerski je ista kao 9800 GTX)

Instalisani “recommended” driveri.

Pratio sam ovo uputstvo:

Otvori Terminal i kucaj sljedece:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

U otvorenom fajlu dodati sljedecu liniju Option “Coolbits” “5” u okviru Section “Device” tako da izgleda ovako:

Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
Option “Coolbits” "5"
EndSection

Nakon restarta dobio sam mogucnost overclocka i underclocka graficke kao i kontrolu brzine venta na grafi u okviru Thermal settings.

E sad ono sto ne mogu da odgonetnem jeste da li postoji nacin da snimim neki profil odnosno da li postoji nacin da postavke koje sam zadao budu ucitane prilikom startovanja sistema. Razlog zasto mi ovo treba jeste to sto hocu da smanjim taktove graficke na 168 MHz za Core clock i 275 MHz za memory clock jer time smanjujem zagrijavanje graficke a ta njena snaga mi nije potrebna za sada na Linuxu.

Preferirani nacin je ako imas Windows da uradis underclocking u BIOSu graficke sa NiBiTor ili nvflash. Tako ce graficka biti permanentno underclocked cak i kada promijenis operativni sistem. Ali ovdje treba biti pazljiv, dosta pazljiv.

Drugi nacin je da installiras nvclock na linux i ubacis negdje u startup svog desktop environmenta komandu:

nvclock -m 275 -n 168.

SVE radis na svoju odgovornost. :slight_smile:

[quote=Asm1r]Preferirani nacin je ako imas Windows da uradis underclocking u BIOSu graficke sa NiBiTor ili nvflash. Tako ce graficka biti permanentno underclocked cak i kada promijenis operativni sistem. Ali ovdje treba biti pazljiv, dosta pazljiv.

Drugi nacin je da installiras nvclock na linux i ubacis negdje u startup svog desktop environmenta komandu:

nvclock -m 275 -n 168.

SVE radis na svoju odgovornost. :)[/quote]

Ma svjestan sam toga da sve radim na svoju odgovornost :slight_smile:

Znam za opciju da flasham BIOS graficke ali to ipak jos ne bih radio.

Sto se tice nvclocka pokusavao sam i sa njim ali mi ne uspijeva. Da li je razlog sto je zadnji update za nvclock bio 2009 cini mi se ili nesto drugo, ali ne uspijevam da podesim frekvencije sa tim programom. Mozda je do mene, tj mozda to ne uradim kako treba. Isao sam u “Startup applications” pa onda Add i dao naziv underclock, pod command sam upisao nvclock -m 275 -n 168 medjutim nakon restarta frekvencije nisu snizene pa pretpostavljam da nvclock ne podrzava ovu graficku ili je do mene ?

Pokusaovao sam da instalisem Nvclock-GTK sa GUI medjutim iako mi pokazuje da ga imam u aplikacijama > System tools > Nvclock kad ga pokrenem dobijem sipak, tj nista se ne desi.

Može li se to odraditi sa nvidia-settings?

Mogu. Sa nvidia-settings mogu smanjiti brzinu core i memory, cak mogu kontrolirati i brzinu venta ali je fazon sto se nakon restarta ponovo sve vrati na default postavke,tj 675 core i 1100 memory. Moje razmisljanje i jeste islo u pravcu da li je moguce nekako sacuvati postavke u nvidia-settings tako da nakon restarta automatski povuce underclock postavke. Ako neko zna kako da to uradim to bi napravilo ono sto zelim.

Pa trebalo bi da može snimiti postavke u ~/.nvidia-settings-rc

evo moj .nvidia-settings-rc

[code]#

/home/user/.nvidia-settings-rc

Configuration file for nvidia-settings - the NVIDIA X Server Settings utility

Generated on Mon Jun 25 11:53:37 2012

ConfigProperties:

RcFileLocale = C
ToolTips = Yes
DisplayStatusBar = Yes
SliderTextEntries = Yes
IncludeDisplayNameInConfigFile = No
ShowQuitDialog = Yes
Timer = PowerMizer_Monitor_(GPU_0),Yes,1000
Timer = Thermal_Monitor_(GPU_0),Yes,1000

Attributes:

0/CursorShadow=0
0/CursorShadowAlpha=64
0/CursorShadowRed=0
0/CursorShadowGreen=0
0/CursorShadowBlue=0
0/CursorShadowXOffset=4
0/CursorShadowYOffset=2
0/SyncToVBlank=1
0/LogAniso=0
0/FSAA=0
0/TextureSharpen=0
0/TextureClamping=1
0/AllowFlipping=1
0/FSAAAppControlled=1
0/LogAnisoAppControlled=1
0/OpenGLImageSettings=1
0/FSAAAppEnhanced=0
0/RedBrightness=0.000000
0/GreenBrightness=0.000000
0/BlueBrightness=0.000000
0/RedContrast=0.000000
0/GreenContrast=0.000000
0/BlueContrast=0.000000
0/RedGamma=1.000000
0/GreenGamma=1.000000
0/BlueGamma=1.000000
0/DigitalVibrance[CRT-1]=0
0/XVideoTextureBrightness=0
0/XVideoTextureContrast=0
0/XVideoTextureHue=0
0/XVideoTextureSaturation=0
0/XVideoTextureSyncToVBlank=1
0/XVideoSyncToDisplay=2
[/code]

Ne vidim nigdje opciju da snimim core clock i memory clock.

Moze i sa nvidia-settings.rc ali je problem sto pri svakom pokretanju nvidia-settings brise nvidia-settings.rc pa je rjesenje malo dirty:

Dodaj ovo na kraj fajla ~/.nvidia-settings.rc:

0/GPUOverclockingState=1 0/GPU2DClockFreqs=168,275 0/GPU3DClockFreqs=168,275

Zatim oduzmi sam sebi permisije za pisanje u taj fajl sa komandom:

chmod 440 ~/.nvidia-settings.rc

Onda uradi :

Sada treba da je clock postavljen sto mozes provjeriti u nvidia-settings panelu. Ostaje jos da dodas zadnju komandu u startup.

To je to. Nakon restarta mi je postavio zeljene brzine. Nisam uspio da promijenim permisije ovom komandom ali sam isao desni klik na fajl i oduzeo permisije. I zadnji korak nisam morao dodavati jer je vec bio dodan u startup aplikacije. U biti pomoglo je i graficka sada starta sa 168 Core clock i 275 Memory clock.

Ako slucajno znas koja je komanda da dodam i za brzinu ventilatora. Default vent radi na 35%, rucno mogu mijenjati i skoro je necujan do 50% pa bih mu digao malo brzinu ako slucajno znas sta da dodam u ovaj nvidia-settings.rc

Chmod komanda nije radila jer treba ~/nvidia-settings-rc umjesto ~/nvidia-settings.rc, my bad sry, ali snasao si se. :slight_smile:

Za fan speed samo dodaj ovo na kraju istog fajla:

[gpu:0]/GPUFanControlState=1
[fan:0]/GPUCurrentFanSpeed=50

Samo da prijavim da sve funkcionise kako je zamisljeno. Hvala na pomoci :slight_smile: