[RIJEŠENO]Zvucna kartica.... problem

Imam problem kad priključim neki audio uredjaj na zvucnu karticu, na Input (plavi ulaz) ne mogu da cujem zvuk sa uredjaja. Jel se mora instalirati neki program ili bi trebalo funkcionisati cim se prikljuci kao sto je slucaj sa win-om?

Daj napisi malo vise o problemu. Koji linux, sta tacno radis? Ako sam dobro razumio treba ti snimac zvuka. Probaj audacity i u opcijama vidi da li je input mute-iran.

otkucaj alsamixer u terminalu i vidi je li na mute tj. ili utisan do kraja. Alternativno spoji na ulaz za mikrofon.

Da ne otvaramo novu temu - ja imam moguće sličan problem.
Naime svaki drugi put (odprilike) kad pokrenem sistem, nema zvuka. Onda provjerim u sound-preferences a tamo sve promjenjeno. Kako ? Onda restartujem i sve se vrati na staro.

[quote=carousel]Da ne otvaramo novu temu - ja imam moguće sličan problem.
Naime svaki drugi put (odprilike) kad pokrenem sistem, nema zvuka. Onda provjerim u sound-preferences a tamo sve promjenjeno. Kako ? Onda restartujem i sve se vrati na staro.[/quote]
A kad resetujes nakon tog prvog restarta? Tj. dva puta zaredom?

Koristim Ubuntu 11.04, posto mi se linija pokvarila i htio sam prikljuciti vokmen sa radiom na racunar da bi preko zvucne tj. preko zvucnika slusao radio sa vokmena… Uspio sam rijesiti problem, problem je dakle bio u podesavanjima u alsamixer. Hvala na pomoci!!!

Preimenuj temu u [RIJESENO] ime_teme. I po mogucnosti napisi tacan nacin kako si rijesio problem, tj. sta si uradio u alsamixer-u. Ako neko bude imao slican problem, da mu ovo bude od pomoci

U terminalu sam ukaucao slijedecu komandu:

kada se otvori alsamixer prozor stisnu sam F5 taster da bi mi se pojavile sve opcije za pojacavanje zvucne kartice. Imaju klizaci prvi je Master, Headphon, PCM … i td. sa strelicama lijevo-desno mijenjamo gore pomenute opcije, astrelicama gore-dolje pojacavamo ili smanjujemo jacinu tona na ulazu, izlazu, mikrofonu… uglavnom svaki treba da je pojacan do kraja. Meni je ovo rijesilo problem.

[quote=carousel]Da ne otvaramo novu temu - ja imam moguće sličan problem.
Naime svaki drugi put (odprilike) kad pokrenem sistem, nema zvuka. Onda provjerim u sound-preferences a tamo sve promjenjeno. Kako ? Onda restartujem i sve se vrati na staro.[/quote]
Postoji neki startup servis čiji je posao da resetuje vrijednosti mixera na one memorisane od ranije, mislim da se servis zove “alsa”, poenta je ako si prethodni put ilegalno ugasio računar (nisi iščekao shutdown) da će se te sve vrijednosti vratiti na default.