Pozdrav, potpuno sam novi na linuxu. Digao sam ubuntu 8.04, i uradio sve update koji su bili dostupni, negdje oko 300MB. Instalirao nekoliko programa i sve je super, svidja mi se OS i jednostavan je… ali tad dolazi do problema. Eh ovako… pokusao sam da instaliram xampp, ali nema .dab instalacije… tako da sam mora da ga extractujem u /opt… medjutim nije mi dopustalo jer nemam ovlastenja, pokusao sam i preko konzole komandom su, i uzmem root, ali medjutim i dalje nece da mi extraktuje tu… poslije sam nasao na System>Administracija>Grupe i Korisnici da mogu da mjenjam postavke… i cackao sam malo i prebacim ovaj user u grupu root… ne kontam sta je ali eto… i odjednom nece mi nista… vecinu podesavanja sistema nemogu da kontrolisem… izbacuje mi da kucam neki password… skontao sam koji ali samo mi dopusti konektovanje, a ostalom mi ne da pristup… Kad hocu da udjem System>Administracija>Grupe pise mi da nemam dopustenje pristupu sistemskih postavki!!!
Vjerovatno ti je to već jasno, ali eto da kažem i to radi dodatnog efekta :))) :
To što si uradio bila je greška
Ok, sad kad smo razjasnili problem, slijedi pojašnjenje sistema permisija na Ubuntu Linux distribuciji.
Ubuntu je uveo revoluciju u svijet Linuxa time što je ukinuo root account, odnosno root je još uvijek tu ali mu nije definisana šifra i ne može mu se pristupiti. Da bi korisnik ostvario administratorske privilegije koristi se naredba sudo koja traži da se unese korisnikova šifra (ne root šifra), pri čemu se dodatne permisije štimaju koristeći panel Grupe i Korisnici, karticu Privilegije. Na ovoj kartici treba aktivirati opciju Administer the system, čime će panel odraditi kreiranje odgovarajućih grupa i učlanjivanje u njih.
Raspakivanje u /opt direktorij bi se onda radilo umjesto tar xzvf imefajla.tar.gz komandom sudo tar xzvf imefajla.tar.gz. Kada pokreneš neki grafički program koji zahtijeva administratorske privilegije, sam će te upitati za šifru kao što si sigurno već primijetio. Manuelno učlanjenje u root grupu neće dati željeni efekat jer neke stvari ne moraju imati grupne privilegije, s druge strane učinio si sistem strahovito nesigurnim. Sada ti preostaje samo da edituješ ručno fajl /etc/group ili da kreiraš novog usera i radiš dalje kao taj.
Mada apsolutno ne kontam šta će ti xampp na Linuxu? Uđi u Add/Remove Programs, odaberi pakete apache, php, mysql, php-mysql, apache_mod-php i završio si instalaciju svega što treba. Onda pod servisima podigni apache i mysql i sve spremno za rad Fajlove drži pod /srv/httpd… (ili je /srv/www nisam siguran kako je Ubuntu podešen). konfiguracija web servera je pod /etc/httpd i tako dalje.
Hvala mnogo… izvinite sto idem offtopic, ali da li mi mozete dati neki sajt gdje mogu naci programe za ubuntu, ali da su .dab, da sam izvrsava instalaciju, jos uvijek mi je mrko trpno i ne bi da cackam po nista preko root… dok se malo ne nacitam… Hvala vam u svakom slucaju.
A da hvala na ispravci, a pricao sam sa prijateljem koji vec duze vrijeme koristi linuxove sisteme, pa sam saznao gdje sam sve izgrijesio… Da li ima neko iz tuzle ko ima posljedni linux Ubuntu, posto u mene nije taj ja sam radio nekakve update-e kad sam ga tek digao… Ako ima da se dogovorimo ako je u mogucnosti da mi snimi CD, posto koristim ADSL pa sam kritican s limitom…
PAZNJA: Ili ako neko ima preporuku druge verzije linuxa koja je poprilicno jednostavna kao ubuntu. Hvala momci na pomoci.
[quote=emotive]A da hvala na ispravci, a pricao sam sa prijateljem koji vec duze vrijeme koristi linuxove sisteme, pa sam saznao gdje sam sve izgrijesio… Da li ima neko iz tuzle ko ima posljedni linux Ubuntu, posto u mene nije taj ja sam radio nekakve update-e kad sam ga tek digao… Ako ima da se dogovorimo ako je u mogucnosti da mi snimi CD, posto koristim ADSL pa sam kritican s limitom…
[quote=emotive]e hvala… nisam znao da opet radi ovaj ftp… Mozete li mi reci u cemu je razlika sa Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu???
Posto sam zeznuo ovaj sad sistem i hocu da dizem da znam sta da instaliram. Hvala narode na pomoci.[/quote]
Kubuntu korisiti KDE umjesto Gnome GUIa a Edubutnu je za educational purposes
Sto se tice distre, svejedno je koju ces koristiti. S obzirom da se tek upoznajes sa linuxom, mozda je najbolja taktika “go with the flow” i koristi Ubuntu.
S druge strane, ako hoces da shvatis kako radi linux os, onda ti je bolje da preskocis “click and make it happen” distre kao ubuntu (bez uvrede) i probaj debian (po kojem je zasnovan ubuntu), centos, slackware…