Sad ili nikad, a mozda i ni tad

Pozdrav svima.

Malo citam ove forume, pa mi nesto pade na pamet, bas ono sto sam pricao sa Toromanom u bl. Mislim da je sad prilika za popularizaciju linuxa u skolama dok skole nisu pocele placati licence, jer kad to plate onda je sve gotovo.

Mislim da bi se kao udruzenje trebali izvrsiti vece informisanje u javnosti i veci pritisak na vlasti jer bolja je solucija dati pare u edukaciju profesora i koristiti linux, nego dati pare u licence posto profesori “znaju sve o windowsu”, pa na kraju opet nemamo dovoljno edukovan kadar za predavanje.

Ako to ne onda bar paralno uvesti jednak broj casova na linuxu i windowsu, sto i nije tako lose ali je problem da nema ko da predaje u skolama.

Jer ako sad uvede linux u skole i pocne sa njegovom intezivnom promocijom eto prilike da za nekih 5-10 godina imamo veoma veliki broj linux desktopa, jer po meni, windows se jos nije dovoljno ukorjenio kao drugim zemljama jer je i relativno mali broj ljudi u BiH koji se intezivno sluze racunarom a ima dosta i onih koji ga i nemaju.

Jedan član ULK je prije nekih mjesec-dva posjetio jednu sarajevsku školu na preporuku poznanika. Ispostavilo se da je školi bila potrebna pomoć oko reinstalacije Windowsa. Naš član je pokušao direktorici objasniti da je spomenuti Windows piratski, nelegalan, kao i da postoje legalne i besplatne alternative kao Linux, OpenOffice.org i sl. Na ovo se gospođa jako naljutila i napala čovjeka da, pobogu, SVI to tako rade, počevši od vlade pa dalje, pa ako SVI koriste piratski Windows onda će i oni, i ne pada im na pamet da išta po tom pitanju rade dok ne dobiju dopis iz ministarstva (tim rječima).

Iz ovoga možeš izvući zaključke kakve želiš.

Osim toga, strategija Microsofta je da daje besplatne licence školama i fakultetima upravo iz razloga koje ti spominješ. To je i dio sporazuma koji naša država želi da potpiše (kao, ako državne institucije kupe licence po tržišnim cijenama, škole će ih dobiti džaba).

Mislim da jedino mjesto gdje se nešto može promijeniti po ovom pitanju su informatički i elektrotehnički fakulteti, da barem ti budući profesori i nastavnici informatike nisu totalni stranci sa Linuxom ako ih učenik nešto pita.

Na žalost, trenutno imamo generacije ljudi koji se zovu “informatičari” a nisu Linuxa ni vidjeli.

Edit: Molim da ovo ostane totalno anonimno, ne želimo prozivati nikoga. Nečija kratkovidost i neukost služi samo toj osobi na čast.

Ja gledam ovako, neka koriste Windows, prije ili kasnije će im se smučiti.

Šalu na stranu, imho, tu “konkurenciju” ćemo pobijediti kvalitetom. Sjetite se stepena šminke distribucija prije 2-3 godine i danas, kako će to izgledati za koju godinu možemo samo pretpostaviti.

Taj član ULK-a je trebalo da kaže profesorici neka zove MS, jer oni treba da održavaju Win na njihovom računaru ili im “masno” naplatiti.
Mislim… član ULK-a ide po školama i instalira Windowse. Ako je za pare onda OK, ako nije - linčujmo ga. :smiley:

Sto se tice konkurencije i monopola, monopol je dobar samo za onoga ko ga drzi. Pitanje da li bi linux, windows i mac os bili danas na ovakvom nivou da nije bilo medjusobne konkurencije i zato bih zelio da vidim veci procenat linux korisnika, ili mac os, svejedno, samo ne monopol, to ubija.

A sto se tice linuxa cini mi se da ovde imamo jednu zatvorenu petlju.

Naime svi znamo da za neke uredjaje ne postoje drajveri za linux. Iz toga slijedi da ce neke korisnici mozda teze odluciti se za zamjenu hardwera nego za kupovinu licence windowsa. Iz toga dalje slijedi da je broj korisnika linux relativno mali u odnosu na windows pa proizvodjaci hardwera nemaju racuna pisati drajvere za linux.

Poenta je u tome da imamo 30% linux korisnika sve bi bilo drukcije.

Ok, ako se ne mozemo izboriti da linux bude glavni u skolama mozemo se preko ministarstva izboriti da bude paralno sa windowsom u skolama. Druga stvar treba informisati javnost, jer vecini ljudi kad spomenes linux oni nemaju pojma sta je to.
Pitas ih koji operativni sistem imaju kod kuce. Windows. Koji windows? Kako koji windows? Pa: 98, 2000,XP. Nemam pojma. :::)))

I sta ti sad tu da uradis. Zato je bitno da se u skolama odradi kako treba.

Sto se tice mog udjela vidjecu sa direktorom da se u skoli podjele letci, cisto onako da malo informisemo javnost.

I jos nesto: ja i drug cemo vjerovatno raditi program za pc kase. Ako tu budemo radili sto se mene tice bice open source, a musterijama bi predlagali linux.

Zanima me sta vi mislite o tome.

[quote]I jos nesto: ja i drug cemo vjerovatno raditi program za pc kase. Ako tu budemo radili sto se mene tice bice open source, a musterijama bi predlagali linux.
Zanima me sta vi mislite o tome.[/quote]
Ja ti predlazem da pronadjes neko gotovo open source rjesenje i modificiras ga shodno vlastitim potrebama :slight_smile:
Ovdje bih se slozio sa vedranom, treba biti objektivan. Da je bar na fakultetima atmosfera ozbiljnija i da se nastava ne svodi na lose kurseve (kao u velikoj vecini slucajeva do sada) mogli bi se necemu nadati. Mada neke stvari lagano dolaze na svoje mjesto…

Jedna od stvari koje se mogu uraditi jeste pokušati dobiti dozvolu od entitetskog/kantonalnog ministarstva obrazovanja, a zatim organizovati posjete školama gdje bi se u okviru časova informatike radile kratke prezentacije Linuxa. Svi koji su zainteresovani za ovo neka se jave, a ULK će naravno uraditi svoj dio.

Najbolje ti je da o tome porazgovaraš sa nekim ko još ide u osnovnu školu (npr. ja :slight_smile: )
U sklopu Školarci projekta imali smo neke ideje vezane za korištenje Linuxa u školama, no trenutno niko nema vremena ili sl.
btw, vezano za Školarci projekat, koji bi trebao biti primarno mjesto za razgovor o Linuxu u školama (osnovna, srednja, pa možda čak i fakultet) niko ne želi pomoći, pa bi dobro došla nečija pomoć, barem da jedna škola (BILO KOJA) ima instaliranu Linux distribuciju (barem na jednom računaru, može i BHLD).
Ko može pomoći, nek se javi.

Emx, a recimo da ti vidiš sa svojom profesoricom informatike može li se na jednom času organizovati neformalna prezentacija Linuxa. Dakle, ništa oficijelno, bez promjene programa i plana rada, samo jedno neformalno druženje. Ako je to moguće onda mi se možda mi iz ULK-a mogli dogovoriti da se napravi nešto.
Ovo je samo prijedlog, šta ostali misle?

Pa ja sam na to davno pomislio, onda bi mogli i iskoristiti i one stare 80386 procesore koje imamo u školi :slight_smile:
To napiši u Školarci podforum, ja sam za.

emx, molim te nemoj lagati…ovako…ja znam sve sto se desilo:

Ja i emx smo se dogovorili da napravimo prezentaciju o Linuxu, koji je propao…gledajte sada zasto:

1.Emx je rekao da neki od njih nebi ni slusali, jer ih to nebi zanimalo
1.2. Nakon toga je odustao
2.Mi smo davali neke dist. Slackware i Ubuntu (pomalo i BHLD) i nastavnici i ucenicima, ali je to koliko ja znam sve pobaceno
2.1.Nastavnica je bacila to u kantu (ja mislim), a ucenici su to isto u kantu bacali (tj. igrali se ko je precizniji)
2.2.Njih boli briga za Linux, jer oni imaju fino Windows, ustelili se sa tim itd.
3.Nek nesto i Emx doda, ako sam nesto zaboravio

Mislim da cu u svojoj skoli uspjeti nagovoriti direktora da se paraleno sa windowsom instalira linux, jeste da cu ja to sve morati odraditi ali nije problem.

Sto se tice odabira distribucije, trenutno koristim fedoru core 5, cini mi se da je jako laka za koristenje, jednostavan update kernela i svega ostalog, a sa njom dolazi i hrpa softwera pa tako mislim da cu nju i odabrati.

Pozdrav.

Zekko, treba razgovarati sa profesoricom informatike o tome da li bi se mogla na jednom času održati prezentacija Linuxa. Dakle u sklopu nastave. Ako ona kaže ne može, onda tek stvar propada. To da niko neće slušati je pretpostavka i jedino se može provjeriti uživo, na prezentaciji.

Sale, pokušaj ti istu stvar napraviti sa direktorom u tvojoj školi ili sa nastavnicom/profesoricom informatike.

Bitno je naglasiti da bi prezentacije bile neformalne a ja ću čim prije provjeriti da li nam za takvo što treba dozvola ministarstva. Čini mi se da ne.

[quote=Zekko]emx, molim te nemoj lagati…ovako…ja znam sve sto se desilo:

Ja i emx smo se dogovorili da napravimo prezentaciju o Linuxu, koji je propao…gledajte sada zasto:

1.Emx je rekao da neki od njih nebi ni slusali, jer ih to nebi zanimalo
1.2. Nakon toga je odustao
2.Mi smo davali neke dist. Slackware i Ubuntu (pomalo i BHLD) i nastavnici i ucenicima, ali je to koliko ja znam sve pobaceno
2.1.Nastavnica je bacila to u kantu (ja mislim), a ucenici su to isto u kantu bacali (tj. igrali se ko je precizniji)
2.2.Njih boli briga za Linux, jer oni imaju fino Windows, ustelili se sa tim itd.
3.Nek nesto i Emx doda, ako sam nesto zaboravio[/quote]
Ma zeko ti si meni kralj, ti ides u onu skolu pored moje?
Ne deveraj se s tim zeko u osnovnoj skoli jer nema od toga fajde
ako ce se to ikako promijeniti, neka se napravi nesto vannastavno
i nek se javi ucenicima koje to zanima da postoji nesto normalno van
skole. To je puno kvalitetniji nacin + neces se peglati sa deristima koja
su neobrazovana i nepristojna.

[quote=adioe3][quote=Zekko]emx, molim te nemoj lagati…ovako…ja znam sve sto se desilo:

Ja i emx smo se dogovorili da napravimo prezentaciju o Linuxu, koji je propao…gledajte sada zasto:

1.Emx je rekao da neki od njih nebi ni slusali, jer ih to nebi zanimalo
1.2. Nakon toga je odustao
2.Mi smo davali neke dist. Slackware i Ubuntu (pomalo i BHLD) i nastavnici i ucenicima, ali je to koliko ja znam sve pobaceno
2.1.Nastavnica je bacila to u kantu (ja mislim), a ucenici su to isto u kantu bacali (tj. igrali se ko je precizniji)
2.2.Njih boli briga za Linux, jer oni imaju fino Windows, ustelili se sa tim itd.
3.Nek nesto i Emx doda, ako sam nesto zaboravio[/quote]
Ma zeko ti si meni kralj, ti ides u onu skolu pored moje?
Ne deveraj se s tim zeko u osnovnoj skoli jer nema od toga fajde
ako ce se to ikako promijeniti, neka se napravi nesto vannastavno
i nek se javi ucenicima koje to zanima da postoji nesto normalno van
skole. To je puno kvalitetniji nacin + neces se peglati sa deristima koja
su neobrazovana i nepristojna.[/quote]
Ok, ja cu nesh pokusati sa emx-om i adisom…ali to ja nebih preporucio…posto ama bas svi iz skole 99% se nezanima za komp. i za Linux itd.

EDIT: da idem u skolu pored tvoje (pored mosta)

Sale samo napred! (PS: Vidimo se 29. Aprila u BL !)

Ja sam pokusao nekoliko puta u svojoj skoli i mogu reci da jednostavno nema sanse da se probijem da ista instaliram. Jedno vrijeme, profesor mi je dozvolio da u “čitaonici” instaliram linux, međutim, ustanovio sam da je taj računar ustvari u “muzeju”, ono … linux je dobar, ali ne čini čudo od računara sa 200 MHz … mogu misliti koliko bi se OO učitavao -_-

Željama nećemo uspjeti. Treba nam nekakav filozof i političar, može i ekonomista, koji će nam dati formulu za uspjeh :slight_smile:

Nema druge.

Koje su to budale stavile da bude 29 april, pa ja bas tad trebao ici na Mrakovicu.

Sto se tice u mojoj skoli cini mi se da nebi trebalo biti problema, osim, kako naterati CATIA-u da radi pod linuxom???

Sale, Nemoj tako - nisu oni budale što su ga stavili za 29. april, dalabu su zato jer su poklopili takmičenje sa informatikom

Kad smo kod takmičenja, kako će se linuks probiti baš tamo - ako nema niti jednog linuksaša među organizatorima? Što je najgore, možda ih i ima, ali su skeptični, zatvoreni i za njih se ne zna (pa se ne može izvršiti pritisak). Evo, recimo da ja sada imam neku viziju da sledeće godine takmičenje bude na linuxu … Kome da se obratim?

nista od toga… ne znam kakav je slucaj za osnovne skole, ali za srednje iz iskustva znam da “raju” i ne interesuje, profesore ne interesuje jer moraju dodatno, ne placeno vrijeme provodit u skoli i zabebavat se sa necim sto nisu prije vidjeli (cast izuzetcima), dok direktora boli svasta ponesta (znate kako vam je)… Ljudi aktivni na ovom forumu, znaju moj slucaj od prije pola/ 3/4 godine, i napisao sam cijelu pricu.

Iako se ja nisam svim snagama borio, ja sam samo napravio prijedlog, a odluku prepustio ljudima… medjutim, macku o rep… mozda kada bi ovi strucnjaci dosli pa to prezentirali fino, direktor bi mozda i prihvatio, ali pravo da vam kazem, nije vrijedno truda… Dzabe cete izgubiti vrijeme dok dodjete… ma kakvo vrijeme, weekend cijeli. ZASTO? Zato da bi sutra DJECA koja idu u 4. razred srednje skole, usla u vindouvs, napravili dupli klik na hl.exe -> Change game -> Counter-Strike -> Find Servers & LAN. Ako nema neki kreiran server, derali bi se, “ajde kreirajte vise” i tako…

“Ako nema neki kreiran server, derali bi se, “ajde kreirajte vise” i tako…”

Haha - koji crni humor :slight_smile:

Straight to the point, MayaTitan !