Slackware 14.0 hladno

http://www.slackware.com/ evo da obradujem slackere…

Svidja mi se stil u kom je srocena vijest.

EDIT: Vesela rasprava o releasu ima na LQ forumu (gdje vise svi slackeri ukljucujuci PVa): http://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/slackware-14-0-stable-4175429491/
Posto je site naravno prebukiran predlazem http://mirrors.slackware.com/ kao destinaciju gdje mozete naci ISOs. Ja evo instaliram 14ku na lapash :slight_smile:

A sta cu obradovao sam se ko malo dijete :smiley: Jest sporo, al napokon skinut, instaliran, idem sad da se igram :smiley: Jel subota za derneka ili nije xD

Šta bi preporučili jednom početniku za ove prave “linux distre” Arch ili Slackware, ili Gentoo, i čija je podrška najbolja od navedenih, nekako mi se čini da je ArchWiki haman pa linuxwiki, ima svega:). Nemojte me kritikovati da sam pogriješio temu :slight_smile: .

Svako ce ti preporuciti svog favorita, naravno :slight_smile:

Pa ni ja necu biti izuzetak, od te tri spomenute, najvise ces nauciti ako instaliras Gentoo.

Pa upravo i želim da više naučim,zato i pitam iskusnije :slight_smile:

Ako imas vremena u zivotu, onda fakat instaliraj Gentoo. Ja sam licno uz tu distribuciju najvise o Linuxu naucio.

Hvala Amare.

Kao Slackware i Arch korisnik, a isto tako nekadasnji Gentoo korisnik ti sa svoje tacke gledista mogu reci da su sve tri distribucije odlicne za jednu stvar: tastatura ce ti postati bolje oruzje nego mis. Upravo ces vise tipkati, a manje klikati, jer ako stalno budes nesto zelio novo isprobati, podesiti, terminal ce ti biti najbolji drug.
Prije Slackwarea sam instalirao Gentoo. To je bio uspjesan poduhvat, jer sam se drzao handbooka. No, da zahtjeva dosta vremena i paznje je posve tacno, a najvise ces ga potrositi na instalaciju. Arch je slican po konceptu instalacije Gentoo-u, ali instalacija nije komplicirana i automatizirana je, tako da ne moras svaku stvar stimati, dok Slackware ima najlaksu instalaciju, no zahtjeva najvise podesavanja kasnije. Dakle, Slackware je po pitanju odrzavanja paketa najzahtjevniji, jer ce ti za svaki paket traziti da instaliras n paketa dok kod Gentoo-a i Archa taj posao obavlja package management. Razlika je u tome sto ces to saznati tek kad pocnes kompajlirati paket i kompajler ti izbaci gresku :smiley:
Naravno, kao Slackware korisnik cu ti preporuciti Slackware, jer mi se dosad pokazao kao najbolji izbor od ove tri distre. Mislim da zbog dependency hella u koji potencijalno mozes upasti ako svasta instaliras je i najbolji za ucenje, jer ces dosta istrazivati sta je sve potrebno da bi zeljena aplikacija mogla raditi. Naravno, i Gentoo ce ti dati upute koji tagovi idu u makefile da bi se odredjeni paket mogao iskompajlirati, ali s druge strane on za razliku od Slackwarea ti nece dozvoliti da instaliras/kompajliras aplikaciju dok ne podesis sve tagove kako treba. Arch za razliku od obje distribucije ne kompajlira pakete, mada ima i ta opcija, vec pretezno preko pacman package managera svuce sve potrebne dependencije koje trebaju za rad neke aplikacije ukljucujuci i samu aplikaciju i sve instalira, dakle, slicno kao kod openSUSE i slicnih distri, samo sto to radis preko terminala.
O Arch Linuxu sam napisao i recenziju: http://www.linuxzasve.com/arch-linux-rapsodija-u-plavom
Ali, zbog skorog prelaska systemvinit na systemd instalacija je sada malo komplikovanija za pocetnike, ali i dalje stojim iza toga da se prepreke mogu zaobici citanjem handbooka. Sve tri distre imaju handbook, so go on.
Jos jednom, moja je preporuka Slackware iz spomenutih razloga. Malo ce te napatiti u pocetku, ali kada sve slozis, postace ti omiljena distra :smiley:

Eh ta stara vremena… kad pukne world zbog neke gluposti :smiley:

Reznor svaka čast. govoriš o suštini što će mi i puno pomoći o odluci. Želio sam, čisto, malo skočiti sa Fedore i openSUSEa na neke od ove tri distre… A i čitao sam ovu recenziju nisam znao da si ti pisao :slight_smile:

Mala ispravka. Na Slackware Linux-u ne postoji dependency hell, to je rezervisano za distribucije sa “pametnim” package managerima :smiley:

Ako se držiš standardne distribucije, nema problema sa paketima, ako ti treba dodatni softver, provjeri na slackbuilds.org, ako nema ni tamo, tek onda sam kompajliraj.

Imas pravo, bilo je kasno kad sam kucao, manjak koncentracije :smiley:

Ako cemo iskreno, ako se drzis standardne distribucije, rijetko ces imati problema sa paketima, sta god da koristis. Bar sam ja uvijek nailazio na recursive dependency conflicte i slicne stvari kada bih mijesao repositorije, stavljao overlaye na Gentoo-u ili tako nesto. Dok god se drzis onoga sto ti sama distro preporucuje, neces imati problema.

Jos jedna stvar koja govori u prilog slackwareu, korisnici su jako vjerni distribuciji. Neke ljude sa ovog foruma poznajem preko osam godina i vecina njih koji danas koriste slackware, koristili su ga i tada. Valjda zato sto valja :slight_smile:

Ipak, i dalje ostajem pri svojoj preporuci, instaliraj Gentoo :smiley:

Opet offtopic. Opet bolji ovaj, onaj, instaliraj ovo, nemoj ono…
Drago mi je vidjeti slack u verziji 14. Po verzijama distribucija i djeci covjek bas moze vidjeti kako vrijeme leti :slight_smile: Verzija 3.6 kao da je juce bila :frowning:
Ujedno je moguce i vidjeti napredak linuxa i SVIH distribucija

IMHO, dok nisi na “ti” sa jedno standardnih 50tak do 100njak alata tipa ls, cp, ssh, chmod, grep, sed, fortune (naravno :D) svejedno je sta ces instalirat. Kako neka distribucija izgleda nije relevantno jer se to da izmjenit. Razlike pocnes primjecivat kad vec budes znao tih 100njak alata a danas raste broj razlika. Prije je to za mene bio SELinux (ovo sam gasio uvijek i vjecito na svakoj distribuciji gdje je doslo). Sad ima novopeceni systemd kao init system. Ubuntu ima upstart. Neki koriste SystemV jos uvijek. Slackware recimo jos uvijek koristi BSD init.

Ako stvarno zelis naucit najlakse je da uzmes knjigu bash scriptinga i zadas se u caprkanje po sistemu. Iskompajliraj neku apllikaciju. Iskompajliraj kernel. Zamijeni init system. Izbildaj Linux From Scratch. Caprkaj po modulima. Blacklistaj module. Vidi sta se desi. Iskompajliraj kernel opet. Napisi skriptu koja ce ti iskompajlirat kernel. Postimaj webserver. Postimaj ftp server. Caprkaj po /etc/hosts. Zadigni staticku IP adresu. Nastimaj iz terminala konekciju na WPA wireless mrezu. Postimaj sftp server. Promijeni port od ssh daemona. Napravi ssh-key. Postimaj sshd da koristi key i ne da root login. Postimaj sudo. Postimaj ssmtp da koristi GMail. Postimaj mysql server. Reinstaliraj sve sa cudnim filesystemom (btrfs je dobra ideja). Popij kafu. Iskompajliraj kernel opet al sad stavi fs kao module u initrd. Napisi init skriptu za nginx. Napravi backup skriptu koristeci rdiff. Nastimaj da ti CRON salje mailove. Kompajliraj kernel opet, sad na drugoj distribuciji. I tako dalje i tako blize. Kad se igras dovoljno sa svim ovim naucices usput i koristit linux.

Tri osnovne stavke su:

  1. Nikad ne pitaj nista sto google moze odgovorit
  2. Kolko god da znao ne znas sve - uvijek ce bit neko pametniji
  3. To ne znaci da ne znas nista, ako znas nesto pomozi ljudima koji ne znaju

A sto se tice tog tvog izbora izmedju Gentoo, Slacka i Archa, evo ti usporedba koristeci ljepsi spol:

  1. Gentoo - high maintenance, skupa je, moras je vazda pazit, lako se srusi i pocne da roni suze. Veza s njom je dugorocna investicija te je vrlo bitno da je ljubav jaka. Ako nije, prevarices je sa ruznijom sestrom. No, ako je ljubav jaka bices veseo covjek dokle god si s njom. I nema nova verzija glibc-a :slight_smile:

  2. Arch Linux - mlada, zivahna i puno brza od tebe. Neces je uhvatit al ako ne budes trco za njom doce sama tebi. Mala mana je da je ona otvorena knjiga koju je dosta ljudi procitalo sto, dok je dobro jer nema iznenadjenja, moze postat dosadno jer je veza monotona. No bez obzira, vesela je i svjeza uvijek i nerijetko prva sa novim idejama.

  3. Slackware - stara iskusna koka. Ne mijenja se puno jer ne misli da mora. S njom neizbjezno dolazi i upoznavanje njenog drustva jer je najbolji nacin da je upoznas kroz njeno drustvo. Veza je inace bez vecih svadja i tuca ali ponekad bi je bacio kroz prozor. Kad se naviknes ne mozes bez nje.

Eto, toliko od mene :slight_smile:

sem slacka ja licno ostale napomenute distribucije ne bih podrzao kao dobru okolinu za postajanje naprednog linuxasa.
I arch i gentoo pate od zelje da budu mr.nerd system samim tim komplikuju jednostavne stvari (pocevsi od instalacije do package managementa) a o neozbiljnosti ideje roling relase sem za test svrhe i da ne govorim (sem ako biti napredan korisnik ne znaci krpiti system koji nije u stanju sam da se odrzi ili prezivi update)

nabaci neki dobro stojeci linux (onaj koji do sad donekle dobro poznajes), nabaci kvm i instaliraj par distribucija , red hat, debian,suse (prve tri sto su one na koje ces naici ako se budes poslovno bavio IT), instaliraj i ostale distribucije gore naveden i koje jos naletis i mislis da su intresatne, skuzi instalacione procedure, skuzi kretanje/administraciju u bazicnom systemu bez guia svih navedenih/instaliranih distribucija, docepaj se kakvih dobrih knjiga i odradi ove gore primjere koje adioe napisao plus baci oko na howtoforge.com i http://www.tldp.org/guides.html pa odradi jos hiljadu primjera koji ti se svidjaju i intresuju.

Kad dostignes solidno znanje linuxa i iskustvo sa par distribucija steci ces i svoje subjektivno misljenje o istima a i pronacices kao i mnogi ovdje svoju omiljenu distribuciju.

Ja sam star i istrosen, proslo je vrijeme isprobavanja i novih release i distribucija , meni treba nesto kao tv ukljucim i ono radi bez da razmiljam previse o tome :slight_smile: zato sam na debianu

Na google baš i ne možeš naći ovakve ljude koji govore iz svog iskustva i znanja, sa dozom iskrene pomoći i to na jednom mjestu kao što sam ja dobio ovdje. :slight_smile: Hvala svima, da vas ne imenujem. Hvala na savjetima i preporukama, već ste mi postavili novu rutu za dožavljavanje linuxa :slight_smile:

Malo sam se ponovo zainteresirao za vikend, pa sam opet rekao de malo da krenem sa učenjem… opensuse mi je dobar drug, ali rekoh da me spoji i sa ostalim njegovim prijateljima…Hvala Reznoru, na linkovima, mada je covjek aktivan na svim forumima u regionu, pa ga vazda nadjem :). Instalirao sam Arch, mogu reci da sam neke “obicne” postupke gledao drugim ocima-pamenitjim, jasnijim :slight_smile: i to vec tokom instalacije. E, malo cu se sa njm druzit, pa onda i neki Gento ili Sackware, bude imao priliku za kafu…

Bude li gdje zapelo, javi, nastojacu pomoci koliko mogu :wink:
Ne znam jesi li probao yaourt na Archu. Sve pakete s AUR (Archlinux User Repository) mozes direktno skinuti i kompajlirati automatski, bez zezanja s PKGBUILD.
Slicno ima i Slackware pod nazivom sbopkg samo sto dependencije moras sam rucno skinuti. Imas na Slackbuilds.org i kad ih sve poslozis u sbopkg on ih sam kompajlira i instalira redom. :smiley: