SSD kupovina [RIJESENO]

Prvi, bez velikog razmisljanja. (ako trebaju detalji zasto, javi)

šta se ba furate, ložim vas malo, neki dan kolega donese na poso a ja ko kroz maglu sjećam neke priče na forumu oko SSD-ova :slight_smile:

p.s.
u svakom slučaju probali ga, dobar je, ono do penzije ne treba ti jače :slight_smile:

šta se ba furate, ložim vas malo, neki dan kolega donese na poso a ja ko kroz maglu sjećam neke priče na forumu oko SSD-ova :slight_smile:

p.s.
u svakom slučaju probali ga, dobar je, ono do penzije ne treba ti jače :)[/quote]

To je tacno nema sta. Gledao sam spec. zapravo je samo malo losiji od samsunga: IOPS je nesto tipa 85k/70k a samsung je 97k/90k. A jeftiniji je samo 20-ak KM. Kolega ima taj kingston i kaze da mu windows nosam pokauje ocijenu 8.1.

Ajmo sad malo after buy (posto mi stize uskoro):

Citao sam da se swap moze izbaciti ako ima dovoljno rama i ne koristi se hibernacija (produzuje se vijek trajanja SSD-a). Takodje folder /tmp prebaciti u ram (isti razlog).
Sta jos?

[quote=boby]Ajmo sad malo after buy (posto mi stize uskoro):

Citao sam da se swap moze izbaciti ako ima dovoljno rama i ne koristi se hibernacija (produzuje se vijek trajanja SSD-a). Takodje folder /tmp prebaciti u ram (isti razlog).
Sta jos?[/quote]

Koliko hoces da ti taj SSD traje?

I koliko u prosjeku pises i brises dnevno?

Mislim da su ljudi malo isprepadani da ce SSD riknuti samo tako. Negdje sam citao da pri razmjeni podataka od 2 GB dnevno vecina SSD-ova bi morala imati vijek trajanja od najmanje 5 godina. A za 5 godina ko ziv ko mrtav.

U svakom slucaju, ja nisam ni swap ukinuo niti sam prebacio tmp u ram, sasvim normalno koristim racunar kao da je u njemu HDD. Javim se za 3 i po godine sa informacijom da li je SSD umro ili ne.

Ja sam opet citao ako pises/citas 10 GB dnevno da moze trajati 15 godina?

Koji file system koristiti?

Koliko je sad to bitno koliko ce da ti traje, ako je prosjecni zivotni vijek jednog racunara spavo na 3-4 godine?!

Gledaj to ovako, taj SSD ti je isto kao USB stik, tip memorije je isti, NAND, riknut ce ti oko istog vremena ako ne i duze trajat, ista ta NAND memorija se koristi u smartphone-ima kao internal SD i system/data/cache particije, memorije rade odlicno, po mom misljenju, ako uzmes i najlosiji SSD ako cemo gledati po trajanjima stikova i NAND-a u mobitelima, trajat ce ti sigurno 5-7 godina, doduse R/W na root particijama linuxa je ja mislim puno cesci nego kada ustekas stik i kopiras 2-3 fajla jednom sedmicno… Ali nand memorija u android mobitelima koliko ja znam prima isto toliko koristenja kao / linuxa, data particija u androidu… Uglavnom crknut ce, a kad to samo dragi Bog zna…

BTW, i na HDD-u se nakon 5-7 godina podju pojavljivat losi sektori tako da ti je isto…

Što se tiče kvaliteta NAND memorije:

SLC NAND > MLC NAND > TLC NAND

SSD > eMMC (mobile) > “USB” NAND

Tako da nema šanse da je bilo kakav USB blizu najgoreg SSD diska. Imal’ ko kakav USB stick da može izdržati 1TB upisa :smiley:

[quote=adis]Što se tiče kvaliteta NAND memorije:

SLC NAND > MLC NAND > TLC NAND

SSD > eMMC (mobile) > “USB” NAND

Tako da nema šanse da je bilo kakav USB blizu najgoreg SSD diska. Imal’ ko kakav USB stick da može izdržati 1TB upisa :-D[/quote]

To govorim, nemate se sta brinut za durability, sve se pokvari nakon nekog vremena… Veca je sansa da ce ti otic logika od tog SSD-a nego sama NAND memorija…

[quote=Maverick123]Gledaj to ovako, taj SSD ti je isto kao USB stik, tip memorije je isti, NAND, riknut ce ti oko istog vremena ako ne i duze trajat, ista ta NAND memorija se koristi u smartphone-ima kao internal SD i system/data/cache particije, memorije rade odlicno, po mom misljenju, ako uzmes i najlosiji SSD ako cemo gledati po trajanjima stikova i NAND-a u mobitelima, trajat ce ti sigurno 5-7 godina, doduse R/W na root particijama linuxa je ja mislim puno cesci nego kada ustekas stik i kopiras 2-3 fajla jednom sedmicno… Ali nand memorija u android mobitelima koliko ja znam prima isto toliko koristenja kao / linuxa, data particija u androidu… Uglavnom crknut ce, a kad to samo dragi Bog zna…

BTW, i na HDD-u se nakon 5-7 godina podju pojavljivat losi sektori tako da ti je isto…[/quote]

eh sad ne mozes to tako gledat.
na tvom androidu je filesystem yaffs i on je namijenjen za flash memoriju.
drugo usb sigurno nije isto kao i ssd. imas nekih usb stickova koji interno koriste malu SD karticu i “logiku” usb -> SD (usb sd card reader u biti).

ssd moze i reallocirat pokvarene blokove memorije , dok usb to ne radi.
meni u prosjeku usb traje izmedju 1 i 2 godine. malo bolji stickovi i duze. sve zavisi koji filesystem i koji alignment.

npr. moj mobitel koristi emmc i preko njega ubifs kao root filesystem. nakon 3 godine koristenja poceo mi je javljat crc errore na emmc-u, sto znaci da bi uskoro mogao ostat bez komada memorije ako je ne moze reallocirat ili sa neupotrebljivom memorijom.

meni je bas skoro crkla memorija ne Nexus S, znaci oko 2,5godine koristenja, eto koliko je vec Nexus S star…

Meni isto stikovi traju oko godinu - dvije. Valjda ce SSD duze. Nego savjeti za duzi vijek trajanja? Osim da ga ostavim u orman i ne upisujem na njega nista. :slight_smile:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives
http://en.wikipedia.org/wiki/TRIM
https://patrick-nagel.net/blog/archives/337
http://wiki.debian.org/SSDOptimization

^- citaj

@boby, koristim standardni layout, /boot na ext3, / na ext4 i /home na ext4 ali na HDD-u.

TRIM ti na linuxu definitivno nije potreban, osim ako ne stavis neki prastari 2.6.x kernel.
@maher_, ovo gore sve stoji ako koristis SDD u enterprise svrhe, znaci u productive serverima gdje se konstatno pise i brise i to u ogromnim kolicinama. Privatno, skopcaj, instaliraj i uzivaj.

[quote=Amar]@boby, koristim standardni layout, /boot na ext3, / na ext4 i /home na ext4 ali na HDD-u.

TRIM ti na linuxu definitivno nije potreban, osim ako ne stavis neki prastari 2.6.x kernel.
@maher_, ovo gore sve stoji ako koristis SDD u enterprise svrhe, znaci u productive serverima gdje se konstatno pise i brise i to u ogromnim kolicinama. Privatno, skopcaj, instaliraj i uzivaj.[/quote]

Sto /boot na ext3? I sto je odvojena particija? Ja cu imati samo taj SSD u racunaru - bez HDD-a.

Ok iscitao sam ovo sto je maher_ postavio, ali i dalje imam neka pitanja. SSD uskoro stize pa me zanima sledece:

  1. Da li da pravim swap particiju? Imam 8 GB RAM-a.
  2. Da li /temp da prebacim u RAM?
  3. Da li da odvojim /home? Zbog eventualne reinstalacije sistema?

Znam da sve ovo pise u ovim dokumentima ali opet me zanima kako vi koji imate SSD radite? Tamo samo kaze sta je dobro uraditi. Zanima me u praksi.

Amar ti kazes da si odvojio /home. Ali racunaj da cu raspolagati sa 128GB koje ce imati SSD, nista vise. Kako bi ti podjelio ovaj disk?

  1. Swap ti treba forme radi, napravi recimo 1 GB swap particiju. Teoretski, linux moze lijepo raditi i bez swapa, ali u praksi sam rijetko susreo slucaj da swap uopste nije napravljen. Naravno, sve zavisi i od toga za sta ces koristiti racunar i da li postoji scenario po kojem ce ti trebati znatno vise RAM-a od 8 GB. To moras sam analizirati i skontati. Nisam upratio, da li se radi o laptopu ili o desktopu? Ukoliko je u pitanju laptop i namjeravas nekad koristiti hibernate, onda ce ti, pod odredjenim okolnostima, trebati i dosta swap prostora. Ukoliko je u pitanju desktop, onda ti veliki swap ne treba.

  2. Opet se vracamo na pitanje za sta ces koristiti racunar. Ako je svakodnevna upotreba u pitanju, tipa internet, malo audio, video, programiranje… onda ti je 8 GB RAM-a dovoljno a ni /tmp nece biti preopterecen pa ga ne moras stavljati u RAM. Opet se vracam na enterprise upotrebu SSD-a, gdje se konstantno vrsi pisanje i brisanje podataka (tipa /var ili /tmp folder). U takvom slucaju je zgodno /tmp prebaciti u RAM i /var cak na HDD. Ali kod privatnog koristenja racunara to nije potrebno.

  3. /home je uvijek zgodno imati na posebnoj particiji, upravo radi vece slobode kod promjene OS-a. Ipak to u tvom slucaju ne bih uradio jer je disk dosta mali pa je tesko procjeniti koliko ce ti prostora /home folder zauzimati.

Ranije je bilo pitanje oko /boot particije. Meni je ostala navika da je odvajam i stavljam pod ext2 (gore sam pogresno napisao ext3). Razlog je, ext2 nije journaling file system i kod jako malih particija je dosta brzi. Plus, ostavlja mi mogucnost da eksperimentisem sa razlicitim egzoticnim file sistemima bez opasnosti da mi /boot particija nece biti procitana.

Ja bih na tom disku napravio swap od 1 GB i ostalo sve stavio pod /, naravno ext4. Pretpostavljam da se neces igrati sa fajl sistemima. Naravno, ovdje moras paziti da redovno radis backup /home foldera.

Oko ostalih stvari se stvarno ne moras zabrinjavati (koliko ce se po disku pisati i brisati, treba li manuelno raditi TRIM i slicno).

Hvala Amare to sam trazio. :slight_smile:

[quote=boby]Ok iscitao sam ovo sto je maher_ postavio, ali i dalje imam neka pitanja. SSD uskoro stize pa me zanima sledece:

  1. Da li da pravim swap particiju? Imam 8 GB RAM-a.
  2. Da li /temp da prebacim u RAM?
  3. Da li da odvojim /home? Zbog eventualne reinstalacije sistema?

Znam da sve ovo pise u ovim dokumentima ali opet me zanima kako vi koji imate SSD radite? Tamo samo kaze sta je dobro uraditi. Zanima me u praksi.

Amar ti kazes da si odvojio /home. Ali racunaj da cu raspolagati sa 128GB koje ce imati SSD, nista vise. Kako bi ti podjelio ovaj disk?[/quote]

  1. ne
  2. da
  3. da

ostavi 20 gb za / , a ostalo /home.
zavisi sve sta ces installirat…

ovo gore oko swap-a … ako odlucis praviti swap particiju, onda je napravi ali pazi da konfigurises sistem tako da koristi swap bas kad mu treba. za to pogledaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Swappiness