Sta nabaciti na iBook G4?

Slijedecih mjesec, mozda i dva cu biti malo vise na tockovima i ne bas uvijek prikljucen na struju. A imam stari iBook G4 cija baterija (skoro nova kupljena) moze izdrzati solidnih 3-4 sata ceprkanja po internetu, odnosno 2-3 sata malo jaceg rada koristeci MAMP. Interesuje me da li je moguce da nabacivanjem neke “lakse” distibucije da izvucem jos vise iz baterije? Ili je Tigar najbolje rjesenje za Mac hardware?

ti stari ibookovi i drugi ppc based laptopovi su se ubili za linuxa :smiley:
meni dosad najbolje cuva bateriju slitaz, ali on je kontraproduktivan za bilo kakav ozbiljan rad. Najbolje bi bilo da se zakacis na eth0 i odradis debian netinstall. To je generalna ideja. Ili skini squeeze/wheezy xfce+lxde cd i uradi grundsystem instalaciju. Savjetujem ti da radi ustede prostora odznacis standard system tools. Ja sam napravio od toshibe 4090xcdt sa 64 mb ram i 2 gb hdd multimedijalni server, snimio deadbeef i libmad, lxde stavio kao de i chillao ostatak veceri :smiley:
obavezno snimi laptop mode tools i uzivaj :smiley:

[quote=Reznor]ti stari ibookovi i drugi ppc based laptopovi su se ubili za linuxa :smiley:
meni dosad najbolje cuva bateriju slitaz, ali on je kontraproduktivan za bilo kakav ozbiljan rad. Najbolje bi bilo da se zakacis na eth0 i odradis debian netinstall. To je generalna ideja. Ili skini squeeze/wheezy xfce+lxde cd i uradi grundsystem instalaciju. Savjetujem ti da radi ustede prostora odznacis standard system tools. Ja sam napravio od toshibe 4090xcdt sa 64 mb ram i 2 gb hdd multimedijalni server, snimio deadbeef i libmad, lxde stavio kao de i chillao ostatak veceri :smiley:
obavezno snimi laptop mode tools i uzivaj :D[/quote]

ov je brate daleko iznad mog nivoa… imal’ sta za jednostavnije, lakse, razumljivije…
:slight_smile:

Sad sam gledao na Wiki specifikacije. Kao sto vidim svaki G4 dolazi s 256 MB RAM. Najbolje bi tvom laptopu odgovarao Lubuntu. Jednostavna i brza instalacija. Ostaje jos da skines potrebne codece i programe. Imas unofficial derivate Ubuntu Studio i Ultimate koji imaju hrpu predinstaliranog softvera, samo nisam siguran imaju li kakvo ‘lako’ radno okruzenje.
Mozda je najbolje openSUSE DVD da skines, jer ima sve sto ti treba a da pri tome ti ne treba konekcija na laptopu dok vrsis instalaciju, a ni poslije. U instalaciji odznaci kde i gnome, a oznaci xfce i lxde.

npr; http://ultimateedition.info/ultimate-edition/ultimate-edition-lite/

Processor: 1.2 GHz PowerPC G4
Memory: 1.25 GB DDR SDRAM

Posto koristim Ubuntu, svidja mi se ova ideja :slight_smile:

Konekcija prilikom instalacije nije problem.

Kakvo je stanje sa baterijom? Jel’ Lubuntu/SUSE/* manji potrosac od OSX 10.4 Tigar?

Ja bih ostavio Tiger, a ako vec moras neki linux uzmi arch i nabaci lxde na njega

na tim lightweight DE i WM moze dosta dugo ostati na bateriji. Ono sto po mom misljenju tu zdere bateriju su vizualni efekti.
Ne znam da li se na taj G4 moze instalirati boot camp pa da snimis neki distro uz Tiger tj.imas dualboot. Isto tako, mozda bi bilo dobro da nadogradis Tiger na Leopard.

Ne, ne mora biti Linux. Interesovalo me samo da li sa nekom od Linux distroa mogu dobiti bolju iskoristivost baterije.

onda upgrade na leopard i uzivaj :smiley:

Iako je Leopard noviji i bolji, primjetio sam (nakon sugestije par ljudi sa ovog foruma, a potom detaljnijim Google-anjem) da Tigar je bolja solucija za moj iBook G4. Nesto kao PII ili PIII ce dati vise sa XP-jem nego sa Win7 (ako se uopste moze i instalirati :))

Ja ne bih skidao 10.4.11 (ako imas na iBook-u)!
kupi novu bateriju :slight_smile:
i sve je super

ne mora biti linux…

Idi na
http://www.morphos-team.net/index

Morph je pravi Risc OS ala Amiga.
Procitaj sta oni podrzavaju a imas i .iso
za download

Volis linux:
Probaj hm…Ubuntu 10.04 lts!

dobra podrska je bila od yellowdog linux kompanije.
( podrzavaju ppc, ppc cell i altivec tehnologiju) (g5,ibm power 6 power 7…)

http://ydl.net/support/hardware/

[quote=nedexus]Ja ne bih skidao 10.4.11 (ako imas na iBook-u)!
kupi novu bateriju :slight_smile:
i sve je super[/quote]

Baterija je (relativno) nova. Jos drzi 95% kapaciteta.

[quote=nedexus]ne mora biti linux…

Idi na
http://www.morphos-team.net/index

Morph je pravi Risc OS ala Amiga.
Procitaj sta oni podrzavaju a imas i .iso za download[/quote]

Mislim da ovo nije rjesenje za moj slucaj.

Hvala, u svakom slucaju.

Mislim da cu na kraju ipak ostati sa Tiger-om. Pretpostavljam da je to najbolja solucija. Pogotovo sto kada laptop “hibernating” potrosnja je takoreci nula, dok Ubuntu koji imam na drugom laptopu (Lenovo), poslije 5-6 sati, iako zatvoren, ce isprazniti bateriju.
Da, znam da ima solucija da se to sve ustima, dotegne, preklopi, doradi,… ali to je sada druga prica. :slight_smile:

Hvala svima na pomoci i postovima.