U terminalu pišu naredbe kao što to rade pravi hakeri u filmovima

http://www.kolektiva.hr/zagreb/obrazovni-program-za-administratora-lokalne-mreze-s-upisom-u-radnu-knjizicu.html

Nismo znali dok nam nisu rekli. :stuck_out_tongue:

1990kn = 550-600 KM :rolleyes:

Nije to puno ako se uzme u obzir da postanes haker :slight_smile:

Nije to puno ako se uzme u obzir da postanes haker :)[/quote]
Pravi… filmski… :smiley:

znaci samo ucis nmap i ssh koristit (kao u pravim filmovima? ) :smiley:

Ma budes pravi djavo, kad te oni izuce. :slight_smile:

To samo u matrix-u, ostali imaju svoje razne varijacije… swordfish naprimjer :smiley:

Polozio sam ja CEH u Zagrebu…u Algebra EC. Koliko god ovo nama izgledalo smijesno, ono sto je super je da su se kod njih izborili za upis nekih
stvari u radne knjizice. CCNA, IBM, CEH, ovaj Linux admin itd. mozete regularno upisati u radnu knjizicu i imati olaksica pri zaposljavanju. Kod nas je to dno dna…ustvari ispod dna imaju jos rudari i prosvjetni radnici :slight_smile: Ovaj tekst je “malo” smijesan - Linux=Hacker de baaa

Koji certifikati se mogu poloziti kod nas u BiH?

Može se položiti recimo CCNA ali ne može se upisati u radnu knjižicu kao što je objasnio trip0d.

U biti ako nađeš neki verificirani testni centar možeš tamo polagati sve certifikate koji su dostupni kod te verifikacijske kuće, recimo imaš ovo:
http://www.logosoft.ba/edukacija/Center.aspx
(CCED stranica je “u redizajnu”)

@Daemon imas vise certifikata koje mozes polagati nego sto imas vremena i novca da to ispratis :slight_smile: Situacija se poboljsala zadnjih godina,
a Logosoft je definitivno vodeci edukacioni centar. Pocela je algebra i u BiH, ali su odron u odnosu na Hrvatsku (pogresni ljudi) i imao sam lose iskustvo sa njima.

@trip0d

Kol’ko ti je otp. trebalo za pripremu CEH i sta preporucujes od materijala ? :slight_smile:

radna knjizica=?
Po pravilu svaka Specijalizacija, svaki edukativni kurs sa i bez kvalifikacionih mjera (znaci titula) vrijedi i vrijedan je…a to CEH, EC je ok kao jedan dio kvalifikacije u svrsi postajanja sigurnosnog strucnjaka, imamo sam matzerijal cinimi se learnkey i znam da sam u 7djelova zamalo zaspao i nikad se tako dobro ismijao al hajd de, do mene je

@die7,
ja sam nasao neke dump-ove pitanja… i fqt vise nisam siguran da je to “pitanje na pravom ispitu”

tipa : Koja je razlika izmedju hakera, cracker-a i/ili script kiddie …

ne znam… nakon pregledavanja learnkeyog video kursa nisam vise zarezivao ovu temu kao ozbiljnu jer mi je sve to nekako izgledalo povrsno i glupavo, CEH ne nudi neko znanje i kao takav ne nudi kaviltet potreban za rad jednon pen il sec auditora, to je ono ako imas para i vremena a neznas sta s njima, ako se vec neko intresuje za taj pravac predlozio bih kombinaciju znanja i certifikata:

Comptia A+, L+
CCNA
CISSP
SSCP
CISA
ISO27001
c/c++

i jedno 5-6 godina iskustva rada sa OS, Networkom

@Bo ja sam slusao predavanja 5 dana i polozio. Ostali iz grupe nisu ni pomislili da polazu dok ne spreme ispit (mjesec-dva) jer je obimno. Fol je samo da ja godinama poznajem tu materiju, a posto je firma platila “why not?”. sto die7 kaze, ima gluposti i u jednom dijelu oko linuxa sam ispravljao predavaca, pa je na kraju rekao de ti ispricaj ljudima da ja ne pametujem :slight_smile: Ja sam procitao par dijelova vezanih za windows, ostalo nisam tak’o.
Siguran sam da bi svi “stari” sa foruma prosli bez problema, samo ima gluposti oko windows-a koje mi neznamo :slight_smile: isto tako ima zakonskih regulativa (iz svijeta) koje su bile u pitanjima na ispitu.

@die7 od ovih certifikata svi koji su vezani za security su “entry level”. Ako neko zeli certifikat koji je priznat onda mogu proci, ako zeli da uci onda www.elearnsecurity.com & www.offensive-security.com. Svima je cilj isti LOVA :slight_smile: samo ova dva odudaraju po labovima i materijalu i nije ubleharenje kao CEH i slicni. Ono sto je jasno svima je da se security ne uci na kursu! Certifikat nemoze zamijeniti iskustvo.

Ma ja sam primarno oko web sec (koji donekle ulazi u sistemski) imao iskustva, za ovo ostalo bih se morao potruditi :slight_smile:

Ja sam takodje CEH polozio nakon pet dana predavanja. CPT mi je bio interesantniji, jer pored ‘pismenog’ dijela (koji se polaze kao i CEH) dobijes i prakticni zadatak, za koji doduse imas 60 dana da ga uradis i napises penetration report, iako bi se iznenadili koliko ga ljudi ne uradi na kraju. Za neke toolove koji se spominju na ispitu nikad prije toga cuo nisam, cisto jer me taj fah nikad ranije interesovao nije, dok ih danas recimo koristim svakodnevno.

U sustini, meni su certifikati dobra stvar za sistematski natjerati sebe da naucis i pripremis neko gradivo, iako na kraju krajeva ne znace puno (znace, kad ih predas u ambasadi, bar neke koristi od njih) i vise su covjeku neka licna satisfakcija.

Btw. ne znam jestel’ upratili - www.coursera.org - prilicno interesantna stvar, ako nista za steci dojam kako se to ispiti spremaju i polazu tamo negdje.

Ja pratim na coursera algoritme i jos neke kurseve…fenomenalna stvar.