Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin) Beta 2 Released

The Ubuntu team is pleased to announce the final beta release of Ubuntu
12.04 LTS (Long-Term Support) Desktop, Server, Cloud, and Core products.

Codenamed “Precise Pangolin”, 12.04 continues Ubuntu’s proud tradition
of integrating the latest and greatest open source technologies into a
high-quality, easy-to-use Linux distribution. The team has been hard
at work through this cycle, introducing a few new features but mostly
fixing bugs.

With Ubuntu 12.04, Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Mythbuntu and
Ubuntu Studio also reached Beta 2 status today.

Ubuntu Changes

Some of the key new features available since Beta 1 are:

  • A new Ubuntu kernel (3.2.0-20.33) which is base on the v3.2.12
    upstream Linux kernel. Changes to the default kernel flavours
    have been made for 12.04 LTS.

  • Updates to our new way to quickly search and access any desktop
    application’s and indicator’s menu, called the HUD, can be
    accessed by taping the Alt key and entering characters.

  • LibreOffice has been updated to 3.5.1.

  • Ubuntu One has a new control panel to provides an installer,
    setup wizard, ability to add/remove folders to sync, and more

Please see http://www.ubuntu.com/testing/ for details.

https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-announce/2012-March/000157.html

[quote=nidla]

  • A new Ubuntu kernel (3.2.0-20.33) which is base on the v3.2.12
    upstream Linux kernel. Changes to the default kernel flavours
    have been made for 12.04 LTS.[/quote]
    Notice the “Ubuntu kernel” statement here.

Logican statement, jer ne koriste vanila kernel.

Svejedno je Linux kernel. Dakle “Linux kernel with Ubuntu patches” bi bio OK termin

Mislim da su htjeli naglasiti da Ubuntu verzija 3.2.0 odgovara vanilla verziji 3.2.12, čisto posljedica versioning politike.

Je l’ ko testirao malo detaljnije, kako se ponaša?

Ovo preseravanje oko toga jel Ubuntu linux kernel ili nije je klasicni narcisizam malih razlika ilitiga kako od muhe napraviti slona. Stvarno mi nisu jasni, jer i android i ubuntu su uspjeli kad su sklonili linux iz imena. Ocito ta rijec nije popularna u smislu PR-a. :smiley: :smiley:

Sto ne znaci da ubuntu nije linux :wink:

ja od beta1 (apt-get upgrade skoro daily) i radi skoro perfektno, ponekad se desi poneki error report ali imam osjećaj da bi 12.04 mogla biti “next big thing”

[quote=Dinko Metalac]
[…]
Stvarno mi nisu jasni, jer i android i ubuntu su uspjeli kad su sklonili linux iz imena.
[…][/quote]

Uspjeli šta?

@nidla, ja sam jednom prijatelju nedavno instalirao 11.10. Nije se žalio, ali ja sam imao nekih problema, npr. sa Unity panelom, nekad, kad nadnesem miša na lijevu stranu monitora, panel se pojavi, nekad ne pojavi, što je stvarno bilo iritantno, s obzirom da nema onog “klasičnog” panela sa otvorenim aplikacijama, a stalno pritiskati Win tipku bilo je stvarno uncool.

[quote=meho_r][quote=Dinko Metalac]
[…]
Stvarno mi nisu jasni, jer i android i ubuntu su uspjeli kad su sklonili linux iz imena.
[…][/quote]

Uspjeli šta?

@nidla, ja sam jednom prijatelju nedavno instalirao 11.10. Nije se žalio, ali ja sam imao nekih problema, npr. sa Unity panelom, nekad, kad nadnesem miša na lijevu stranu monitora, panel se pojavi, nekad ne pojavi, što je stvarno bilo iritantno, s obzirom da nema onog “klasičnog” panela sa otvorenim aplikacijama, a stalno pritiskati Win tipku bilo je stvarno uncool.[/quote]

Mozes iskljuciti hide opciju. Skini CompizConfigSettingsManager i tamo mozes to uraditi. I jos ukljucis window previews :smiley:

A uspjeli povecati user-base linux korisnika :smiley:

[quote=meho_r][quote=Dinko Metalac]
[…]
Stvarno mi nisu jasni, jer i android i ubuntu su uspjeli kad su sklonili linux iz imena.
[…][/quote]

Uspjeli šta?

@nidla, ja sam jednom prijatelju nedavno instalirao 11.10. Nije se žalio, ali ja sam imao nekih problema, npr. sa Unity panelom, nekad, kad nadnesem miša na lijevu stranu monitora, panel se pojavi, nekad ne pojavi, što je stvarno bilo iritantno, s obzirom da nema onog “klasičnog” panela sa otvorenim aplikacijama, a stalno pritiskati Win tipku bilo je stvarno uncool.[/quote]

na 12.04 je po defaultu always visible

Hide opcija je uredu, launcher ne treba biti vidljiv čitavo vrijeme, samo zauzima dragocjeni prostor. Samo me zanima da li više nema problema što se nekad pojavi, nekad ne pojavi kad nadneseš miša. Možda na prvi pogled ne izgleda kao veliki problem, ali za vrijeme ozbiljnog rada (ozbiljnog u smislu kratkog vremenskog roka da se projekat odradi i kada su brzine bitne, te ne smije biti nikakvih distrakcija sa strane), ovo je pravi deal breaker.

@Dinko, za Ubuntu se može kazati da je povećao user-base, ali nisam siguran za Android da se uopće može svrstati u istu kategoriju.

[quote=meho_r]Hide opcija je uredu, launcher ne treba biti vidljiv čitavo vrijeme, samo zauzima dragocjeni prostor. Samo me zanima da li više nema problema što se nekad pojavi, nekad ne pojavi kad nadneseš miša. Možda na prvi pogled ne izgleda kao veliki problem, ali za vrijeme ozbiljnog rada (ozbiljnog u smislu kratkog vremenskog roka da se projekat odradi i kada su brzine bitne, te ne smije biti nikakvih distrakcija sa strane), ovo je pravi deal breaker.

@Dinko, za Ubuntu se može kazati da je povećao user-base, ali nisam siguran za Android da se uopće može svrstati u istu kategoriju.[/quote]

nisam imao takav problem sa panelom (mada mislim da se u ccsm-u može štimati ono hover vrijeme)

E nešto slično ovome: http://www.youtube.com/watch?v=bT0ebrXhn8Y

aha, ali eto kao što rekoh sad po defaultu nije na autohide, tako da mi nije uspio ni zaštekati :slight_smile:

btw možda je i do aplikacije (kada se ukombinuju nekako), npr ja pravo puno koristim middle click na titlebar, gore za šaltanje windowa (bacanje iza), i desi se npr na eclipse-u da sve radi i onda u neka doba više middle (a i na drugim aplikacija) click na title bar ne radi :slight_smile: ovo spomenuh možda je do aplikacije jer ni ff ni eclipse nisu baš na gtk3 itd, uglavnom jedan logout riješi problem

meni se svida , veoma dobra podrska i5 intel cpu sa intel3000 hd (2.generacija) (laptop)

preporuka za sve sa ultrabook lapovima .

ima i system info :slight_smile:

Jel sutra final release ?

more bit, koliko vidim po ovim counterima

Kaze wikipedia 4/26/2012