Ubuntu Dash

bas citam nesto ovo:

http://blog.canonical.com/2012/10/12/searching-in-the-dash-in-ubuntu-12-10-an-update/

pa se pitam (mozda Ubuntu Useri znaju vise o tome):
Sta garantuje sigurnost mojih podataka?
Kako je definisana ta policy privatnosti?
Zasto nije transparentna komunikacija klijenta i servera (pod transparentna gdje je taj info da mi me Dash upita dali zelim da mi poslaje komercijalne rezultate?)
Sta se desava sa mojim profilom koji Canonical sacinjava na osnovu mojih pretraga?
Dali je Dash razlikuje lokalnu pretragu i od vanjske i dali prebacuje moje podatke na server?
Po kojim kriterijima dobivam rezulatate pogotovo komercijalne prirode?
Dali se Dash mozte ograniciti samo na lokalnu pretragu bez komuniciranja kuci?

Mene je ovo bas malo zaprepastilo :frowning: ako je onako kako predpostavljam onda treba lagano razmisliti o toj funkciji

Ako koristis jos Android slobodno cu te nabiti nogom :smiley: :smiley: :smiley:

U svakom slucaju, ovo se moze iskljuciti klikom-na-mausa. Koliko sam ja shvatio, Canonical nema logove pretraga jer sam dash servis nije nista manje siguran od toga da sam odes iz browsera na amazon i searchas. Sta vise, sigurnije je jer Canonical uradi pretragu za tebe na svojim serverima i salje rezultate.

[quote=Dinko Metalac]Ako koristis jos Android slobodno cu te nabiti nogom :smiley: :smiley: :smiley:

U svakom slucaju, ovo se moze iskljuciti klikom-na-mausa. Koliko sam ja shvatio, Canonical nema logove pretraga jer sam dash servis nije nista manje siguran od toga da sam odes iz browsera na amazon i searchas. Sta vise, sigurnije je jer Canonical uradi pretragu za tebe na svojim serverima i salje rezultate.[/quote]

iskljuciti se mogu komercijalni rezultati…OK, sta je sa lokalnim searchom…gdje je se on gasi?
Ko kaze da Canonical nema logove searcha? Canonical!? imal za to kakav dokaz
sta se desava ako potrazis nesto sto nemas!? kako taj proces izgleda? gdje je index?
evo trazim vec dva sata o dashu i tehnologiji iza toga uopste ne nalazim nista detaljno ni korisno

Ne dash jeste opasniji od browsera, njega zaobidjem proxyem, izgasenim “keksovima” ili idem preko vpn provajdera, dok dash ide preko clijenta tj mashine koja ima svoj id i uvijek zna sta trazim tako pravi moj profil i valja nekim nsa,cia,lafo mamone organizacijama

kao nemogu kontrolisati pc i protok podataka cemu onda ga i imati?

android, nikad …imam stari smasung handy koji sem telefoniranja i sms nista drugo nemoze a u biti koristim ga kao budilnik :slight_smile: a sim uglavnom bude van njega

Ako ne vjerujes sta se desava, pokreni neki analizator mreznih protokola (tipa Wireshark) i uprati sta se desava. Ljudi su testirali shopping lens tako i skontali kompletno ponasanje tog lensa.

Sto se tice lokalne pretrage, za nju je odgovoran zeitgeist deamon. Istina, on logira sve i svasta, ali Canonical nema bas pristup tome, jedino ako se bas potrudis da im das te logove. Tim logovima mozes i upravljati isto kao i u browseru, samo instaliraj Activity Log Manager.

U linuxu se moze konfigurisati system-wide proxy.

imaš source code, a u ostalom kao što reče Mark, ubuntu je kako god okreneš root na tvojoj mašini :wink:

Šta ako više vjerujem Amazonu nego Canonicalu :smiley:
Edit: ali nidla je u pravu. Jedino što je 100% provjereno je Linux From Scratch (ali i tu moraš pročitati čuveni tekst o bootstrapingu kompajlera), za sve ostalo ti vjeruješ nečijim binariesima, mada uz hub (kojem vjeruješ) i mrežni analizator (na mašini kojoj vjeruješ) možeš biti poprilično upoznat šta komunicira s čim.

Šta ako više vjerujem Amazonu nego Canonicalu :smiley:
Edit: ali nidla je u pravu. Jedino što je 100% provjereno je Linux From Scratch (ali i tu moraš pročitati čuveni tekst o bootstrapingu kompajlera), za sve ostalo ti vjeruješ nečijim binariesima, mada uz hub (kojem vjeruješ) i mrežni analizator (na mašini kojoj vjeruješ) možeš biti poprilično upoznat šta komunicira s čim.[/quote]

Zasto bi ikome ista vjerovao!? dobro ovo je u danasnje vrijeme vec otrcana prica o privatnosti i pokusaju jedinca da istu zasititi od hobotnica…ipak :slight_smile:

Provjeravanje source coda clijenta nebi trebao biti problem, ja govorim o Serveru kod Canonicla:

  1. Sta se desava sa mojim pretragama odonoso na osnovu toga nacinjenom profilu, dje se to slaze i po kojoj trznici valja?
  2. Po kojem principu se stima search result?
  3. Sta to garantuje da moja lokalna pretraga i index ne idu u pravcu Canonicala?

Netanalizator na ssl? intresantno :slight_smile: mozda je nekom ovdje ime Neo :slight_smile: pa decryptuje in real time meni je ime shaban :slight_smile:

I provjerena infomacija je da dash je u konstantnoj komunikaciji sa Canonical serverom, stgo znaci ako trazim na svom PC: “sto nacina samoubistva”, Canonical odmah dobiva taj search i zna sta i koji dokument sam otvorio/imam na pc!

[quote=Dinko Metalac]Ako koristis jos Android slobodno cu te nabiti nogom :smiley: :smiley: :smiley:
Sta vise, sigurnije je jer Canonical uradi pretragu za tebe na svojim serverima i salje rezultate.[/quote]

to nije tacno search ide od dasha > Canonical serveru ali slike odnosno results dirketno stizu sa amazona via get
Sem toga cemu konstantna konekcija clijenta prema serveru?
Dash zna koje programe i kad startam, zna koje dokumente imam na pc, koje citam, zna sta trazim i sve to gura na Canonical… i to je samo meni strange!?

Srecom pa ne korisitim Ubuntu (sem u nekom vm), mozda je vrijem dici ruke od Linuxa i vratiti se BSDu

ima vodje intresantan post mom misljenju slican:

http://www.omgubuntu.co.uk/2012/10/does-ubuntus-amazon-lens-break-eu-law

http://attheedgeoftime.blogspot.ro/2012/10/legal-questions-on-ubuntus-shopping-lens.html

/usr/share/unity/6/searchingthedashlegalnotice.html

Ja konto neko ce ovdje temu napraviti review Quantal Quetzala, ja moram preko drugih izvora saznavat da je izasao :smiley:

http://pastebin.com/2ut12Sre

ima ovdje nešta, ukucaj privacy, pa ti izleti ovo, more bit da se tu nešta tune-ira:

jedno je na papiru drugo je u zbilji, papir sve trpi :), no ko to garantuje…no polako bumo videli decki :wink:

mislim da je ovdje jasnije da sve pretrage idu prema Canonical pored inbih drugih problema

https://www.eff.org/deeplinks/2012/10/privacy-ubuntu-1210-amazon-ads-and-data-leaks

mislim da je ovdje jasnije da sve pretrage idu prema Canonical pored inbih drugih problema

https://www.eff.org/deeplinks/2012/10/privacy-ubuntu-1210-amazon-ads-and-data-leaks