USB problem!

Znam da nema nikakve veze sa Linuxom ali od koga da trazim pomoc nego od svojih linuxasa :slight_smile:

Prilikom instalacije XP-a bio mi je ubacen usb u comp i tako da mi je prijavilo jos jednu particiju od 2 gb (posto je usb 2 gb) i ja sam ga prilikom konfigurisanja particija na pocetku instalacije XP-a slucajno obriso tj stavio na unpartitioned space.

Kad sam svatio sta sam uradio pomislio sam da cu ga moci jednostavno formatirati i sve ce biti uredu,tako da sam izvadio usb ne napravivsi ponovo na njemu nista (tj ostalo na unpartitioned space)

Cim ubacim usb javlja mi da moram formatirati usb kako bi ga koristio a kad ga pokusam formatirati javlja mi :Windows was unable to complete the format.

Da li ima ko kakvu ideju kako rijesiti ovaj problem.

Vjerovatno fali partition table na njemu, udji na gparted i gore na meni device pa create partition table

Probaj idi desnim na My Computer -> Manage computer -> Storage pa vidi mozel se formatirat odatle. Ako ne, onda laganini zum Linux i mkfs.ext4 /dev/usb

Ako ne postoji partition table, onda nece puno mkfs pomoci. mkfs pravi samo file system, ali prije toga mora postojatio partition table negdje.
Iz linuxa eventualno moze prvo probati sa fdiskom.

Znaci prvo pogledaj kako je sistem prepoznao usb. Ubaci usb i nakon par sekundi odradi

dmesg | tail

Tu ces vidjeti kako je uredjaj prepoznat, recimo da je sdd

Onda:

fdisk /dev/sdd

i tu napravi partition table, mozes izabrati ntfs ako ces usb koristiti i pod windowsima.

Iz linuxa pomaze jos i Disk Utility, GUI programcic koji koristi fdisk kao backend.

Ako ima cfdisk mozda ce ti bit laksi btw :wink:

@adioe3
To slackware iz tebe progovara :smiley: