Win xp, ima li šansa za linux distre!?

Zanima me ima li iko u ovom našem ministarstvu da proturava linux distre, ma nek je i ubuntu, ali da nam se ne izvlače pare iz ove naše napačene zemlje i na taj način. Čuo sam od par firmi da im iz inspekcije par ljudi indirektno sugeriše da ako nemaju para za licenciranje pređu na neku od distri, naravno ako im “namjenski” programi to dozvoljavaju. Pogotovi sada nakon ove priče oko isteka podrške za XP. Bilo bi super da je ranije počelo da svaka škola ima bar dual boot na PC-ju, i da sada lagano pređu na neku slobodu!:slight_smile:

Forum je ogledalo trenutne aktivnosti zajednice. Sto se tice licenci, raja ce ionako skidati sebi i dalje torrente, firme ce se odluciti ili da plate ili ko nema para da predje na FLOSS rjesenja.
To na ovim prostorima jednostavno ne pije vode. I susjedi Hrvati su pokusali slicno, samo sto su se za razliku od nas prilicno aktivirali po tom pitanju, ali sve je ostalo na obecanjima i tapsanjem po ramenu. Nastala je tako i jedna sala na racun RH Vlade.
http://www.linuxzasve.com/vlada-rh-potpisala-ekskluzivni-ugovor-s-canonicalom

Ma ja sam pokuašava i organizovati nešto u jednoj školi, ali jendostavno nema nikako zainteresovanih, problem: profesore, koje to ne zanima, i plana i programa(kojeg i ne krivim toliko)…, pisao sam već…

Neki dan gledam emisiju kako je na 10-tine ključnih eksperimenata za totalno drugačiji funkcionisanje, svega, nisu dali Tesli, jer bi auta bila na solarnu energiju, besplatna el. energija… Kome bi to bilo u interesu, ako nema profita. Meni je slično sve i ovdje i pored torrenta, ogroman novac je u igri ali i lakše je kontrolirati ovo jadno društvo…

Aktivnost zajednice je ogledalo (dvo)ličnosti njenih članova. Neki dan je uspješno podijeljeno 50ak stikova sa Ubuntuom školarcima, nadati se da će nešto pametno uraditi s njima :slight_smile: Lokalizacija takođe napreduje vrlo uspješno. Ja sam molio da se barem vijest o lokalizovanom LibreOffice okači na naslovnicu ali izgleda da je i to prevelik problem. Ne znam gdje je ostatak “zajednice” sa svojim aktivnostima ili barem da pomogne oko navedenog.

Najveći problem Linuxa kao zamjene za WinXP je Ubuntu tj. Unity. Drugi najveći problem je Gnome 3 a treći najveći problem je KDE 4. Kada bi se Linux developeri prestali zezati i fokusirali na razvoj jednog staromodnog i stabilnog desktopa sigurno bi se više postiglo. Probao sam neki dan xubuntu-desktop, i dalje želi da proglasi onaj Abiword za defaultni tekst procesor. Potrebna je out-of-the-box solucija koja izgleda i radi što sličnije WinXPu (npr. nešto kao KDE 3.5), a sadrži kompletan set uredskih aplikacija i možda pokoju igricu. Danas smo nažalost dalje od tog cilja nego što smo bili prije 10 godina.

Canonical nije trebao uci vedrane

Vedrane, ja znam da ti radiš možda i najviše… :slight_smile: Mislim da sada out-of-the-box prolazi na više distri, takođe, da i nije toliko loše što ima više DE-ova, nekima kojima i instaliram hoće da mu liči na win8 pa im dam GNOME 3, mnogima nije problem linuxmint sa “svojim” DE-ovima, LDE,pa i XFCE, KDE kao moj omiljeni… Ali ta raznolikost zna pucati na nezamislivim svtarima i na istoj distri, a na drugom računaru. Mada, tu je druga strana, kako sam razumio, htio si reći da bi bilo bolje da imamo jedan DE ali da je jako stabilan i utkan u dsitru, ali se gubi spomenuta moć raznolikosti.

To da smo dvolični i da ne radimo skupa i kao individua, to je i najveći problem, tu mogu u određenim razdobljima i sebe svrstati. Ne bi neke svjetske metropole štedjele na budžetu da nije više ljudi angažovana i ispred FLOSS-a ali su imali i normalne ljude iz vlasti. Ovo je sve već rečeno, ali… ne znam… pokrenuo sam temu, da se slučajno ne javi još ko, van nas standardnih:(

“Linux is all about options”

Vedrane, my bad, hajde shibni na mail sadržaj vijesti za lokalizaciju.

Nije problem u višku opcija, problem je što je većina tih opcija hobi projekti koji su ok za nas ovdje ali ne možeš ih instalirati u neku firmu recimo. Onih nekoliko dobro podržanih desktop solucija su previše eksperimentalni za ukus većine.