Wireless.ne.radi

Zdravo.svima
Kupio.sam.Acer.notebook.i.podigao.ubuntu.10.04.i.sve.radi.ok.osim.wirelessa.

Kad.kucam.IWCONFIG.,pojavi.se.LO-no.wireless.extensions.i.ETH0-no.wireless.extensions.

Nisam.neki.expert,pa.zamoljavam.vas.da.pomognete.jer.zelim.ubuntu.da.koristim.

hvala.i.ne.zamjerite.na.ovolikim.tackama.ne.radi.mi.space

Misliš valjda ifconfig :slight_smile:

Kao prvo i osnovno - nabavi negdje noviji Ubuntu - nisam siguran ni da je taj 10.04, više podržan. Vidio sam da Ubuntu 10.04 dolazi po defaultu na dosta notebook mašina.

Dalje,ta komanda ti prikazuje koje mrežne interfejse imaš instalirane.
Ti interfejsi su osnovni set komponenti višeslojne mrežne arhitekture (govorim o Internetu) koji ti omogućavaju pristup mreži. Ako bilo koja od tih komponenti nedostaje ili je “pokvarena” klijent ( u ovom slučaju tvoj računar) ne ispunjava neophodne uslove.

LO je “loopback device” odnosno virtualni mrežni interfejs koji sistem koristi da bi komunicirao interno sa sobom. Koristi se u testne i dijagnostičke svrhe, kao i da bi se konektovao na server na lokalnoj mašini. 127.0.0.1 (localhost) je lokalna adresa koju koristi LO.

ETHO je ethernet interfejs odnosno hardverski dio tvoje lokalne mreže.
Praktično ETHO ti pokazuje koju i kakvu mrežnu kartu imaš instaliranu.

Po onom što ti je terminal vratio, ti nemaš preduslove za wireless, osim ako pri instalaciji nije došlo do greške pa sistem ne registruje ispravno to što imaš na mašini. U svakom slučaju, nabavi noviji Ubuntu, pa onda ćemo vidjeti dalje.

Evo nabavio sam zadnju verziju ubuntu-a. Javljam se sa laptopa samo da kazem da je sad sve uredu :slight_smile:

:wink:
Još jedan fenomen Linuxa - 90% problema se rješava updatom sistema :slight_smile:

Ne razumijem ljude koji kupe nov hardver i stave ancient kernel :slight_smile:

Kažu ako nemaš stav, onda ti ga stave :
https://www.youtube.com/watch?v=FZZJeMKJV3M

Mislim stave ti Ubuntu :slight_smile:
Linux snižava cijenu laptopa - proizvođač nabaci nešto besplatno kako bi bio konkurentniji, a ti se onda snalazi dalje.