Xbmc Segmentation fault core dumped

Dakle program xbmc (www.xbmc.org) pri pokretanju javi ovu gresku u error_log fajlu stoji nesto ovako:

############### STACK TRACE #################
=====>  Core file: /usr/share/core (2012-02-03 00:18:14.440987544 +0100)
        =========================================
[New LWP 3059]
[New LWP 3101]
[New LWP 3100]
[New LWP 3102]
[New LWP 3098]
[New LWP 3103]
[New LWP 3105]
[New LWP 3104]
[New LWP 3113]
[Thread debugging using libthread_db enabled]
Core was generated by `/usr/lib64/xbmc/xbmc.bin'.
Program terminated with signal 11, Segmentation fault.
#0  0x00007f2f527ac206 in ?? () from /usr/X11R6/lib64/modules/dri/fglrx_dri.so

Ok skonto sam i prije da je nesto u vezi grafike. Dakle problem je bio i na kubuntu-u 11.10 i sad na opensuse 12.1. Program radi ali kad krenem da pustim film iskoci i ovo se ispise u log fajl. (ima jos nekih stvari ali mislim da je ovo bitno). Maloprije mi je zaglavio citav sistem. Sa predhodnim ati driverom na suse-u mi nije ni htjelo raditi javljalo je da program zahtjeva openGL, a radio je npr. google earth koji takodje trazi openGL :smiley: (rekli mi na freenode-u). Sad sa najnovijim driverom ista stvar kao na kubuntu. Driver izasao 25-og januara. Zna li neko sta bi moglo biti? Zaista sam google-ao vec dugo vremena

Zadnja linija u listingu kaze da imas fgrlx, ati driver.
Imas li Catalyst 11.7 (Catalyst Linux)?

http://forum.xbmc.org/showthread.php?t=105384
procitaj, tip kaze da je ugasio
DBus za xbmc.

Ako je na Ubuntuu i na Susetu, moguce je da je greska
do bmx. (mislim xbmc)

http://www.bitwizard.nl/sig11/
pogledaj i ovo. Jos sam ubjedjeniji da je taj “bmx bandit” vreca puna bubica :slight_smile:

mplayer imefile-a. ogg
i super

Ne znam kakva ti je graka, ja sam svoju radeon "izvadio i ponovo stavio nvidia staru ko biblija (gfx 5600)
i vratio se sa 11.10 na 10.04 (Ubuntu i “normalan” gnome).

NVidia ima bolje drivere za *ux platforme.

Ove nove karte ne poznajem.
Meni je npr puno vazan openGL za mame emulator i Pacman-a :slight_smile:

Tvoj sistem je 64-bitni?

Imam catalyst. Za tog tipa koji je ugasio DBus sam vec citao i ne mogu locirati fajl system.h. openSUSE 12.1 x64. Konf:
Laptop je u pitanju sa dual graphics. Jedna unutar procesora: 6520M 512 MB + 6600M 1024 MB (crossfire), pokusavao sam i sa pojedinacnim grafikama ali isto se desava.

Respect za mplayer ali xmbc je media centar a ne player, i koristio sam ga prije i svakom bi ga preporucio ko voli filmove.

Nadam se da ces naci neki driver za taj dualni sistem.

ako ikada budes trebao OpenGL ili OpenCL “State of the Art” rijesenje

http://www.ydl.net/

Linux + PPC Cell+CUDA !

Kakav cuko, sta je ovo? Sta cu s tim?

Izvini , nisam te htjeo zbuniti.
Probaj se drzati Nvidia-e.

"Linux+PPC Cell+Cuda"
Mislim ako ti je profesionalno
Open GL ili CL rijesenje potrebno.

Radi se o grafickim radnim stanicama.

E jbg imam laptop sa ati karticom. BTW Nastimao sam da radi tako sto sam iskljucio hardware-sku akceleraciju unutar programa. Neki video malo trza al et.

@nedexus u pitanju je laptop, spomenuo je covjek vise puta, a grafika je integrisana. Taman da je diskretna, ne znam koliko je ima smisla mijenjati, osim ako da vitre.
@boby xbmc je odlican media center, nazalost fglrx driveri na linuxu su smece iako su atijeve kartice prilicno dobre. Npr meni na hd3000 integrusi na ploci ne radi gnome 3.2 na ubuntu, fedori, daje artefakte, dok na opensuse mi skroz zezne gdm pa ne mogu ni do logina doci. Kde radi ok kao i igre s opengl. Ako ti radi opensource driver, fallbackuj na njega i obrisi fglrx. Jedan usputni savjet: pitaj na raznim grupama i od ostalih distroa kako se problem moze rijesiti, mozda neko ima univerzalno rjesenje.

E hvala na upustvima. Ako je opensource driver onaj koji dobijem sa sistemom, on radi ali ko da i ne radi. :slight_smile: Mislim rezolucija je default 1024x768 a trebala bi biti 1366x768 i sve izgelda uzasno. Koliko znam do su neki genericki driveri koji eto samo pokazuju sliku. Driver koji koristim je sa ati sajta. Koristio sam prije i neke drivere koje instaliram preko nekog repositorija ali su isto fglrx i nije bilo promjena. Ovo su mi rekli na freenode chat-u. Sve u svemu lijepo to radi ali eto xbmc na guranje. Za xbmc sam dosta guglao ali bez uspjeha.

Ja sam potpuno identican imao problem s rezolucijom, samo sto je na desktopu razlika manje primjetna. Dakle isto stuck na 1024x768. Na Slackware se to lako rijesi. init 3 zatim Xorg -configure i onda nano /etc/X11/xorg.conf. Na openSUSE nisam uspio napraviti, jer mi nece da odradi Xorg -configure, koji mu je vrag ne znam. Za (k)ubuntu je postupak slijedeci: trebas napraviti za svoj korisnicki nalog .xprofile datoteku u kojoj ces uraditi slijedece: cvt 1366 768 60 (ovo 60 je refresh rate, ne znam je li panel laptopa moze imati 75 Hz, imam dva starija laptopa kojima je plafon 60 Hz) pa udaris enter, onda xrandr --newmode <kopiras sav tekst iza Modeline (ne i Modeline!)> enter, onda xrandr --addmode VGA-0 “1366x768_60.00” (za VGA-0 provjeri u cvt koji je output, zna biti CRT-0, DVI-0 ili VGA0 itd.) enter, i zadnji korak xrandr --output VGA-0 --mode "1366x768_60.00"
Fazon je da to sve spremis redoslijedom pocevsi od xrandr --newmode u datoteku xprofile tako sto je kreiras naredbom: sudo nano ~/.xprofile
Nakon toga provjeri s logout/login da li sve radi. Prije toga je dobro otkucati ove naredbe cvt i xrandr u terminal kako bi testirao da li sve radi.
Evo primjer kako treba izgledati datoteka ~/.xprofile (zanemari sto je za 800x600, rezoluciju generiras s cvt kako sam vec opisao):

xrandr --newmode "800x600_60.00" 38.25 800 832 912 1024 600 603 607 624 -hsync +vsync xrandr --addmode VGA-0 "800x600_60.00" xrandr --output VGA-0 --mode "800x600_60.00"

Dakle, kvaka je da namjestis autologin i svaki put ce ti sam da odradi ove komande, sto ne vazi ako imas vise usera, za svaki moras imati zaseban xprofile fajl, i imas zeljenu rezoluciju. Mislim da bi ova solucija bila dovoljna za sto ti trazis, gledanje filmova, multimedijalne mogucnosti, ali za igre ti ne mogu garantovati. Kompletan workout pogledaj na Ubuntu Wiki: https://wiki.ubuntu.com/X/Config/Resolution
Za openSUSE probaj ovaj fazon, ali nisam bas siguran da ce raditi, probaj i hepek s xprofile, ma probaj oboje :smiley: : http://lists.opensuse.org/archive/opensuse/2011-04/msg00505.html

Da ali mi se cini i pored rezolucije da driver nekako daje “ruznu” sliku, pa mislim da bez njega ne bi islo. Dok pomjeram mis on treperi i tako nekih zezancija, koje bas daju los utisak u radu. Ovo za opensuse cu probati.