"Zlo"

Na svom stiku kod frenda sam zarazio dokument "nekim zlom"
antivirusni alati kažu:
-Avast : LNK:Runner
-Symantec: Bloodhound.exploit.343
-Eset: LNK:exploit.CVE-2010-2568 trojan

Postoji li način ili mjesto gdje bi se našao način, da se riješim “zla”, ali da sačuvam file?

Kakve ovo veze ima sa Linuxom? Jedini savjet koji mozes dobiti ukljucuje mkfs.vfat ili tako nesto slicno…

koji je dokument, tj. koji format?

Otvori ga u OOo

Pa u opisu piše

Sigurnost Sva pitanja vezana za sigurnost na Linuxu i drugim operativnim sistemima (Moderator trip0d)
?

Ovaj koji bi htio spasiti je

Excel

otvori ga na linuxu sa OOo… po mogucnosti sa iskljucenim makroima… ako je uopste citljiv, izvuci ces sadrzaj, ako ne, rahmet mu sadrzaju…

+1
I mislio sam da je excel. Vjerojatno ima neke makroe ubacene. Prije svega ustekaj stick dok si na linuxu, pobrisi autorun.ini file i sve foldere i fileove sto ne bi trebali biti tu.

Virusi nisu sigurnost, to je “kako ne biti idiot”.

Pa ako je neko “nesiguran” a zeli da bude “siguran” onda ce da trazi nacin kako da bude siguran(u ovom slucaju nesigurnost je virus koga treba ocistiti da postanes siguran),pa onda prema tome ova tvoja tvrdnja ne pije vode.
Ako ima windows onda fino kako kolege gore rekose,nabavi si neku live verziju linuxa,te sa stika pobrisi sve osim tog fajla koji ti treba i probaj ga otvoriti u OpenOffice-u.
Lijep pozdrav

Postoji ClamAV antivirus za Linux koliko ja znam. Probaj instalirati to pa s njim ukloniti žvirus :slight_smile:

@adioe3, znas da je to samo za cuvanje windows klijenata :smiley:

Koga drugog treba čuvat osim Windows klijenata ba? :smiley:

Uostalom, sa http://www.clamav.net/lang/en/ :

Bo’s point. Ta kome ih skeniras ako ne windows userima?