Antivirus

to i ja kazem, mozes seljaka istjerat iz sela, al selo iz seljaka nikako :smiley:

:slight_smile:

Ovo je 1. put da moram da urgiram za proteklih ~10 godina.
trip0d

[quote=nidla][quote=nidla][quote=hacker]ma a sta ti koristis su
vi ste u Bosni jos 100 godina z anama u evropi covjece[/quote]
:smiley:

to majstore hahah, neki si im reko[/quote]

odsad kad mi neko Å”ta kaže na ā€œsudoā€ slijedi mu ova ^, joj legendarno, uljepÅ”ao si mi jutro :slight_smile: hvala legendo[/quote]

Kako neke stvari poprave covijeku dan, nevjerovatno! :smiley: @nidla, kad cemo mi u Evropu, vidis kod njih sudo dobro zivi :slight_smile:

O bozeā€¦ on ovo osobno uzeo :stuck_out_tongue:

Mislim da bi trebalo rename topic na ā€œHow to troll 101ā€. Trolling u porastu na forumu cini mi se :slight_smile:

Trebalo bi malo zabraniti.

al ovo je ultimate guide for dummies :smiley:

[quote=nedim.bfo][quote=nidla][quote=nidla]
:smiley:

to majstore hahah, neki si im reko[/quote]

odsad kad mi neko Å”ta kaže na ā€œsudoā€ slijedi mu ova ^, joj legendarno, uljepÅ”ao si mi jutro :slight_smile: hvala legendo[/quote]

Kako neke stvari poprave covijeku dan, nevjerovatno! :smiley: @nidla, kad cemo mi u Evropu, vidis kod njih sudo dobro zivi :)[/quote]

ironija je da mi fakat jest popravio dan jer ste mi vi ā€œanti sudo-eriā€ dodijali viÅ”e :smiley:

a čovjek je to extra odgovorio :slight_smile:

Trebalo bi malo zabraniti.[/quote]
treba prvo pomesti ispred svoga praga (upravo čovjeku trollali na sudo :)), za jedan troll na ubuntu dobiće 1+ :wink:

ako kome zatreba antivirus (npr nekome preskenirati USB, Shared folder, disk particiju itd) evo ovde konsolidovano:

http://www.makeuseof.com/pages/best-linux-software#antivirus

[quote=nidla][quote=nedim.bfo][quote=nidla]

odsad kad mi neko Å”ta kaže na ā€œsudoā€ slijedi mu ova ^, joj legendarno, uljepÅ”ao si mi jutro :slight_smile: hvala legendo[/quote]

Kako neke stvari poprave covijeku dan, nevjerovatno! :smiley: @nidla, kad cemo mi u Evropu, vidis kod njih sudo dobro zivi :)[/quote]

ironija je da mi fakat jest popravio dan jer ste mi vi ā€œanti sudo-eriā€ dodijali viÅ”e :smiley:

a čovjek je to extra odgovorio :)[/quote]
ah meni svjedno, racionalno sam bice, ha SU ha SUDO, ha DAJroot ili sta god vec hoces, isto ti dodje :smiley:

Trebalo bi malo zabraniti.[/quote]
treba prvo pomesti ispred svoga praga (upravo čovjeku trollali na sudo :)), za jedan troll na ubuntu dobiće 1+ ;)[/quote]
Ja i govorim opcenito.

ja kad vidim ā€œsudoā€ u komandi dan mi se pokvari. nemam nista protiv sude imam nesto protiv ljudi koji ga pogresno koriste.
kad imas vec 303 komande koje moras otkucat ne moras bas ispred svake ukucat sudo , vec nekad bi se trebalo i ukucat ā€œsudo -iā€ ili ā€œsudo -sā€ pa obavit sta treba i vratit privilegije.

[quote=maher_]ja kad vidim ā€œsudoā€ u komandi dan mi se pokvari. nemam nista protiv sude imam nesto protiv ljudi koji ga pogresno koriste.
kad imas vec 303 komande koje moras otkucat ne moras bas ispred svake ukucat sudo , vec nekad bi se trebalo i ukucat ā€œsudo -iā€ ili ā€œsudo -sā€ pa obavit sta treba i vratit privilegije.[/quote]

fol je Ŕto niko to i ne kuca, u 90% slučajeva ljudi rade po tutorijalu i onda samo pucaŔ select/copy/paste

neko jednostavno nema želju da uči Å”ta je su Å”ta je sudo, ili je upalio neki ubuntu i sad vidio neÅ”ta kod nekoga pa hoće i on/ona

i onda ti kad čovjeku napiŔeŔ

mkdir /mnt/tmp

ili

$ mkdir /mnt/tmp

ili mu kažeŔ morate se logirati kao root da bi ovo uradili, prvo root uopŔte ne asocira na administrator, ne konta niŔta pa mu iskaču dont have permisioni itd itd

vako mu opaliŔ 5-6 komandi one za koje ti treba admin privilegije postaviŔ mu sudo ove običe ostaviŔ ko Ŕto i jesu, nit se on mora izlogiravati iz root account nit iŔta, niti mu ko na kraju krajeva ne može uhackati root acc :smiley:

p.s.
klasični ā€œsu vs sudoā€, ā€œdistro1 vs distro2ā€, ā€œpower vs ordinary userā€ problem/dilema i viđenje rjeÅ”enja :slight_smile:

ja vazda idem ā€œsu -ā€ i onda odradim sta mi treba i na kraju Ctrl + D i to je to :slight_smile:

pa dobro ti si ili hacker ili si 100 godina iza sude :smiley:

Sudo je (kao sto manual kaze) originalno namijenjen da odredjenim korisnicima se dodijele prava da izvrsavaju komande za koje trebaju root privilegije i zbog sigurnosti da to mogu bez root passworda. Sudo je izmisljen za special-case scenarije gdje recimo neki user treba da moze restartat apache ali ne i da moze cackat po /etc/passwd i to prvenstveno za prave multiuser masine (citaj: servere).

Sad, ljudi se zale sto se sudo koristi za full-blown administraciju cijelog sistema i to vecinom na racunarima gdje ima samo jedan user. Mislim, i to je rjesenje samo sto je rjesenje tipa ā€œtrebam zakucat ekser ā€“ evo ti maljā€ te pored toga vecinom se koristi na Ubuntuu koji je trenutno dominantna desktop (stagod to znacilo) distribucija. Znaci vecinom na racunarima koji imaju samo jednu osobu koja koristi taj racunar i ta jedna osoba mora mlatit sudo svako malo (a ionako zna root password).

Pametno rjesenje je da predjes u elevated privilege stanje sa ā€œsuā€ (switch user), odradis sta treba u okruzenju kog ima root user i onda se vratis u normalni user state. To sto je neko mislio da bi bilo pametno klapit ā€œsudoā€ ispred svake komande, te jos bolja rjesenja tipa ā€œsudo -iā€, su izmisljanje tople vode.

Ako mene pitate, sudo je iskoristen kao rjesenje za jednu grupu bezveznih problema (tipa da moras biti root da bi se nakacio na drugu wireless mrezu) za koju IMHO se moglo nac puno bolje rjesenje (donekle sam siguran da bolja rjesenja postoje).

Glede teme, dosad se nisam nimalo interesovao sa antivirusima ali mislim da cu pocet koristit clamav cisto da preskeniram USBove koje dobijem od windows usera. Ipak, sigurnost je uzajamna stvar: lijepo je sto sam ja osiguran ali ako druga osoba nije (te jos gore, dobije kakav viruscic od mene) glupo mi nekako samo rec ā€œsta me briga, ja imam *NIX sistemā€, osjecā€™o bi se ko kakav pimpek :slight_smile:

Tacno. Vraca mi asistent stik prije 2 godine i kaze ā€œima li ste virus na stiku al sam ga ubioā€. Sad on pametan sa kasperskim a ja glup bio sa debianom. Al sam ispustio da je stik u medjuvremenu bio na windowsu. Al de ti objasni covjeku. Ovo za sudo su no comment.

I dalje ne vidim zasto ne koristiti sudo.

Za avā€¦ onako imam installiran ali ne koristim, ako neko donese usb stick otvorim i vidim slika.jpg.exe/New Folder.exe to izbrisem radi dobre volje.

Ako ti neko da zaražen stik pretpostavka je da mu je i kompjuter već odavno zaražen i brisanje virusa sa stika uzaludno gubljenje vremena.
Ustvari to je pretpostavka ako koristi Windows :slight_smile: