BHLD 2.x development!

Ne postoji licenca koja čuva tvoju reputaciju :stuck_out_tongue:

Osim što bi regularnije dolazile do profita, bi li bile spremne da povremeno doniraju tim entuzijastima povremeno i koju KM - normalno, za projekat unapređenja BHLD-a ?

Ako natjeras mnogo firmi da koriste BHLD onda ce platiti odrzavanje jer im se nece isplatiti da ponovo prelaze na windows :slight_smile:

Koliko vrijeme dozvoli racunajte na mene.
Problem instalacije u biti i nije neki poseban problem,lako ce se to rijesiti,medjutim kao sto Adis napomenu sta je sa podrskom i njegom BHLDa.
Ipak Install-system ima drugaciji status, i zasigurno da bi se neke od neizbjeznih greska vise odrazile nego kod Live-Sistema!
Recimo frugal install je jako intresantna metoda i opcija koju najjednostavnije “uvezati” i nama a i korisnicima, dobro u biti ni native install nije bed,pitanje je li je opste potrebno.

poz *

Ja mislim da bi se trebalo koncentrisati na mogućnost installa. Mislim, ako jednom namjestiš da radi, koliko će firmi tražiti redovan update? Moguće da se to pitanje pojavi kasnije ali za sada je safe to assume da će firme koje instaliraju BHLD biti itekako zadovoljne što:

  1. sve im radi
  2. software je džaba
  3. sekretarice imaju pasjans

Kada i ako se omasovi upotreba BHLD među domaćim firmama, vjerovatno će se jedna od njih (ili više njih) javiti za sponzorstvo koje će omogućiti dugotrajni support jer će to i njima biti jeftinije.

[quote=Amar]Ja mislim da bi se trebalo koncentrisati na mogućnost installa. Mislim, ako jednom namjestiš da radi, koliko će firmi tražiti redovan update? Moguće da se to pitanje pojavi kasnije ali za sada je safe to assume da će firme koje instaliraju BHLD biti itekako zadovoljne što:

  1. sve im radi
  2. software je džaba
  3. sekretarice imaju pasjans

Kada i ako se omasovi upotreba BHLD među domaćim firmama, vjerovatno će se jedna od njih (ili više njih) javiti za sponzorstvo koje će omogućiti dugotrajni support jer će to i njima biti jeftinije.[/quote]
Drugim riječima, mi bismo mogli obezbjediti egzistenciju za mnoge od nas ovdje :), a i bolje rješenje za našu domovinu.

Pa mislim da nije nemoguće obezbjediti egzistenciju. Samo je pitanje načina na koji to radimo. Ne možeš očekivati da prodaš nekome support za nešto što nije ni vidio ni probao. Zato mislim da bi trebalo napraviti live cd sa mogućnošću installa. Kada firme počnu koristiti BHLD, same će uvidjeti da im je isplatinije plaćati support i razvoj istog nego kupovati lincencu za M$ proizvode.

Dobra je stvar sta se firme javljaju za koristenje BHLD-a jer time moze biti donekle rijesena ekonomska strana price.
Takoder sam misljenja da ne treba izmisljati toplu vodu, trebalo bi vidjeti kako neke distribucije rjesavaju odredene probleme i jednostavno uzeti najbolje od njih.
Sto se tice temelja distribucije, ja glasam za Debian odnosno za bilo koji distro temeljen na njemu. U prvom redu bi to bio Knoppix, koji je svakim izdanjem sve bolji.
Kako bi se sustav razvijao, napravio bi se lokalni repozitorij paketa i na lak način bi se vršio update.
Pojedini ljudi bi bila maintaneri odredenih paketa.
Dobar početak svega bi bio poziv trenutnim korisnica BHLD-a i zainteresiranim ljudima da kažu svoja razmišljanja ( i bugove) te ukažu na stvari (aplikacije) koje bi željeli imati. Toga se ne treba slijepo pridržavati, ali možda bude dobrih ideja. Ne treba žuriti, bolje je sve dobro ispitati prije donošenja odluka.

@dr@gon i za ostale u vezi za firme i koju km - To je apsolutno jednostavno, ocete “redovne” svakodnevne ako treba update, prebacite se na enterprise? Ah sta je to, ma dajes im isto, al uz to da ce bit odredjen tim (kosto sam gore naveo prijavite se za support) koji bi im cak izasao u susret u rijesavanju problema. E to je ono sto treba, al o tome sad ne treba nikako jos razmisljat.

Ljudi nek se prvo napravi beton distro, pa onda beton je lako prodavat il sta vec namjeravate sa njim.

Ajmo prvo, sa organizacijom distro-a a i tima.
Na cemu bazirat distro? Ono sto ja predlazem je stvarno slackware (eno neko je slax vec spomeno)ili da budemo klishe pa da zse bazirana na debian-u.

Ova druga po meni opcija bi bila bolja radi samog DebConf07 (moguceg) u Sarajevu, a i iz razloga (veoma dobrih) paket managera.

To bi bilo ono, bas na nekoj Mandriva (sad ga ko malo tamani sto vidjo Kubuntu), KDE, nsita posebno i pretrpano aplikacijama. Sto manje straha od konzole, program za ovo za ono, i to je to, ko se bude vise interesovo moze se nac nesto bolje.

Posto evo i Vista uskoro izlazi, nek bude skracena distro, nek ne treba jos 2-3x jaca konfiguracija kompa od KDE samog. Tako da se bar na neki nacin dodje na trzista kad recimo bude manje win pirata, a i onih koji nemaju para za upgrade racunara samo za vistu, pa kazu cuj sta oni rade.

Definitvno samo neka ima funkcionalnosti, laganice, za pocetak, onaj koji ista i zna nece ni koristit tu distro, mozda i oce nikad se ne zna. Niko ovdje ne pokusava napravit nesto i protivit se citavom svijetu, vec jednostavno napravit nesto za nase lokalne standarde. Sad ce se pojavit neko i rec pa distro moze svako uradit. Moze, al kako? Dokle god se budemo drzali zajedno i imali sto manje offtopic prica po BHLD2 temi to bolje.

Naravno, trebalo bi pocet odmah od lokalizacije, KDE-a, Firefox-a (ja jos nista ne uradi po ovom pitanju :() Thunderbird i sta vec. Ako to bude nesto sto ce bit funkcionalno ja sam siguran da bi mogli nac stotine ljudi koji bi to isti dan instalirali. Gurnu live cd, opa vidi jest dobro ovo, ostace mi i win? Ma odlicno je ovo.

Mi smo drzava koja se raspada na svakom polju, pa ajmo im bar mi pokazat da nesto radimo sa sebe, a ne da te gledaju ko nekog … outsidera?

I da sto se tice Knoppixa, protiv sam 100%.

P.S: Ljudi ima tona projekata eto recimo i na kojim ja sam radim koje mogu bit ubacene u distro koje ce bit mega popularne, npr jedan je www.rijecnik.ba i www.wormux.org ubacivanje rjecnika i super popularne igre? Ima jos tu na tone stvari al mislim da bi ovo stvarno mogla da bude beton distro.

Sto se tiče na čemu bazirati neću da se petljam jer nisam stručnjak na tom polju, ali ću ponoviti: distribucija treba da bude sto više moguće User friendly (znači potruditi se oko podrške za mp3, divxe i ostale formate, internet, etc… da je sve na dohvat ruke/miša)…
Što se tiče sučelja, iako preferiram Gnome, predlažem da to bude KDE, jer je više nalik na Windows, pa će time i biti prihvatljivije nekome ko se prvi put susreće sa linuxom…

Što se tiče lokalizacije, prevođenja… pomoću koliko mogu!

Ja predlazem da sastanak core team-a u centru 7-8og ovog mjeseca (petak il subota). Moze i sutra sto se mene tice samo nek je prije 13og. Da razjasnimo licem u lice neke ove “kricijalne” stvari pa da znamo gdje se moze pocet.

Zatim zakljucke iznijeti na forumu-u i wiki-u, pa da cujemo vox populi pa da sredimo “bugove” i idemo dalje.

Generalno: što se tiče izbora distro, predlažem da napravimo jednu kraću listu kandidata (3-4 distro) pa da napravimo jedno živo testiranje gdje ćemo isprobati svaku distro, ocjenjivati prema nekim kriterijama i izabrati najbolju :slight_smile: šta mislite?

Kao što rekoh, ljudi žele PRAVI distro, ljudi očekuju PRAVI distro, kada to ne dobiju budu jako razočarani i krive - a koga drugog nego onoga ko se mučio i pravio volonterski to što su dobili… eto vidjećeš akobogda. Potraži samo na info.ba i forum.bih.net.ba teme vezane za BHLD pa vidi komentare…

Ako uzmemo npr. Debian, update će se raditi sa zvaničnih Debian mirrora.

Ako skrši, treba prijaviti bug Debianu :slight_smile: Poenta je da se koristi što manje nezvaničnih paketa i sve će biti ok.

[quote=Adis]P.S.
Sve je to fino, verbalna podrška, me too i sl. ali treba zavrnuti rukave i radit. Za početak prijevode KDE-a gnome i sl. Da vidimo koliko će se ljudi pojaviti na sljedećem maratonu.[/quote]
Za to se ne brinite :wink: KDE će biti dovoljno preveden za idući BHLD, za Gnome ne garantujem…

Pazi, ako ti radiš nešto volonterski, kakve veze ima da li neko drugi nešto zarađuje ili ne? Naravno da ćemo tražiti donacije, to je ključno. I to takođe treba znati raditi (ja prvi se ne razumijem baš u traženje donacija…) ali to ne treba da bude nešto što ograničava volonterski rad, samo treba naglasiti ljudima koliko bi BHLD mogao biti bolji kada bi donirali vrlo malo novca. Ako im nije u interesu da BHLD bude bolji… j*** ih :slight_smile:

Insomniac, jesi li ti ono pitao zašto ti je kompletan OS prešao na njemački jezik nakon što si napravio jednu izmjenu? :slight_smile: Knoppix je jedan veliki prljavi hack. Probaj neke druge LiveCD distribucije, npr. Kanotix (pošto si fan Debiana), remasteruj ga, radi malo s njim, vrlo brzo ćeš vidjeti razliku :slight_smile:

Pozdrav svima,
citam postove i nadam se da ce ovako puno energije biti i kada se pocne sa radmo na BHLD-u.
Nadam se da ce na slijedecem maratonu biti najmanje 20-30 ljudi.

Rado cu pomoci koliko imam znanja pri pripremanju BHLD-a.

Pozdrav

@vedran

Nemam pojma o cemu govoris, nikakav OS mi nije presao na njemacki jezik niti sam ikoga o tome pitao. Osim toga ne vidim u cemu je problem kod Knoppixa, ukoliko mu se makne njemacki jezik onda on ne moze preci na njega, zar ne?
Knoppix je veoma modularan i jednostavno se izbace stvari koje ne trebaju, osim toga ima dodatne aplikacije koje olaksavaju rad korisnicima.

Ja ostajem pri svojoj tvrdnji da je Debian najbolji temelj za buduci distro. Distro je odlican, sa njim se moze napraviti bilo sta a dodatan plus mu je sto ima ogroman broj paketa pa svatko vrlo lako moze staviti sto hoce.

Sto se tice same instalacije, trebalo bi razmotriti neke od instalacijskih managera drugih distri i uzeti najboljega te ga, po potrebi, preraditi.

Mislim da ne treba pretjerano trositi snagu na prijevode, to je OK ako ima dovoljno ljudi, ali ako nema onda je bolje da se ljudi vise angaziraju na razvoj/testiranje. Kad se napravi stabilan i funkcionalan temelj poslije je sve lako.

Moj prijedlog za razmatranje: Linspire distribucija (linspire.com). Kazu da je najjednostavniji distro, ja sam ga probao prije nekih godinu dana i odusevio me (posebno vizualno), to je prava stvar da se ljudi “navuku” na Linux, sve je sareno i lijepo, slicno Windozama, lako za koristenje.
Ako nista, mozemo pokupit neke ideje od tamo:))

Mozda, ali samo mozda, da next BHLD bude na Slackware-u …

Razlog je: http://slackbook.ns-linux.org/ (dakle lakse je to “prevesti” nego sve ispocetka (a to nam je valjda i cilj ;)). Onda bi se dokumentacija svela na par tutorijala za instalaciju drivera za graficku (znam za ati, za nvdiju sam nekad znao :)), kako promjeniti wallpaper :P, i tako to :wink: … No, to je samo prijedlog, mozete komotno spusiti te palice :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Poz svima i nadam se da uskoro palimo motore i polijecemo :wink:

Bez uvrede, ali ipak bi se odlučilo za Debian Live/Install baziran na Debian/testing izdanju i to iz više razloga:

  1. Security support, da da, od nedavno testing ima security support!
  2. Stabilni paketi sa relativno čestom nadogradnjom/dakle novije verzije programa, bez čekanja na Debian stable izdanje
  3. Relativno malo vrijeme čekanja na uvrštavanje novih prijevoda, zavisi od paketa od paketa, od 7 dana do mjesec dana.
  4. Više ljudi / ogromna zajednica razvijatelja koja stoji iza projekta (dakle ako je neko nedostupan, uvijek ima neko drugi da ga zamjeni)
  5. Mogućnost integrisanja 3rd party paketa / repozitorija u distribuciju (Multimedijska podrška, pluginovi, codeci sve već zapakovano i napravljeno http://www.debian-multimedia.org
  6. Potpuno nekomercijalan i otvoren projekat za sve vidove saradnje (čak ga i Stallman podržava :))
  7. Izvorni (originalni, zvanični) .deb paketi

Spreman sam lično sjesti sa core teamom / developerima kako bih pomogao. Čak i ako to ne bude Debian Live/Install volio bih da bude neka koja zadovoljava gornje kriterije.

Sapphire mislim da Kanotix vrlo solidno zadovoljava gornje kriterije, a osim toga je puno stabilniji (duže se razvija), remastering je lakši i ima fantastičnu podršku za hardware. Osim toga, još jednom ću reći da u BiH ne postoje softverski patenti, tako da neke stvari koje su u Debian non-free kod nas mogu (i trebaju) ići.

Upravo primijetih ovo:
http://live.debian.net/

što diskvalifikuje Debian Live kao opciju za BHLD.

i ja glasam za kanotix … :slight_smile: