Boot sa USB

E ovako imam neki probelma sa svoim Mintom jer nekad zakoci jednostavno nece moram ugasiti racunar na tipku (jer nemogu da udem u meni )
Pa me zanima sljedece kada recimo skino sistem i zelim da ga bootujem kako sa usb to da uradim odnosno kako od usb da napravim bott usb i dali nakon toga mogu ponovo vratit usb u normalno stanje .

http://unetbootin.sourceforge.net/, skines ovaj program, i ISO… preko programa napravis bootabilni USB (vrlo je lagano)… USB mozes vratit jednostavnim formatiranjem.

Unetbootin cak i ne trazi instalaciju - samo se pokrene. Naravno, prethodno u konzoli “chmod +x unetbootin_fajl” da ga napravis izvrsnim.

e uradio hoce da boota sa usb .
Ja sam htio da predem na fedoru 17 ali kada sam je probao nece da radi tacpad posto na laptopu bi koristio, rade dugmad ali kada na taoucpad dvaput prstop pritisne ne reaguje jeli to normalno u fedori ili je to to samo kada koristim live .Ako je tako da toucpad ne reaguje nebi onda fedoru jer dugmad da svaki put pritiscem ne zelim jer kad se na toucpad dvaput klikne brze ide .

A de mi reci, jesi li kad koristio Google?

http://bit.ly/TJmLU3

[quote=Amar]A de mi reci, jesi li kad koristio Google?

http://bit.ly/TJmLU3[/quote]

ejs … sad ga i ti ‘precera’ :slight_smile: … .zasta bio onda sluzio forum :slight_smile:

[quote=Amar]A de mi reci, jesi li kad koristio Google?

http://bit.ly/TJmLU3[/quote]

haha blub

[quote=bzip][quote=Amar]A de mi reci, jesi li kad koristio Google?

http://bit.ly/TJmLU3[/quote]

ejs … sad ga i ti ‘precera’ :slight_smile: … .zasta bio onda sluzio forum :)[/quote]

Pa meni uglavnom sluzi za stvari koje ne mogu naci na googletu :). Ne kazem sada za neki obskuran problem, tesko je naci adekvatno rjesenje cak i na googleu, ali za boot sa USB-a i touchpad na Fedori je fakat dovoljno ukucati u pretrazivac.

E imam jedan problem instalirao Fedoru 17 podigao sistem sve swap root home sve ok zelim da ke se rejsim jer neke mi stvari isle na zivce ok udem u windows koristim easus partition master izbrisem sve particije i naravno restartu je se racunar ucita grup i kaze nema sta da ucita i nemeoze dalje nista stopa da bi to rjesio na brzaka ponovo instaliram fedoru da bi mogao pristupiti windowsu i radi ali se zelim rijesiti toga svega ako ponovo izbrisem ponovo ce se grub javiti a napravio gresku pri istalaciji stavio da grub odmah intalira nisam nista mijenjao kako da to otklonim da kad izbrisem fedoru da i grub ode .
Meni treba linux zato moram da imam linux distribuciju koja je stabilna brza i efikasna bez ikakvih bugova sta preporucujete.

Use punctuation and Ubuntu

pa pazi gdje ti se grub instalira, i naravno da ce se poremetit kad izbrises neke particije, ubaci windows cd udji u tamo Recovery Console i odradi fixmbr to ce da popravi boot :slight_smile: (naravno samo windows ce da prepozna, nikakve dodatne linuxe, a vjerujem da si mogao i sa nekim grub recovery alatom to da popravis)

Kupio laptop prije mjesec dana, tako da nemam win 7 na cd ali ako ko zna kakav recovery alat neka kaze.

Ma znam da sam treba da pazim ali nisma gledao kad pritsko next next kad se sjeti sta uradi .Probacu da nadem neki recovery alat .Ako ko zna neki pouzdan neka javi

Ne treba ti nikakav recovery alat. Treba ti Windows DVD, iste verzije koju imas na laptopu. Znaci, ako imas Win7 Professional 64-bit, treba ti takav DVD. Bootas sistem sa DVD-om, imas Recovery opciju i popravis MBR.
Ako nemas Windows DVD, onda bi trebao imati neki drugi Recovery DVD koji dodje uz laptop. Ako ni to nemas, onda si trebao napraviti Recovery DVD kada si uzeo laptop. Ako nisi, onda trebas nazvati firmu gdje si kupio laptop i traziti DVD od njih.

Boot Manager se moze ali i ne mora instalirati u MBR.

Grub instaliras na particiju u koju instaliras linux, i tu particiju postavis na active. Kada pozelis da ukines linux formatiras tu particiju i vratis active partition na onu gdje je windows i nikad neces imati problema. Kad opet pozelis linux ponovis ovo sve od pocetka.

rijesio pomocu EasyBCD 2.2 vrlo lagano ima opcija odaberes particiju na kojoj je windows i ima opcija write MBR to uradis izbrises linux particiju i bez problema radi

Da vas pitam posto se jos nisma odlucio za distro sta mislite o centOS ili Scientific Linux ili o Red Hat enterpreis edition (ona je free) jer ja nisam neki fan ovih novih distro-a kao sto je ubuntu sa svim grafickim dodatcima jer ja sve radim preko terminala tako da mi izgled nije toliko bitan samo mi treba stabila i bez bugova distro

dude… jel’ ti nekoga odje zahebavas ?

Ja pitam nesto, ako ne zelis da odgovoris, i pomognes, onda nemoj pisati takve komentare .Ja pitam za vase misljenje o mom pitanju a ne o necemu drugom.

A to i ja kontam. Ne zna popravit MBR a trazi CLI distro… Jbg, nesto ne stima.

E Pa ja stvarno ne znam, vise necu ni pisati na ovom forumu, ako sta nije uredu objasnite
i koliko ja znam odkad je CentOS CLI distro .

Ja sam vec radio na CetnOs samo nidam ga intalirao ali i kad se instalira koliko ja znam nije CLI