Izašao OpenBSD 4.4

Danas je (po rasporedu i bez kašnjenja kao i obično, te bez retardiranih bugova) izašla najnovija verzija OpenBSD sistema, 4.4.
Tema releasea se zove “Release Wars”, pjesmu uz temu možete skinuti ovdje: ftp://ftp.openbsd.org/pub/OpenBSD/songs/song44.ogg (ili u .mp3 za vas izdajnike: ftp://ftp.openbsd.org/pub/OpenBSD/songs/song44.mp3).

Neke zanimljivosti iz changeloga uključuju:

[quote]o The ath(4) driver now supports many more Atheros wireless devices.
o New acpiasus(4) driver provides additional ACPI support for ASUS laptops, including the EeePC.
o httpd(8) now supports IPv6.
o A greatly changed buffer cache subsystem which maps cache pages only when in use, resulting in improved filesystem performance, and allowing for the effective use of a much larger buffer cache.
o A greatly improved implementation of malloc(3), the general purpose memory allocator, which catches more mistakes, reduces address space fragmentation, and is faster.
o (OpenSSH 5.1) New experimental fingerprint ASCII art visualisation system for easier verification of remote keys.[/quote]
Ja ga planiram testirat na HP550 laptopu pa javim ovdje kako prodje :slight_smile:
Usput, pitanjce Avdiji: zasto na bihnetovom ftpu nema nijedan BSD? Nekako mi to nije korektno kad vec ima OpenSolaris i Linux, sto ne i BSD? Mislim da FreeBSD, NetBSD i OpenBSD zasluzuju mjestasce? :slight_smile:

Gnome 2.20, KDE 3.5.9, Firefox 2.0.0.16 (doduse ima i 3.0.1)… Da nisam promašio godinu? U čemu je kvaka?

Da napišeš nešto za grupu “Linux novosti” (istina da ovo nije Linux novost ali nek ima na stranici…)?

Pa der samo pomakni ovaj topic u Linux novosti i ukini ove suvisne komentare?