Ko...gdje i zašto...?

Zašto i kako bi koristili ili već koristite računar baziran na Open SW rješenjima…?

Za poÄ etak…
http://81.93.75.80:8081/Vlada - skori prelazak na HA Dual node Ubuntu bazirane IBM e-series servere sa Zope/Plone apl. serverima…
ili
http://www.bdcentral.net/Members/administracija/informatika/projekti
a ovo nije baš direktno uz temu ali je mislim vrijedno pomena
http://www.bdcentral.net/Members/administracija/informatika/index_html

zdravo dr@gon,

mislim da se znamo sa projekta u elektro distribuciji a i od ranije.

ako nisam pogrijesio. Jesi tvoji inicijali D P.

Pozdrav

Nije tajna
http://www.elitesecurity.org/korisnik/profil/dpop

haha… znao sam… stari brcanski linuxas… od 93 na linuxu… ja skidam kapu…
Mirza se zovem doso sam prije jedno 6 godina da mi pomognes za maturski iz linuxa.

drugi put smo se sreli na elektra projektu za elektro distribuciju. dELTA tuzla

Radio sam nesto malo i na patku dole na terminalima.

Sad radim na portanju codea sa win32/aix/hpux/sunos na RedHat i druge linuxe

Nadam se da cu imat priliku navratit gore ako budem dolazio u Brcko u januaru da se malo ispricamo (sad sam u sarajevu)
Veliki pozdrav od Candymana

May the force be with you

Prilicno sam nov u Brckom, pa pokusavam nailaziti na korisnike Linuxa, ali i one koji se bave informatikom opcenito… Uglavnom sto se tice open-source development i IT, radim sa PostgreSQL, i programiram sa wxWidgets, LIBPQ i … Ogre 3D API takodjer koristim (razvuko sam se), i jos tonu drugih stvari… za IT (storage i routeri) na bazi Linuxa i Solarisa… Postoji li ikakav Brcanski kompjuter klub??? (ali da nije kafana!)

Meni nije poznato da nešto slično postoji u gradu …

Pozdrav!
Zovem se Neven Radulovic a.k.a Shone, imam 22 godine, zivim u Brckom, zaposlen sam u Pododjeljenju za Informatiku, Vlada Brcko Distrikta.
New Linux User!!!
Koristim Ubuntu 8.04 - the Hardy Heron i prezadovoljan sam…
Linux Rulessssss!!!

informaticki odsjek vlade ?
zar takvo nesto postoji ?

b.t.w. kako se dolazi to tog pemzionerskog posla ? :smiley:

Da postoji!! Zasto pitas?? :smiley:
Izadje konkurs za posao i ti se prijavis na njega… veoma jednostavno :smiley:

Prije nekoliko mjeseci osvježim avanturu zvanu Linux, sasvim slučajno, ranije sam isprobavao Knoppix ali mi se nije toliko svidio. Uzmem Ubuntu, instaliram… I od tad ne ulazim u Windoze :slight_smile:

Koristim ga za sve za šta sam koristio i Windows: Surfanje und komunikacija, office, igranje starih Nintendo konzola preko emulatora :), html/php i grafički dizajn. To mi je bio jedini problem, jer mi je Gimp totalno čudnog interfejsa, ali hvala bogu Photoshop CS radi preko Wine-a bez problema.

Sa mai :smiley:
Ja sam Kenan Kevric, ucenik JU Ekonomske skole, Brcko :slight_smile: u Brckom me svi zovu Keno !
New Linux User!!!
Koristim Ubuntu 9.10 Karmic Koala =) malo je rec da sam zadovoljan :smiley: polako se prilagodjavam, inace se bavim grafickim dizajnom, pomalo i web dizajnom :slight_smile: tu imam maloh problema
jer GIMP nije bas nesh za grafiku…tj. prelazak sa photshopa CS4 na GIMP je los potez =/ al ev nadam se da ce mi CS4 radit preko wine-a, uravo ga instaliram :smiley:

Dobrodošao, Keno. Evo i jedan savjet, besplatan: ne donosi zaključke ishitreno. GIMP nije da “nije nešto” za grafiku, nego je GIMP fenomenalan za svaku vrstu grafike (naročito za web). E sad drugi je problem što je čovjek navikao na jedan komad softvera pa sve gleda kroz prizmu onoga što je naučio (navika - druga priroda, kažu). Ja sam radio u Photoshop-u godinama, prelazak na GIMP bio je prvih par dana težak dok se nisam uštosio i sad vidim da je to bio itekako dobar potez. GIMP+Inkscape+Scribus i mogućnosti su beskrajne :wink: S druge strane, da si kojim slučajem počeo raditi sa grafikom u GIMP-u, pa pokušao preći na PS, isto bi to rekao za PS :slight_smile: Stoga, stpljenje i učenje, ništa drugo…

Koliko sam skontao ( valjda) BD uprava koristi linux.Ja radim u jednoj od Brčanskih osnovnih ,ali ni jedan nastavnik nema ni jedan komp sa linux programom.Vjerujem da bi dobili više linux korisnika kada bi se neko sjetio iz vlade da preporuči-tipa moraš- da se na svakom školskom komp naprave dvije partijice,jedna za smeće MS a druga za linux.Doći će vrijeme kada će svi morati plaćati licencu MS,a imaju linux a ne znaju na njemu…

Da, IT VBD pokušava i to sa dosta uspjeha da na mjestima gdje je to moguće M$ Office zamijeni sa besplatnim OO pa čak i u kontaktu sa korištenim IBM Lotus DMS. Net servisi su većim dijelom na Ubuntu 8.04v4 LTS (LAMP,DNS,FTP,Zope/Plone etc…).
M$ je u VBD licenciran a nastavno osoblje uz više lične inicijative može da uradi sa računarima u svojim kabinetima šta poželi pa i dual boot ili samo linux … a imamo sve za to…

Naravno, pod uslovom da su čuli za Linux :stuck_out_tongue: Ironično je to da se obrazovni kadar na svim nivoima pokazao nevjerovatno neinformisanim i neobrazovanim u pogledu informacijskih tehnologija (čak i neki profesori informatike što je samo za facepalm, ništa drugo). Ono što je interesantno jeste i to da su spremni gotovo i pištolj povući u odbrani Microsoft-a, kao da je njihova vlastita kompanija.

P.S. Ovo, naravno, nema veze sa BD, nego govorim općenito :slight_smile:

Sudeći po tome da 95% populacije u našoj zemlji ne zna ništa više osim provjeriti mail, ući na neki social site ili messenger, mislim da ne treba da nas čudi to što nisu upoznati sa linuxom. U ostalom, kako i biti kada u edukativnom sistemu (školama i sl.) linuxa u programima uopšte nema. Žalosno…

Ispod je popis najčešćih pogrešaka kodova koji vam lice dok pomoću Windows i njegove osnovne komponente. Neka su rješenja koje za vas pokušati ih riješiti. Također treba napomenuti da neke zahtijevaju pomoć informatičar, a ne biste trebali pokušati popraviti ih sami kao i oni mogli ozbiljno oštetiti vaš računalni sustav.

Opet neki google translate,samo sta hoce coek da kaze samo da mi je znati???

Ovako je lakse skontat’ :smiley: