Linux.org.ba server was down

Muštuluk, linux.org.ba server je down zbog hardverskih problema. Trenutno ne rade glavni site, mail, wiki, distrocentar. Forum smo podigli iz backupa.

Nadamo se da će uskoro i mail biti dostupan (čim se osvježe DNS podaci). Za više informacija kako pristupiti novom mailu, backupu starog maila, vašim projektima i sl., javite se na PM ili na adis.nezirovic@gmail.com

Sa zaloscu obavjestavamo da je ULK server nakon svojih 7-8 godina zivota i rada ispustio dusu. U toku je backup svih podataka. Na zalost u ovom trenutku nemamo rjesenje za drugi server tako da je pitanje da li cemo u skorije vrijeme uspjeti podici sve servise koji su ranije postojali. Cinjenica je da od silnih IT firmi u BiH koje koriste Linux i time su ustedile desetine hiljada KM nije se nasla ni jedna koja bi svoj rashodovani server umjesto u kontejner poklonila ULKu. Stari server je kupljen iz sredstava clanarina i bio je najbolji koji smo mogli tada priustiti.

R.I.P.

Mozemo, ukoliko ste zainteresovani, prebaciti stvari na nas server na UNZE/u?
Mozda nebi bilo lose dok se ne sredi masina, a sto se nas tice moze sve i ostati tamo…

bice ovo sve bolje jednog dana :smiley:

hajde da skupimo pare za novi server …
tj. novi stari server :slight_smile:

Kakve uslove bi morao ispunjavati ‘novi’ server da pokusam vidjet nesto u firmi u kojoj radim.

Ili hajde da skupimo pare za novi… ko, sta, po kol’ko… etc.

Pozdrav

Hmm ja sam u Brckom i bas sam juce bio u glavnoj kancelariji na nasem prostoru sto se tice informatike.
Imamo unlimited server sto se tice space-a (u terabajtima), i 16 javnih adresa pa bih se mogao raspitati da li bi hostovali i linux.org.ba s ozbirom da je to jedino mesto gde se koristi linux (osim sto ga ja koristim kuci rofl). Pitacu sutra pa cu vam javiti.
Inace gosp. Dragan (nick Dr@agon) radi tamo kao inzinjer pa bi on bio vise kompetentan da ponudi vise informacija. U svakom slucaju javim sutra …

To u “.gov” institucijama svuda pa i u B&H ide malo uštogljenije nego u nekim .edu ili .com tipa koje mogu da se osjete ovim povodom p®ozvanim :slight_smile:

Hej j… te!!!
Nisam u toku.

Kolko treba za server?
Koji server(platforma)?
De brzo se ljudi skontajte koji rang
i koja platforma.
Pa nismo valjda spali na to
da nemozemo skupit koju
banku :slight_smile:

U Tuzli se moze kupiti (dobrih polovnih) ibm/siemens i dell servera.
Jedan tip zivi na Brcanskoj Malti i prodaje polovnu opremu.
Puna mu je garaza raznih kompica.
Zvanicno ne postoji obrt/radnja, ali on radi.

Kako mozemo pomoci? Dajte konkretne korake.

Probaćemo sutra na sastanku nešto dogovoriti.

Imho, opcije za rješavanje trenutne situacije:

a) komercijalni hosting (ili ekvivalent) kod nekog lokalnog ISP-a
b) ULK server, kolociran u epn. Njima velika hvala na svemu do sada.

Opcija b pravi probleme samo kada se nešto skrši na mašini (obično petkom navečer) te neko mora doći na lice mjesta provjeriti :smiley:
Treba napomenuti da je ovaj dosadašnji server izdržao par godina bez nekih većih problema. (jednom sam ja spalio napojnu prilikom indeksiranja foruma :-D)

Ja imam 512 DDR 400 RAM-a koji je prakticki nov.Ne treba mi pa cu rado dati :).Imam i neki LG Combo. Imam server u Frankfurtu,nije Bog zna kakva konf. ali moze izdrzati :). Na 100Mbit portu je sto je najvaznije

Jaoooooo… kad mi neko kaze imam unlimited space i unlimited traffic ( a server ima dva diska i visi na 100MBitnom portu )… c c c… i to sve kosta jos nekih 6,99$ mjesecno…definitivno nije svako za servera…

Elem - da li je uslov da server bude lociran u BiH ? Koji su hardwareski zahtjevi? Mozemo nesto pokusati skrpati i opet vratiti tamo gdje je i bio. Ima na eBayu uvijek dobrih ponuda :slight_smile: Ako treba neki dio hostati, mogu i ja dici jedan dio na svoj server u Njemackoj.

Pozdrav
Ice

Imajte strpljenja :slight_smile: Postoji puno ideja i puno detalja koji vam nisu poznati. Neki smatraju da nam ne treba server, neki smatraju da server ne treba biti u EPNu, neki su protiv donacija, neki su protiv donacija u formi hardvera koji nije server, neki smatraju da bitne stvari treba držati na komercijalnom hostingu a server eventualno za zezanciju, neki smatraju da hosting trebamo platiti ako hoćemo da imamo nešto pouzdano i da je bolje skupljati lovu za hosting nego za server… ko želi da se upozna sa detaljima i da svoje mišljenje neka dođe na sastanak danas u 18:00 na ETFu.

vedrane de postuj ovdje sta budete skontali tamo , posto ne mogu svi biti prisutni :smiley:

Mislim da nije bitno gde se server nalazi. Zapravo promenio sam dosta hosting providera u poslednje 3 godine i sa sigurnoscu mogu reci da je 90% stranih USA server znatno brza, bez obzira gde bili, Bosni ili negde drugo.

daj sta je tacno bilo serveru prnula ploca,proc,napojna?

@Stihoklepac - ocigledno je dobrano izgorio kad vise nije moguce da ga “ozive” !

@hyp3r - ta izjava o brzini servera upravo govori koliko se razumjes u svu tematiku. Uz svo duzno postovanje, ali tih 90% servera koji su locirani u Americi ne mogu raditi brze od servera koji je lociran u EPNu ( koji vjerovatno ima peeringe ili direktnu vezu sa drugim bh. provajderima ) ili nekom serveru koji se nalazi u D ili Luxemburgu i do kojeg korisniku iz BiH treba 9 hopova, a ne 25 kao do nekih u USA ! Osim toga - u Americi su jos Celeroni aktuelni kod nekih firmi… zato - sretno im bilo :wink: O oversellingu ( kojeg si ti spomenuo ) ne zelim da pricam. Baj d vej… digni ( ako imas konekciju ) par distribucija na server ( nekih 20-30 GB ) i pricekaj par dana. Frcices bez ikakvog razloga !! Desava se kod mnogih providera koji tako rade ! Zato budimo realni !

@Vedran - kako je maher vec napisao - ne mogu svi u Sarajevo doci, a mislim da nam je svima stalo do sajta, foruma i drugih net usluga ULKa ! Sto se tice servera, nisam se zafrkavao… UnitedColo AG iz Njemacke “cisti” svoje servere na eBayu http://search.ebay.de/_W0QQfgtpZ1QQfrppZ25QQsassZlapislazuli86 !! Ja sam mazno jedan pravo jeftin. Ako Bog da i drugi cu. ComBots AG takodjer rasprodaju mashine koje imaju po 16 diskova itd… ( mogu se nabaviti za nekih 2000 EURa - mozda ipak pretjerano skupo za ULK ).

Keep us up-to-dejt :slight_smile:

Pozdrav
Ice