openSUSE 12.1

Uskoro stiže

bujrum ako je ko probavao betu da podijeli utiske s nama :slight_smile:

http://software.opensuse.org/developer/en

sad sam na 11.04 i mislio preci na kubuntu al ovo me sad bas obradovalo. nisam znao da ce tako brzo. super vijest

izaš’o, pristavljeno

http://news.opensuse.org/2011/11/16/opensuse-12-1-all-green/

Ima par totalno bezveze bugova.

npr. nakon instalacije se pokrene neko kino (“Apper”) preko kojeg se može instalirati softver i odraditi update. Pokrenem Yast Software management, koji skonta da mu apper smeta, ponudi da ga ugasi, ali ne uspije (ugasim/upalim Yast i proradi). Yast Online Update kaže da nema update-a, Apper nađe 70 itd itd. Nekad je čovjek mirne duše mogao početniku preporučiti SuSE, nije bilo show stopper bugova, a sve se moglo naštimati iz Yast-a, ali nažalost to više nije tako :frowning:

P.S.
Na Lenovo laptopu na kojem je stari suse 10.x uredno podržavao fingerprint scanner, te login pomoću istog, SuSE 12.1 zbog nekog bug-a starijeg od godinu dana traži i password i fingerprint scan. Dođe mi da pošaljem patch da sklone fingerprint “auth” opciju iz Yast-a, jer očigledno ne radi što bi trebalo da radi :smiley:

Ima li jos neko drugih iskustava, mislio sam skidati, ali ako je bas bugovit da se strpim malo?

meni na racunaru radi fino. Jedino sto jos nije podrzana instalacija Proprietary drivera s amd stranice pa moram skinuti ovaj s suseovog repozitorija. Inace opensource driver radi dobro. U 11.4 mi je treperio ekran u Gnome 3, sad toga vise nema. Brz je i dosad mi nista nije crashalo.

mene već nekoliko godina nervira mixanje yast network i network managera, početnicima može biti peglanje, i radi toga se zna desiti bug prilikom instalacije, kao npr da ostanete bez mreže prilikom odabira i onda počne u po frke da povlači description sa reposa i onda po jedno 10 puta klikate na skip ili cancel, ne znam suse sada ima neki svoj film, nekad su bili giganti, šteta, i dalje je to dobra distro sa dosta comunitya i korisnika ali nisu više no1 kao nekad :frowning: koliko će izdurati još i hoćel se šta drastično promijeniti vidjećemo

Evo da i ja malo komentiram… KDE radi još bolje nego ranije na 12.1, ljepši za oko, funkcionalan. Neke sitnice koje su me nervirale ranije na KDE 4.6, sada na KDE 4.7 kao i openSuSe 12.1 su odstranjeni, da ih ne nabrajam sada, jer baš i nemam vremena… Gnome 3.2 zna zezati, ne puno, ali zna se desiti što šta nepreviđeno. Puno, puno, puno teže mi je bilo uštimati grafičku na GNOME 3.2 nego na KDE. Mada iskreno, meni puno bolje leži Unity nego Gnome 3.2. Nikako mi nije jasno zašto panel sa lijeve strane nije uređen (i ne aktivira se) kao kod Unitya

Ovo što je adis pomenuo se i meni desilo na Gnomeu, i nidla je upravu, nem apotrebe za miksanjem, ova dva networka, kada yast sve radi, ali eto, na KDEu nisam imao takvih problema.

Da ne dužim dalje: ko želi KDE da mu radi bez problema, i ko želi takvo okruženje (sada malo i uljepšano uz popravku bugova) - PREPORUKA!
A ko želi GNOME neka se spremi za malo više dodatnog rada i dorade, bar je tkao kod mene bilo.

mene bas nervira Unityjev lijevi dock tj ne mozes ga skloniti kad ti ne treba. To je mozda samo meni problem, jer jos uvijek imam “tijesan” monitor tj 17" Samsung SM710V 4:3 standard, pa mi oduzme dobar dio prostora na desktopu kojeg ionako nema mnogo, cak i na 1280x1024.
P.S. Znam da ima auto hide ali kad primaknes prozor docku sto opet nije rjesenje, jer ga se ne mozes rijesiti jednostavnim iskljucivanjem ili da ostane skriven cijelo vrijeme dok kursorom ne uperis u lijevi dio ekrana, kao na winblowsima.

Onda je takav monitor baš tijesan za Unity… Svako ima svoja iskustva… Nadajmo se da ce se popraviti na bolje…

Želio bih isprobati Fedoru 16. Je li ima nekih prednosti ili preppruka od Vas forumaša, jer ako treba malo više podešavati nemam volje za to:), onda neka ostanem na openSuSeu:). I ima li nekih prednosti Fedora u odnosu na ovaj distro, osim Gnomea 3 koji tamo radi puno bolje?

prednosti bas i nema. PackageKit ponekad zna usporiti, tako da sam vecinom instalirao programe putem terminala. MP3 codece ces naknadno morati skinuti.

[quote=Reznor]mene bas nervira Unityjev lijevi dock tj ne mozes ga skloniti kad ti ne treba. To je mozda samo meni problem, jer jos uvijek imam “tijesan” monitor tj 17" Samsung SM710V 4:3 standard, pa mi oduzme dobar dio prostora na desktopu kojeg ionako nema mnogo, cak i na 1280x1024.
P.S. Znam da ima auto hide ali kad primaknes prozor docku sto opet nije rjesenje, jer ga se ne mozes rijesiti jednostavnim iskljucivanjem ili da ostane skriven cijelo vrijeme dok kursorom ne uperis u lijevi dio ekrana, kao na winblowsima.[/quote]
radi ovo i vice versa
http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?id=6350

btw to je na 1280x1024

Nakon sto je Fedora ponudila posljednji update kernela koji je moj sistem ucinio totalno neupotreblivim, odlucio sam se na patriotski korak prelaska na domacu distribuciju :).

Instalacija prosla bez ikavih problema, odradio sve update, podesio sve sto treba, sve skupa oko 2 sata posla. Radi k’o curica.

BHLD!? A sorry sad vidjeh temu :slight_smile:

E vako, imam dva cudna problemcica sa Susetom. Nisu ono ultra bitni, ali eto, volio bih rijesiti.

Prvi:

kada pomjerim kursor misa u donji desni ugao ekrana, tacno iznad sata i malo lijevo od sata, ali ne iznad kontrola za zvuk, sistem malo smrzne, sekundu ili dvije. Kada pomjerim kursor iz tog dijela sve opet ok.

i drugi:

nikako da ukinem screensaver. Dakle pokusao na raznim mjestima, i opet ostaje ukljucen, na svakih 10 minuta. Pokusao sam napraviti tako da se screensaver (blank screen) ukljucuje svaka tri sata, sto je u svakom slucaju bolje nego svakih 10 minuta), ali ni to nije radilo. I belaj je sto se screensaver ukljucuje i kada postoji aktivnost na racunaru, recimo kada gledam film ili cak i kada surfam. Strange.

Eto, ako se ko susreo sa ovim, advice would be nice.

Fala.

Haha, ovaj drugi problem sam imao i ja. Medjutim ja mislim da je neki bug sa driverima za grafiku. Naime meni nije screensaver, nego se ekran gasi i kad pogasim i njega i u power opcijama gasenje monitora. Jel ati grafika? Mjerio sam da vidim koliko treba da se pogasi mosnitor i uvijek je bilo drugacije. Jednom se popravilo kad sam reinstaliro drivere a drugi put sam namjestio u power managmentu da se gasi za 360 minuta i onda je bilo sve ok. PRobaj izmjeriti koliko mu treba da se ugasi, da vidis da li ce tacno biti 10 minuta.

Jest ATI kartica, fglrx driver, i u pravu si, random gasenje monitora. Neko vrijeme islo bez problema, sad opet pravi problem. Pogledacu sta bi se moglo uraditi.

Pokusaj ovako: podesi screensaver na neki drugi osim blanka na npr 60 minuta. A onda stavi turnoff monitor na 1 minut pa OK pa onda ga ugasi oa OK pa ga opet upali i postavi na 360 min pa opet OK, pa vidi sta ce biti. Jest glup nacin ali ja sam tako cackajuci napravio. Opet cu predpostaviti da je KDE?

Jeste, KDE. Ali evo citav dan danas ne pravi probleme. :slight_smile:

Ostaje jos onaj problem sa kursorom i donjim desnim dijelom ekrana.