Pomoc kod izbora os?!

Neznam odakle bih poceo, al…

Imam kucni kompjuter i dugo se kanim da prijedjem na linux znam neke osnove ali nisam bas strucan…

Konfiguracija kompjutera je slijedeca:

CPU Type Intel Pentium 4 631, 3015 MHz (15 x 201)
Motherboard Name Gigabyte GA-945PL-DS3 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
System Memory 2048 MB (DDR2 SDRAM)
Video Adapter ASUS X1050 Series Secondary (512 MB)
Hdd sata2 80GB
hdd ata 80gb

Eh sad koju verziju linuxa izabrati za ovu konfiguraciju ukljucujuci to da cu jos neko vrijeme vrtiti i xp na kompu radi ostalih ukucana a ja zelim da prijedjem na linux da koristim gui a da pocinjem uciti terminal itd… usput uzivam u obilju instaliranih aplikacija…

Ubuntu.com

linux nema verzije os-a vec kernela, a to sto ti trazis se zovu distribucije. Generalno, moze ti svaki distro, ali probaj s Ubuntu, jer je najbolji za pocetak. Mada, ja kao korisnik Slackware-a bih ti preporucio bas ovu distribuciju ako zelis da nesto vise naucis.
Dakle, www.slackware.com.
Pogledaj malo na youtube postupak instalacije da ustanovis da li je to slozeno isuvise za tebe, npr slackware installation guide.

izvinjavam se na double postu, tipkano s telefona, znaci tehnicke prirode je problem.

Po meni Ubuntu je nekad davno bio dobar za pocetnike, sad mi je jednostavno fuj. Ali eto svako ima svoje misljenje i svoju omiljenu distribuciju koju gura! :slight_smile:

Za pocetnike 3 najbolja
Ubuntu
Fedora
Mint

Vjerovali ili ne, meni je za početnika odličan RHEL/CentOS 6.
Ultra stabilno, nema UI eksperimenata (klasični GNOME), ima zadnji ESR Firefox i Thunderbird (tj. verzije 10.x)

A najbolji dio je što ste mirni sljedećih 10 godina. Zašto bi neko kome je računar samo alatka morao non stop instalirati nove verzije, biti pokusni kunić i sl.

Da rezimiram potrebna mi je distribucija koja je poprilicno ili izricito stabilna, kojoj cu dodjeliti 40 GB diska na cijoj drugoj polovici je instaliran xp koji iz prakticnih razloga nesmijem jos izbaciti iz igre, a da usput ne bude dosadna verzija instaliraj i koristi za surfanje i sl, tj koja nudi pregrst raznih opcija i istrazivanja istog…

Suse???

Adise mozes li navesti jos koji argument a nisam bas ljubitelj firefoxa chrome mi je drazi…

“DISTRO” sta to znaci?
" nema UI eksperimenata (klasični GNOME)" ???
MOZE LI MI NEKO POJASNITI OVO DVOJE???

DAJTE LINUX KORISNICI NEMOJTE DA ODUSTANEM OD IDEJE POMOZITE MLO DAJTE KOJI ARGUMENT SAVJET…

@adis
word

@whoeverYOUare

Prvo stisaj ton, iskljuci caps, pa se fino skontaj.

Za sve sto si pitao imas google, kao i svi mi ostali, ne zato sto je meni ili nekome drugom mrsko, vec zato sto je to neko vec hiljadu puta napisao i objasnio.

Drugo, ovo vec lici na prijetnju “I’m gonna go to my redmond mommy if YA do NOT give me DA cookie NOW!!!”

Ako hoces da istrazujes a da je veoma zanimljivo, uzmi uci malo C, unix socket programming, bash, osnove networkinga etc.

http://tldp.org/LDP/abs/html/

DISTRO = Linux distribucija (lijepo zapakovana kolekcija free softvera + OS)
UI eksperimenti = mnogi smatraju da je unity (novi korisnički interfejs na Ubuntu distro) jedan eksperiment jer se razlikuje od bilo čega drugog

[quote=adis]Vjerovali ili ne, meni je za početnika odličan RHEL/CentOS 6.
Ultra stabilno, nema UI eksperimenata (klasični GNOME), ima zadnji ESR Firefox i Thunderbird (tj. verzije 10.x)

A najbolji dio je što ste mirni sljedećih 10 godina. Zašto bi neko kome je računar samo alatka morao non stop instalirati nove verzije, biti pokusni kunić i sl.[/quote]

u slučaju modernih korisnika ne može biti miran 10 godina, jer izlazi novi skype, dropbox, chrome, nova grafička se nabavi itd itd, pitanje je da li će to da radi na staro-hanu

zato što raji dodije jedno te isto i zato što žele nešto novo ljepše, funkcionalnije itd

Ubuntu

[quote=Phoenix_sa]Da rezimiram potrebna mi je distribucija koja je poprilicno ili izricito stabilna, kojoj cu dodjeliti 40 GB diska na cijoj drugoj polovici je instaliran xp koji iz prakticnih razloga nesmijem jos izbaciti iz igre, a da usput ne bude dosadna verzija instaliraj i koristi za surfanje i sl, tj koja nudi pregrst raznih opcija i istrazivanja istog…

Suse???

Adise mozes li navesti jos koji argument a nisam bas ljubitelj firefoxa chrome mi je drazi…

“DISTRO” sta to znaci?
" nema UI eksperimenata (klasični GNOME)" ???
MOZE LI MI NEKO POJASNITI OVO DVOJE???

DAJTE LINUX KORISNICI NEMOJTE DA ODUSTANEM OD IDEJE POMOZITE MLO DAJTE KOJI ARGUMENT SAVJET…[/quote]

ubuntu ti je pun pogodak, u slučaju da ti iz prve proradi podizanje sistema ostaviš i koristiš, ne može biti lakše da instaliraš npr skype, drivere za svoju grafičku karticu (ATI, Nvidia), mp3 (generalno audio video kodeke) podršku, flash player, da instaliraš google chrome, operu, dropbox (imaš ga čak i u dostupnim paketima kroz paket manager), bilo koji program npr mplayer, vlc, neki office alat, dalje dijeljeni folderi (samba server i samba klijent), neki server, web (apache), DB (Mysql, Postgresql)… a to sve na dohvat ruke maltene šta god vidiš na net-u ili ti padne na pamet, “you name, we have it”, npr ako ti dosadi taj izgled (GNOME/Unity), ultra jednostavno možeš snimiti najnovije ostale Desktop Environmente (LXDE, XFCE; KDE), instaliranjem jednog meta paketa “lubuntu-desktop”, “xubuntu-desktop”, “kubundu-desktop”

ovo gore ti sve možeš naštimati na bilo kojem linuxu, ali ovdje je ultra jednostavno, lijepo za oko itd itd

inače ubuntu je danas najpopularnija linux distro, na Desktop mašinama, moderan izgled, prilagođen je novim korisnicima

pogledaj kako izgleda taj unity koncept, evo ovi ljudi snimaju video klipove o oubuntu

http://www.youtube.com/user/omgubuntu

a evo i moj kanal pa pogledaj malo

http://www.youtube.com/user/nidlatube

nije sve u izgledu, ali svako voli da pored funkcionalnosti ima i izgled, zar ne :slight_smile:

RHEL/CentOS je izašao prije 2 godine, tako da bi glavna mana na desktopu bila “star softver” koji dolazi uz distribuciju.

U našem konkretnom slučaju, to je bio Firefox 3 (pretpostavićemo da je Web browser primarni komad softvera potreban na poslovnom desktopu).
Osim za ljude koji znaju šta rade (i koji ne trebaju savjete od mene), uvijek biste trebali instalirati samo softver koji dolazi uz distrubuciju. Na taj način
dobijate stabilan, siguran i podržan softver, dok god je distribucija podržana (što je u slučaju RHEL/CentOS jako dugo).
Ako znate da će CentOS redovno osvježavati browser (Firefox ESR 17.0 u novembru 2012, Firefox ESR 24.0 u septembru 2013) možete spavati
mirno znajući da vaš OS neće tako brzo postati tehnološki zastario vrlom novom svijetu web aplikacija.

Druga poenta je što CentOS 6 dolazi sa GNOME 2.28/2.30 desktopom, koji koristi klasični korisnički GUI, a ne GNOME 3 Shell, ili Unity, koje ja smatram eksperimentima* nad nedužnim korisnicima.

Ukratko poenta je: Instalacija -> redovan update -> vidimo se 2020 ili kad crkne računar, šta god da dođe prije.

  • Da ne bude zabune ja nisam ni KDE ni GNOME korisnik (koristim WindowMaker), čak nisam ni CentOS korisnik na desktopu, ali sam imao priliku probati sve distribucije u zadnjih godinu dana, te bi na mojoj ranglisti stabilnih desktopa bili Slackware 1337, Debian 6 i CentOS 6, gdje će CentOS biti podržan još dugi niz godina.

Na desktop računaru nije samo browser oruđe, gdje su ti messengeri, network manageri, torent aplikacije itd, ljudi hoće da imaju pidgin, empathy, amsn, imao sam situaciju da sam snimio meščini debian 5 nekada kada je bio aktuelan i nakon toga instaliran pidgin (multiplatform instant messenger), kad taj pidgin ne može da se nakači na MSN jer mu je stara neka biblioteka, MSN promijenio nešta u protokolu i ovi iz debiana neće izbaciti novu verziju jer je bio policy da se ne može skakati na novu verziju tipa 2.4 na 2.6 ili 3.0 whatever

šta hoću da kažem, dobar je centos, ali nema šanse na desktopu za usera kome računar neće biti samo fiskalna kasa, već multi monitor bla bla itd itd

a što se tiče dugoročne podrške, ubuntu ima LTS verziju, pa ko voli nek izvoli https://wiki.ubuntu.com/LTS, miran si nekoliko godina

jah i to “experimentiranje” po mom mišljenju nije experimentiranje (najvećoj većini usera se to extra svidjelo, taj koncept, i ako ćemo realno ima extra funkcionalnosti, iskoristivost prostora, organizacija itd itd), a imaš ti i klasični gnome i na ubuntu, samo instaliraš i odabereš prilikom logina

mogao bih i ja reći da ovi sa starim softwareom (debian, centos desktop verzije) experimentiraju koliko čovjek može da izdrži, da postavi rekord koliko je bio bez plate, bez novog GTK-a itd ;), pa eno i sada na debianu se vrti iceweasel/firefox 3.x

a što se tiče “jednostavnog” izgleda ima to extra jednostavno da se doda, evo ga ubuntu “classic”

evo i kratki video (cca 20sec)
http://youtu.be/jrB7-NLg0S0?hd=1

+1 za debian

btw ako ste pročitali čovjek (početnik) je tražio preporuku za lagan linux i razloge, nećemo sad ja navijam za real ja za barcu :slight_smile:

Aldine, kada govorimo o stabilnom desktopu, tu ne mislimo na developerske desktope, niti na desktope sysadmina i sl.

Za sve praktične upotrebe, poslovni desktop i jeste “fiskalna kasa”. Na njemu dođe preinstaliran softver koji IT osoblje održava.
Nema tu điđa miđa, torrenata, messengera i sl. (što su kod nas ljudi navikli na takve stvari to je drugi par cipela, ali čak i kod
nas kompanije koje drže do sebe ne daju korisnicima admin privilegije na desktop računarima, niti priliku da instaliraju softver “po željama”.
Na računaru trebaju biti poslovne aplikacije (npr. račlunovodstveni softver), email klijent (da se može komunicirati sa poslovnim partnerima)
i web browser (sa filtriranjem prometa).

IMHO, za ogromnu većinu ljudi računar je alat koji treba poslužiti u korisne svrhe, a ne tamo neka igračka za “pimp my ride”.

Esperimentisanje?

Šta biste uradili da vam neko pokaže novi model Škode Fabia koja nema volan, već novi intuitivni džojstik kojim se upravlja vozilom?

a) Poslali ga u neku stvar
b) Sačekali neko vrijeme (par godina) da se ispeglaju dječije bolesti takvog sistema
c) Sačekali i druge proizvođače auta da vidite da li oni smatraju da je potrebno novo rješenje za “problem” upravljanja vozilom.
d) Objeručke prihvatili fantastično poboljšanje ergonomije upravljanja i postali 200% efikasniji kao vozač

vidim dosta je preporuka za ubuntu, moze li mi neko reci sta je sa suse-om???

Im ali jos neko prijedlog??