[RIJESENO] POMOC! Ext4 particija formatirana sa arch instalerom

Krenuo da isprobam arch i u instalaciji odaberem particiju za root za swap i particiju koja je ext4 za podatke na kojoj mi je sve sto je vazno u mom zivotu a moze se predstaviti bitima! No nigdje opcije format ili ne i tako arch sve to lijepo isformatira. Sad imam ext4 particiju od 500 GB koja je prazna? Moze li se ista uciniti? PLS!

Nije installer kriv. :stuck_out_tongue:

Probaj software kao testdisk, foremost… Mada nisam optimistican u tom slucaju.

Ako TestDisk i PhotoRec ne pomognu, pogledaj R-Studio (komercijalan): demo-verzija će pokazati sve što je moguće vratiti, ali ćeš s njom moći vratiti samo datoteke manje od 64KB; za ostalo moraš kupiti licencu.

Probao sam neki komercijalni i pokazao mi je podatke, tako da mislim da je moguce fizicki e sad…probacu neke od tih alata…nesto sam vec vratio.

Rijeseno. Nakon neprespavane cijele noci uspio sam iscupati podatke pomocu Raise Data Recovery programa, koji sam skinuo na phazeddl.com. Eto mozda bude nekom od pomoci. Od 150 GB podataka, vratio sam sve. Dakle radi program sa ext4 particijama. Sad cu definitivno kupiti externi hdd. :smiley:

Da dodam da testdisk, photorec i extundelete nisu uspjeli nista

ili dokupi jos jedan interni ako nije laptop u pitanju. Ja sam dosad n puta radio s fdiskom i nisam zeznuo ni bootloader na drugom disku s windowsima niti obrisao storage particiju na disku gdje je linux a imam tri diska, znaci malo se poigraj s alatima za particionisanje.

To promovišemo pirateriju, ha?

Piraterija ili ne pomoglo je

ekshli… to je malo do tvoje nesposobnosti a s druge strane nedostatka zelje da platis za neciji trud…

Haj’ da je neka cifra, ali ~$20?! Pih!

Ja sam se tako sam oprostio sa podacima. Nisu vrijedni truda. Za ono sto je vazno imam backup.

Isto sam prije nekih godinu dana kada sam pokusao installirati OpenBSD formatirao cijeli disk, misleci da sa “Use whole disk?” installer misli na disk slice u kojoj ce opet napraviti svoj file system. Ispostavilo se da nije tako i da se stvarno sa “Use whole disc?” misli na cijeli disk, ko bi reko? :slight_smile:

Nisam nista pokusao vratiti, zapravo sam vidio da cijelo vrijeme dzaba drzim stvari koje mi ne trebaju ili se mogu lahko naci.

Ne moras da pises nesto o cemu ne znas. Ne sjecam se da si bio sa mnom pa da znas koliko sam se trudio ili ne. Piraterija? Da. Kad nijedan open program nije da rijesenje. A sto se tice podataka i njihove vaznosti (vezano za zadnji post), da nisu vazni ne bih proveo dva neprespavana dana bezveze.

Mislim stvarno, previse je previse. Cim neko nesto napise “izvan granica” ajmo odma’ po njemu. Te nesposoban, te koristi pirateriju. Ajd Bo stvarno oladi’ Poenta je da je pomoglo. Ne tjeram nikog da koristi ko nece. Samo skrecem paznju na mogucnost.

yep, radio sam file recovery, nope, nisam koristio krekovane halate… and yes, I have windows 7 und office, uredno licenciran…

[quote=boby]
[…] pa da znas koliko sam se trudio ili ne. Piraterija? Da. Kad nijedan open program nije da rijesenje. A sto se tice podataka i njihove vaznosti (vezano za zadnji post), da nisu vazni ne bih proveo dva neprespavana dana bezveze. […][/quote]
E vidiš, tvoje dvije neprospavane noći i tvoj trud tebi su bitni i cijeniš ih, a tuđe neprospavane noći i tuđi trud ne. I to za pišljivih (da prostite na izrazu) dvadesetak dolara! Lijepa zahvala onima koji su ti omogućili da tvoje neprospavane noći, utrošeno vrijeme i trud ne budu protraćeni niušta, i koji su ti omogućili da podaci budu vraćeni. Shvati kako hoćeš, ali to je zaista jadno!

Da pojedinac napravi takav program za nekoliko prespavanih noci onda bih mu platio. Ali iza toga stoje zapravo kompanije koje nece propasti zbog mene. Drugo, i najbitnije, htjeo sam isto vece da kupim program ali mi se zurilo i nije bilo nacina da provjerim da li ce uspjeti ako ga i kupim, te na koji nacin da to izvedem isto vece obzirom da nemam paypal. Sada cu da razmislim o kupovini jer mi je spasila zivot. Ja sam htjeo da skrenem paznju na to da je progam odlican i preporucujem ga svakom, htjeo ga kupiti ili ne to je njihova stvar.

meho_r Ne citiraj djelimicno - gubi se smisao.

I zaista mislim da je tema zavrsena. Odlican alat, preporucujem svima.

Nije poenta u propadanju ili ne, poenta je u principu i moralnosti. Smatrao sam da smo barem mi, korisnici Linux-a, shvatili to.

[quote]
Drugo, i najbitnije, htjeo sam isto vece da kupim program ali mi se zurilo i nije bilo nacina da provjerim da li ce uspjeti ako ga i kupim […][/quote]
Netačno, demo-verzija će pokazati do u detalje šta možeš, a šta ne, vratiti pomoću pune verzije.

[quote][…]te na koji nacin da to izvedem isto vece obzirom da nemam paypal. Sada cu da razmislim o kupovini jer mi je spasila zivot. Ja sam htjeo da skrenem paznju na to da je progam odlican i preporucujem ga svakom, htjeo ga kupiti ili ne to je njihova stvar.

meho_r Ne citiraj djelimicno - gubi se smisao.

I zaista mislim da je tema zavrsena. Odlican alat, preporucujem svima.[/quote]
I onda se umjesto navođenja phaseddl-a fino navede link do oficijelne stranice programa. Da si tako uradio odmah, izbjegli bismo sve ovo peglanje…

Ajd dosta stvarno ovo je sad off topic. Imao bih stosta dodati ali odosmo tako u nedogled.

Da li je moguce uraditi unformat ext4 particije nakon mke2fs komande?

Da bih pomogao napisacu jos par detalja. Disk 640 GB: 29 GB ext4 root, 2 GB swap, 65 GB win ntfs, 500 GB ext4 podaci. Obrisao sve particije sem ove zadnje. Nesto se sa offsetima nije slagalo i nisam mogao pristupiti ovoj particiji od 500 GB. Odradim greskom mk2fs (live linux) a htio sam fschk (tako nesto). Pisalo je writing inodes i ispisalo ih je 4000. Znaci inodes je overwritten. Nakon toga sam vratio sve particije sa testdiskom ali je ova od 500 GB prazna.

Program iz predhodnih postova (oko koga smo raspravljalji) nije pomogao, tj, ne nalazi nista. (licenciran kod kolege). Na samu particiju nije snimano nista. Da li je moguce ove inode vratiti sa neke lokacije na disku? Znam da se superblocks cuvaju na nekoliko lokacija kao backup.

Sta je moguce uraditi?

Koliko ja znam postoje alati koji ce unformat particiju ako nista nije pisano na novoj