Sastanak core teama! - subota, 15. 07. 2006

Super ovo izgleda. Sastanak je već zakazan za subotu u 10:00 na ETF-u ali to sigurno neće biti jedini sastanak povodom BHLD-a 2.0. Siguran sam da će se neki budući sastanak organizirati u Zenici.

ee a dokle traje ovaj sastanak ako pocinje u 10?

Svakako, možete računati na nas.

Dok nas domar ne istjera :wink:

Dok nas domar ne istjera ;)[/quote]
:smiley:

Zamoliću sve koji dolaze sutra da ponesu live cd-ove koje misle da bi mogli biti interesantni… konkretno, nemam nigdje Ubuntu-a, a pošto ga skoro svako ima :wink: iskoristiću bw za skidanje malo rjeđih distribucija.

imam ja kubuntu (s obzirom da smo rekli bazirati na KDE) … :slight_smile:
Ako neko ima gnome za kubuntu neka se javi ;))))) (sala…)

Nažalost neću biti u prilici da prisustvujem sastanku. Sinoć kasno su mi javili sa posla da moram na posao preko vikenda. U svakom slučaju podržat ću ono za što se core tim odluči.

Nije bilo konkretne odluke danas (nema svrhe zuriti).

Neki zakljucci se vide na

http://start.linux.org.ba/BHLD2/Review
(kad kliknete na ime distribucije prikaze se detaljnija ocjena distribucije prema kriterijima na
http://start.linux.org.ba/BHLD2/Kriterij_Ocjenjivanja_Baznih_Distribucija)

Za sad smo izbor uspjeli svesti na 3 kandidata (ako neko zeli da testira neku jos distribuciju, jos uvijek moze to uraditi prema navedenim kriterijima):

  • Pc Linux Os
  • Mandriva 2007
  • Ubuntu sa KDE-om ili kubuntu
    S tim sto ubuntu ima malo vecu (slightly strongish) sansu iz razloga kojih se trenutno ne mogu sjetiti. Da bi se upotpunila slika moracemo uraditi remastering svake od ove distribucije da vidimo koliko je lahko. Vedran je preuzeo na sebe Mandrivu, Bono je preuzela Ubuntu a moja malenkost, testni_hamo2 je preuzeo Pc Linux OS.

Odlucili smo da ce distribucija unijeti neke novine:

  • koristice se SMART kao default package manager
  • koristice se Ruby za izradu control centra i / ili potrebnih alata
  • moguce je da ce biti potrebno modificirati SMART GUI (pisan u pythonu) da bi bio “prijateljskiji” prema korisnicima

Dobili smo i prijedlog za ime, zahvaljujuci insanu s nadimkom Igo:
http://start.linux.org.ba/BHLD2/Ime

Lijepo bi bilo ako bi bilo vise prijedloga za ime … pa malo razmislite. :slight_smile:

Eh da … da dodam za ostale distribucije:
ZenWalkLive - posto KDE ne dolazi po defaultu, a bazirana je na slax-u (ukoliko sam dobro primjetio) odlucili smo da umjesto nje testiramo Slax.
Slax smo izbacili zbog user friendliness (ne posjeduje mnoge graficke alate za konfiguraciju) i zbog .tgz paketa (ne mozete od tete ocekivati da pamti dependencies te da instalira prvo biblioteke pa onda … ).
Kanotix takodje nema bas previse dobre skripte za podesavanje. Losa mu je skripta za instalaciju na hard disk te je zbog toga odbacen.

Predlažem da bježite od Mandrive… evo ja se vec 3-4 dana “prepirem” s računarom zbog nje, svaki put neku novu grešku izbaci, 3 puta je reinstalirao, ma haos… i evo sad se vratio na Fedoru Core, koja ako ništa ne pravi nikakve probleme…

a Mandriva… prvi put sve radi, odem u Control Centar podesiti opcije za ADSL, sve izaberem kliknem OK, i zaledi se i gledam 10 minuta u zaleđen control center, ostalo sve radi… i tako svaki put, pa nda prestao internet raditi iz meni nepoznatog razloga, ista situacija i sa Gnome i KDE…

1.Najbizarniji fenomen: sjedim i gledam u monitor, pričam preko tel. sa gomezom, kad odjednom krenu mp3 svirati !?!?! znači nije pokrenut bio ni amaroK, niti išta, samo od sebe krenu, i kada sam pomjerio miša prestade

2.Sjebala mi HDD particije :frowning: nisma mogao više ni u win ući, ni fixmbr nit išta nije pomoglo…

još neki problemi oko updatea s neta itd…

Mandriva goodbye…

[quote=loodi^sale]Predlažem da bježite od Mandrive… evo ja se vec 3-4 dana “prepirem” s računarom zbog nje, svaki put neku novu grešku izbaci, 3 puta je reinstalirao, ma haos… i evo sad se vratio na Fedoru Core, koja ako ništa ne pravi nikakve probleme…

a Mandriva… prvi put sve radi, odem u Control Centar podesiti opcije za ADSL, sve izaberem kliknem OK, i zaledi se i gledam 10 minuta u zaleđen control center, ostalo sve radi… i tako svaki put, pa nda prestao internet raditi iz meni nepoznatog razloga, ista situacija i sa Gnome i KDE…

1.Najbizarniji fenomen: sjedim i gledam u monitor, pričam preko tel. sa gomezom, kad odjednom krenu mp3 svirati !?!?! znači nije pokrenut bio ni amaroK, niti išta, samo od sebe krenu, i kada sam pomjerio miša prestade

2.Sjebala mi HDD particije :frowning: nisma mogao više ni u win ući, ni fixmbr nit išta nije pomoglo…

još neki problemi oko updatea s neta itd…

Mandriva goodbye…[/quote]
ipak mislim da je to do tebe nesta…

Par dobronamjernih kritika, bio sam u frci u subotu pa nisam mogao ostati do kraja.

[quote=testni_hamo2]Odlucili smo da ce distribucija unijeti neke novine:

  • koristice se SMART kao default package manager
  • koristice se Ruby za izradu control centra i / ili potrebnih alata
  • moguce je da ce biti potrebno modificirati SMART GUI (pisan u pythonu) da bi bio “prijateljskiji” prema korisnicima[/quote]
    Sve OK, al me fakat interesuje otkud sad Ruby? Koliko ljudi u BiH uopšte radi nešto sa Ruby? Koliko drugih distribucija uopšte po defaultu isporučuje Ruby, a kamoli radi alate u Ruby-u? Zašto da mi budemo testni kunići.

Imho, trenutni opšteprihvaćeni standard je Python (ako već ne koristite Perl), Ruby ne može biti toliko bolji od Python-a (or I simply don’t care). Odmah vam je primjer i taj smart gui, da ga prepišete u Ruby-u ili ________ (jezik moderan ove godine)? Prilikom odabira programskog jezika uz poznavanje istog treba voditi računa i koliko ga drugih ljudi koristi i u koju ga svrhu koristi. A zaboravili ste da će as usual veliki dio (non gui/low level) stvari vjerovatno biti BASH skripte. (ja sam više BASH/C tip, tako da me Ruby/Python poređenje ne interesuje nešto posebno, ali pri odabiru jezika nema mjesta novogodišnjim željama).

P.S
Otkud sad Ubuntu? Npr. koji grafički alati postoje na Ubuntu-u a ne na Slaxu? (Synaptic se ne računa, GNOME Sabayon, Network Manager i sl. također). Jesmo se to odlučili za GNOME?

P.P.S.
Ako je želja imati ispolirane distro specifične GUI konfiguracijske alate jedine realne opcije su Mandriva, Fedora ili openSuSE. Da li je ko probao druge dvije? Da ne govorim što će “distro GUI konfiguracija” uskoro biti oximoron jer 2.6 kerneli + udev + HAL pola stvari odrade sami, a npr. GNOME dolazi sa Network Managerom i ostalim alatima za administraciju (siguran sam da će i KDE 4.0 biti na istom ili višem nivou). Ne vidim ja onda tu mjesta za neki Control Centar, Anakondu ili Yast. => Imho GUI kriterij za ocjenjivanje svake distro je loš (u sadašnjoj postavci stvari), inače nemamo šta pričati, Mandriva ili SuSE (pošto je slabo ko od nas koristio Fedoru)

  1. Nije do mene, ne moze biti do mene, jer mi nije toliko dugo bila Mandriva na kompu da bih uspio zabrljati nešto :confused: Dakle ti errori su se javljali nakon friške instalacije :confused:

  2. Podržavam ideju da se upotrijebi Fedora, kada se malo bolje upozna ODLIČNA je i nema grešaka, izraziro je stabilna, još nijednom mi se nije srušila niti zamrzla… ali očito su ovdje neki zamrz(i)li Fedoru…

And GNOME je mnogo jednostavniji za upoterbu od KDE

Sale, imaš uključen preview za muzičke datoteke (zadržiš miša na ikonici mp3 datoteke i počne je Nautilus automatski svirati)

[quote=loodi^sale]1. Nije do mene, ne moze biti do mene, jer mi nije toliko dugo bila Mandriva na kompu da bih uspio zabrljati nešto :confused: Dakle ti errori su se javljali nakon friške instalacije :confused:

  1. Podržavam ideju da se upotrijebi Fedora, kada se malo bolje upozna ODLIČNA je i nema grešaka, izraziro je stabilna, još nijednom mi se nije srušila niti zamrzla… ali očito su ovdje neki zamrz(i)li Fedoru…

And GNOME je mnogo jednostavniji za upoterbu od KDE[/quote]
ako cemo po tvojoj logici onda slackware imam instaliran vec ravno godinu i nije ni jednom pravio problem…

a de ti objasni nekoj sekretarici kako se stima nesto u Gnome-u…ja bi joj prije to objasnio u KDE…

nego prvo se ovaj core team mora malo stabilizovat…
u subotu je dosta ljudi reklo da nece da budu u core team.u…OK, i bolje da odma se kaze ko hoce a ko ne…inace u tom timu trebaju biti ljudi koji ce radit 100% posla…svi ostali mogu pomoc ako zatreba, ali nebi bilo sad dobro da nas ima 10 pa onda svako sebi vuce kako sta treba…

po meni il PcLinuxOS ili Ubuntu sa kde.om ako se gleda koja je distro vec najvise prilagodjena…
a ostatak se moze nastimat da odgovara po nasim potrebama.

Inace mozemo radit na bilo kojoj distro, samo je bitno da ljudi koji se zauzmu za to da su slozno odabrali na cemu se radi i da krenu da rade sa voljom…

oko tools sekcije se ne mjesam…nek se skontaju ljudi koji ce radit taj posao.

uglavnom da sumiram…dajte da se core team organizuje ko ce bit unutra, a onda cemo mi skontat za 2 sata koja je distro dobra i na kojoj cemo raditi…

neka se tools team organizuje isto tako…i bice mnogo manje price a vise rada…

hajde eto tako…

Pa to je bila poenta sa Rubyem. Drugim rijecima - zasto ne ?

Ja sam odmah predlozio Python medjutim zajednicki smo se dogovorili bas da bude Ruby iz razloga sto niko do sad nije koristio Ruby. :slight_smile: To je bila zajkina ideja, amila se slozila a i ja. Nema potrebe da se uzbudjujes niti da budes zajedljiv jer nije rijec o novogodisnjoj zelji. Fino je bilo na wikiju na diskusiji mogao si se ukljuciti da te interesovalo.
Dalje i SMART jos niko ne koristi po defaultu pa smo mi odlucili da ga koristimo. SMART gui ne bismo prepisivati u ruby :slight_smile: nego samo minorne izmjene napravili.

[quote]P.S
Otkud sad Ubuntu? Npr. koji grafički alati postoje na Ubuntu-u a ne na Slaxu? (Synaptic se ne računa, GNOME Sabayon, Network Manager i sl. također). Jesmo se to odlučili za GNOME?[/quote]
Ne znam … ja nisam radio review ubuntua… slax i bez toga ne moze jer ima .tgz pakete … neprihvatljivo je za korisnika da sam rjesava dependencies …

Open suse nema live cd sa instalacijom na disk. Kriterij za ocjenjivanje je bio tu jedno 15 dana prije sastanka i sve sto sad imas reci o njemu mogao si na vrijeme napisati na wikiju a ne sad prosipati suplju. Vedran je pregledao fedora live cd projekte medjutim niko nije predlozio jedan koknretan i testirao ga … a prema njegovim rjecima nisu bas “mature” ni jedan (ako sam dobro shvatio).
A budi siguran da ce dugo vremena proci dok “distro konfiguracija” ne postane oksimoron. Gledanje u kristalnu kuglu ne treba prezentirati kao cinjenice … uostalom – edit — (provalio sam se, udev i hal su default sa kernelom 2.16 :wink: koliko sam cuo … pa da obrisem da ne bi ljudi pogresno naucili :wink: )

Za openSuse možda ja ne znam tražiti ali nisam uspio naći nikakvo live cd rješenje sa hd installerom. Za Fedoru sam našao 4 nekakve distribucije koje su sve u vrlo lošem stanju (vidjeti wiki). U subotu je neko pronašao nekakav live cd baziran na CentOS-u. Mada, ako smo se opredijelili za KDE, podrška za KDE na RedHat baziranim distribucijama je vrlo slaba - http://dot.kde.org/1136226311/ (KDE na Fedori prelazi u “extras” odnosno nepodržane pakete)

Da izvineš, hvala ti na tom OSu kod kojeg je pretpostavka da je sve uvijek ispravno detektovano i da sve radi samo od sebe. To nikad nije bilo tako niti će ikada biti - sjetite se onog “plug&pray”. U stvarnom životu korisnik mora imati mogućnost da promijeni “drajver” (šta god to bilo - kernel modul, firmware, nekakav demon…) i čak da stavi “drajver” za nepostojeći hardver ako to želi. Ako je to moguće samo iz konzole - to je po meni minus. Prema tome, za mene je Ubuntu očajno loš distro jer ne postoji GUI putem kojeg se može “ručno” “na silu” promijeniti drajver za zvučnu karticu, scanner, modem i još nekoliko stvari. Dodavanje winmodema, štimanje scannera na paralelnom portu, ISA PnP hardvera i sl., sve se radi iz konzole, pokretanje ADSL ili cable konekcije je iz konzole… Ali pošto su u subotu svi smatrali da je Ubuntu realna opcija nisam vidio svrhu da se suprotstavljam. A ti recimo nisi dao svoje mišljenje.

@change (i nastavak rant-a…)
Generalno ne sviđa mi se to što svi pretpostavljaju da će se naći neki “lider” koji će povući sve i donijeti sve bitne odluke. Ako nismo dovoljno zreli da realizujemo projekat kao zajednica, bolje je ni da ne počinjemo. Mogao sam ja sve sam odlučiti i sam započeti projekat, ali bi bilo kao i prošli put - učešće ostalih simbolično, “ne slažu se” s ovim ili onim. Vrijeme je da se naučimo podrediti vlastite želje i interese onome što je u interesu sviju, a to čemo započeti tako što ćemo izabrati baznu distribuciju na osnovu realnih i konkretnih kriterija :slight_smile: Ako kriteriji nisu dobri - hajmo onda diskutovati o kriterijima, pa ako treba mjesecima dok ne donesemo nekakvu odluku.

http://l10n-status.gnome.org/HEAD/bs/index.html

Evo ako želiš da koristimo Gnome, slobodno počni raditi na popravljanju statusa bosanskog Gnome prijevoda :slight_smile:

Kao i obično počela se razvijati diskusija o tome čiji je tata jači…