Ubuntu 12.04

Samo jedan savjet…ako ste razmisljali da Update-izvrsite na Ubuntu 12.04…NEMOJTE!!

Ja sam prije dva dana update-ovo na 12.04 i pokajao sam se…

Jos ima mnogo mnogo errora i bug-ova i gotovo svi programi nisu jos update-ovani kako bi mogli raditi na 12.04 verziji…(sun java,gmail watcher,gnome-okruženje…itd.)
Pokretanjem compiz-a ,racunar se restartuje…

A da ne spominjem da je duplo sporiji od 11.10 a pogotovo od 11.04 verzije…

Moj savjet je da ne izvrsavate Update na 12.04 verziju do daljneg…

Ne kontam, 12.04 nije ni izaso jos?

Da, ko bi pomislio da su alpha verzije softwera tako nestabline… :stuck_out_tongue:

Ne znam zasto bih to radio. Nisu jos ni izbacili finalnu verziju. 12.04 (godina.mjesec) Obicno izlazi krajem mjeseca. U ovom slucaju cekamo 4. mjesec.

Wiz znam to sve…al me je najvise pogodilo sto je veoma spor…da li mislis da ce to do konacnog izdanja 12.04 rijesiti…

Mozda da, mozda ne.

Ako se to ne rijesi definitivno ce mnogo raje prestati koristiti Ubuntu…a ja cu preci na neku srugu distribuciju…posto je Ubuntu oduvijek bio poznat kao najbrza Linux distribucija :slight_smile:

kad je Ubuntu bio najbrzi distro? Od njega je brzi debian, arch, gentoo pa cak i Slackware. Arch i Debian imaju jos prefiks ‘lightweight’. Naravno, uzeo sam u obzir i DE i WM. Npr. Debian ima ‘laksi kernel’ i pri bootu ucitava manje modula od Ubuntua. Softverski paketi su takodjer nesto laksi i samim tim jedu manje resursa.

Ja gdje god sam vidio forum "Najbrza linux distribucia"pise da je ubuntu jedan od najbrzih…

Ko te to laze? Pitaj Amara i avdiju sta je Gentoo :smiley:

Gentoo… Zar se danas primijeti razlika izmedu home made i gotovih paketa? :slight_smile:

Ne primjeti. Ali sto imas slabiji racunar, to je razlika osjetnija.

Sumnjam da je i tad, sve je optimizirao za starije arhitekture po defaultu jer ce u tom slucaju raditi i na novijim, drugacije ako bi optimizirali za novije arhitekture isti binary nebi radio na starijim jer bi CPU dobio nepoznate instrukcije, tj one instrukcije koje posjeduju samo novije arhitekture.

S druge strane postoje jos i optimizacije nevezane za arhitekturu, npr funroll-loops i slicne cflags, na koje se Gentoo raja fura i zavrsi sa hrpom paketa koje iz nekog misterioznog razloga nece da se kompajluju. (licno iskustvo -.-’)

Uglavnom Gentoo radi performanse is not a way to go. :slight_smile:

Ja bih gentoo koristio za mysql i/ili postgre, radio sam sa njim na production env. pa vi pricajte kaj hocete…

A to sto ti je alpha ubuntua nestabilna … please… sacekaj april pa onda radi upgrade, do tada se igraj sa sranjem koje si napravio, naucit ces dosta.

(I ppl please, mojne vise “ljudi ce prestati koristiti distro/linux zato sto je alpha istog nestabilna”…)

Bo ja nisam rekao da ce ljudi prestati koristiti radi alphe…ja sam rekao ako 12.04 verzija ostane spora do konacnog izdanja…ljudi ce je prestati koristiti zato sto je duplo sporija od 11.10 verzije :slight_smile:

Nisam bas ljubitelj bubuntu distribucija, ali je fakat smijesno zaliti se na stanje nekog apha releasa. Cak i bete znaju imati bruku problema koji se obicno rijese do RC-a a sigurno do stable releasa.

Sto se brzine distribucija tice, na danasnjem hardwareu je tesko primjetiti razliku izmedju ultra optimiziranog Gentooa i recimo openSuseta koji generalno vazi za sporiju distribuciju. Gentoo imam na poslu, a ovo kuckam sa Suseta pa i znam o cemu pricam. Nekad se ta razlika mogla primjetiti, danas vise ne.

Imam opensuse 12.1 i slazem se sa Creatorom da je ubuntu brzi bar od suseta. I to primjetno.

Ja sam na istom laptopu (Dual Core 2.4 GHz, 4GB RAM) imao Ubuntu 11.10, Fedoru 16 i trenutno openSuSe 12.1. Ne primjecujem nikakvu razliku u brzini.

Joj vas… nije spor/brz Ubuntu,Suse,ovaj onaj… spor vam je taj Gnome3/unitiy/plazma/stavec ne :smiley:

Pa valjda se to podrazumijeva jer pricamo o distribuciji a ne kernelu… KDE se drugacije ponasa na Gentoo i na openSuse, drugacije su paketi kompajlirani i sl.