VoIP

Zna li iko ista oko VoIP???
UPravo prikupljam sve podatke do kojih mogu doći oko VoIP-a, tako da bi svaka pomoć dobrodošla.
Ako ima neko ikakvih iskustava, neka mi se javi. Koji provider ste koristili itd…
Uglavnom tražim da izbjegnem plaćanje mjesečno i da mogu da kupim hardware te da instaliram na linux box i da koristim cable modem u USA i da mogu da nađem neki router koji će da radi kao konvertor za PSTN itd…

Javite mi ako imatekakvih iskustava, šta ste koristili itd…

Puno pozdrava od

Dine

Zdravo,

da budem iskren - nemam nekih iskustava, osim sto sam gledao neke interne implementacije voip.a u firmama. Mogu ti jedino poslati hrpu ebooksa :wink: i reci dvije rijeci… CISCO i NOKIA :wink:

a linux box kao konverter to jos nisam vidio :slight_smile:

Pozdrav

ICE

Pošalji jarane.
Imaš moju email adresu, jel de?

Nije jasno da li zelis praviti svoj gateway ili zelis koristiti neki provider? Koje su destinacije?

A sto se tice linuxa, rjesenja postoje mada hardver nije bas toliko jeftin (bar se meni cinilo). Cini se da su standalone rjesenja mozda bolja varijanta. Probaj malo pogledati na www.multitech.com MVP400 i slicne skule…

Pozdrav

Elektro covjek, zar si ziv? :slight_smile: nema te fakat nigdje u e obliku…a vidi nicka…

Našao sam soluciju.
Iz amerike mogu da imam za $20 mjesečno da zovem po americi i kanadi džabe i nege zemlje u zapadnoj evropi a Bosna će da me košta oko $0.02 (sada me košta oko $0,21) po minuti tako da mogu da zovem preko interneta i high speed konekcije da koristim VoIP.
Kontao sam da nabavim sav hadrware i software potreban za to ali sam odustao čim sam skontao da bih morao da imam lease tearm sa svakim gradom i/ili državom gdje hoću da zovem ugovor, da bih mogao da koristim VoIP i internet do PSTN (što bi naši rekli – zemljana linija) i to bi me koštalo više nego što sam mislio. Za software ne bi bilo problema jer sam mislio da koristim linux a taj software za linux je džaba, samo hardware košta.
Tako da preko ove kompanije bih imao to sve i da mogu zvati raju po njemačkoj, austriji i još nekim zemljama zap evrope džabe.
Ali je dobro da trenutno zovem po americi džabe i da ne plaćam long distance, uskoro ću da zovem i evropu tako isto.
Ovo je dobro rješenje za male biznise u americi i evropi jer koristeći internet može da se uštedi kamara para na long distance pozivima.
Ako ti znaš za neku drugu varijantu, onda se javi da i to probamo. Moje destinacije su zapadna evropa i bosna.
Ako nekome trebaju dodatne informacije a živi u americi neka mi se javi da uštedite na long distance.
Kompanija je www.lingo.com ( za $20 mjesečno možete zvati po americi i kanadi neograničeno i zapadnu evropu neke zemlje) i može se još koristiti www.freeworlddialup.com i napravi se download ove free verzije, onda kada se prijavi i dobije broj ( za ljude u americi) kada kliknete na liniju 1 npr onda ukucajte *1…i broj koji vam treba, znači ide ovako kliknete na liniju 1, ukucate *1+pozivni broj grada + telefon koga zovete i pričate džabe koliko vam srce hoće. Možete zvati i kanadu, ja se čuo sa rodjakom u kanadi prije par dana.
Kada instalirate FWD, moj broj je 442579, pa me probajte dobiti i linija je pravo dobra, samo je uslov da bude brza konekcija kao cable-dsl modem, itd…
Mogu se kupiti i još dodatni konektori da se priljuči normalni analogni telefon na high speed i da se zove preko tog telefona sa vrlo dobrom konekcijom. Zvuk je dobar i jasan.
Ako se neko odluči da proba ovaj Lingo (www.lingo.com) možete staviti moje ime (Eldin Kusturica) kao da sam vas ja preporučio i da oboje dobijemo po $25 od njih.
Ako kome trebaju dodatne instrukcije, neka se javi.

Pozdravi od

Dine

Hej raja,

ko hoće da proba da me zove online, može da proba ovu adresu:
http://www.d-tech.d2g.com/callme.html
i kada sam online možete da pričate sa mnom preko net-a džabe odakle god u svijetu da ste koristeći FWD engine.
Biću online pretežno vikendom ili rano ujutro ili naveče poslije 8 po Est time u americi.
Zanima me kakva će da bude konekcija sa nekim ko nema high speed net, nego dial up modem i kakva će veza da bude.

Pozdravi od

Dine

Vozdra Dino,
I mene interesuju slicne stvari pa sam se malo razgledao po mogucnostima u toj oblasti. Imam flat rate sa DSL-om pa bi se i meni isplatilo telefonirati preko interneta. Za sada koristim gnome-meeting sa kojim mozes i bez kamere razgovarati (samo ton). Problem je sto obje strane moraju biti online da bi uspostavili kontakt. U tu svrhu bi se mogao koristiti icq ali nije to rjesenje za hitne slucaje. Skoro su ovdje prikazivali novosti sa ovogodisnjeg c-bita u hanoveru od kojih su među ostalima pokazali i dva IP telefona koji se jednostavno prikljuce na tel. dozu, ubace šifre providera i telefoniranje je moguce. Ukoliko jedna strana nije online tada telefon funkcionise kao normalni (impulsni), a ukoliko je to taj sa kojeg zoves onda se on konektuje u internet i "trazi " drugog. Ali nemam pojma kako doci do tih uredjaja, možda su to bili i samo protutipovi ? Moj najveći problem je u tome što oni sa kojima bi trebao da telefoniram neznaju nastimati ni zvučnu karticu a kamoli net ili gnomemeeting.:slight_smile: Nadajmo se da će se situacija poboljšati.

Evo jednog uredjaja koji je bio predstavljen na Linuxtagu 2004:
http://www.pl-berichte.de/berichte/lt2004/fotos/lt2004-09.html

Hello baby,

to ti ovako otprilike fercera,
kada imas jedan takav ip phone, konektujes ga na svoj router ili lan, onda koristis internet da bi uspostavio vezu koju mozes imati na dva nacina:
1.) da zoves korisnicki ip koji ima isti takav ili slican telefon
2.) da zoves regularni telefon preko svog ip fona koji je priljucen na tvoj lan, treba ti gateway da mozes da dobijes PSTN (sto znaci normalna zemljana linija u prevodu)

E sada, ako taj tvoj haver/biznis partner/clan familije, itd… ima isti takav telefon, ond aje sve jednostavno, ne moras da upalis ni kompjutera za to nego ih zoves direktno na njihovu liniju gdje ce im taj telefon da zvoni kao svaki normalni tel.
Ako koristis preko gatewaya i routera, onda moras da koristis SIP na tvom lan-u, koji ce te prebaciti preko router-a na pstn gateway koji ce da bira normalni tel # gdje ce neko da podigne slusalicu i da kaze:"S’a je ba, dje ba zapelo???"
Da bi napravio ovu drugu verziju, moras da nadjes preko posti ko ce ti da da lizing da mozes da imas preko neta na pstn, sto bi moglo da bude vrlo skupo, ili nadjes neki od ovih kompanija kao sto je www.freeworlddialup.com i prijavis se na njih i dobijes svoj broj, konfigurises itd… onda mozes da zoves sve koji su u networku i koji imaju jedan od tih www.freeworlddialup.com accounte i da ih zoves.
Kod nas u USA, mozes da zoves dzabe po americi i kanadi sve normalne brojeve tako da ne moras da placas long distance calls.
Kako je to kod vas u svabiji napravljeno, ne znam, ali je princip isti.
Nasao sam jednu kompaniju www.lingo.com preko koje cu moci da zovem neograniceno njemacku, austriju i jos par zemalja u evropi a bosna ce da bude samo $0.02 tako da je to najjeftinija do sada, a po americi i kanadi neograniceno i dzabe, tak oda cu dobiti njihov konektor da mogu da priljucim bilo koji analogni tel na taj konvertor koji cu da ustekam na lan i da picim sa tel pozivima. Mogao bih da pocnem da radim kao telemarketer.
Dobicu i jedan broj telefonski koji ce moci da me bilo ko zove na taj broj i sa normalnih telefona a ne samo ip, tako da je to dobra stvar.

De instaliraj ovaj www.freeworlddialup.com i da se cujemo preko neta da vidis kakva je konekcija.

Pozdravi od

Dine

Moze li ovo sta pomoci: http://www.skype.com/

June 21, 2004 ? Skype launches Skype for Linux!
Today Skype released the first beta version of Skype for Linux. ?We’ve had strong demand for a Linux version of Skype since debuting the Skype for Windows beta 10 months ago,? said Niklas Zennstrom, Skype’s CEO and co-founder. ?Skype will continue to innovate by offering new quality telephony options, and listen to our users in setting priorities.?

Ovaj skype je na bazi netmeetinga.
To je dobro da se koristi za linux, ali tako isto se moze koristiti i gnomemeeting i kvaliteta je dobra isto tako, moze se koristiti i asterix za linux, koji je pravo cool i ima jos nekih programa koji rade na istom principu, ali to nije to sto sam trazio jer sve je bazirano da mozes zvati onoga ko ima isti takav programcic.
Ja sam trazio da mogu koristiti takav program i zvati normalni telefon bilo gdje u svijetu i da ne mora biti software ovisan.
Tako da sam skontao za www.lingo.com koji mi je poslao jedan konvertor box gdje sam prikljucio moj stari analogni tel i konektovao se na internet preko tog box-a tako da zovem po americi i kanadi i jos nekim zemljama zapadne evrope neograniceno za $20 mjesecno, a Bosna mi je puno jeftinija nego ova kompanija koju koristim sada.
Ne znam kakve opcije u Bosni imate sto se toga tice, ali bi se vrijedilo potruditi i mozda napraviti jedan takav box sa linuxom i asterixom (PBX box) i napraviti mozda i gateway pa da se mozete konektovati na mrezu preko toga i zvati neograniceno ili vrlo jeftino i u Bosni.

Pozdravi od

Dine

U Bosni je VoIP zakonski zabranjen (još uvijek, mislim do januara 2006.) Razlog je da se ne bi ugrozio naš divni telekom i njegova predstojeća privatizacija.

To zvuci kao: Zabranjeno je voziti biciklo da se nebi ugrozila prodaja automobila. :?
Zamislite samo koliko je to neljudski: Zabraniti jednu vrstu komunikacije izmedju ljudi. Gdje vodi taj sistem ??

Bas me interesuje kako mogu da zabrane?? Pa ne mogu da kontrolisu svakoga na internetu sta radi.

Ja bih to pokusao da napravim pa nek probaju da zabrane supci ako mogu.
:slight_smile:

Pozdravi od

Dine

Prije svega, kod nas telekom sektor još uvijek nije liberalizovan, što znači da se ne može nuditi bilo kakva vrsta telefona bez državne licence. Ako ste malo pratili BiH medije zadnjih par godina, mogli ste primijetiti frku oko “treće licence za GSM operatora” - istina, u pitanju nije ista stvar, moglo bi se reći da je fol sa pravom na korištenje frekvencije ali…
Sve tranzicijske zemlje su prošle kroz isto:

Faza 0: jedan državni telekom, VoIP zabranjen
Faza 1: telekom prodan strancima, zarađeni milioni, VoIP zabranjen
Faza 2: više privatnih telekoma, zarađuju se pare na koncesijama, VoIP zabranjen
Faza 3: VoIP dozvoljen, anarhija

U biti, kada bi dozvolili VoIP, telekom bi automatski izgubio monopol, kao državna firma ne bi se stigao na vrijeme prilagoditi zakonima tržišta, samim time bi propao, stotine ljudi bi ostali bez posla, ne bi se mogao privatizovati - naša država računa na milijarde od privatizacije telekoma, koji su posljedica isključivo toga što strani kupac kupuje firmu sa monopolom. Ali sad smo totalno off-topic :slight_smile:

haha…znash da nemogu,ja cujem na bihnetovom forumu neki cojk’ kaze nesto mu mali vrijedan 40 000 km,neki poso’ bio u pitanju…ma samo gledaju kako ce te opljackat

ljudi ubijeni od dosade citaju nashe mailove…

zato … enkripcija maajka :]

pozz :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Samo mi jos preostaje da se smijem na ovo sve.
Dino, mislim da nema potrebe da nastavimo dalje o ovome. Jeli i posta liberalizovana ili je slanje mailova u BiH legalno ?

Pazi, smiješ ti zvati u inostranstvo putem računara i mikrofona/slušalica, ali niko ne smije ponuditi uslugu biranja brojeva u BiH iz inostranstva, niti biranja brojeva u inostranstvu iz BiH koristeći običan telefonski aparat. Ne znam tačno koja je zakonska formulacija.

Razumijem ja tebe ! Stvar je u tome što BH telekom treba ponuditi takve usluge a ne zabranjivati ih. Umjesto da koriste nove mogućnosti za uslugu i biznis oni dozvoljavaju da ih država zabranjuje.