Wakeup ne radi

Ovo sam vec pitao, na slicnim temama ali posto je drugi laptop reko’ da otvorim novu temu. Dakle, HP Compaq Presario CQ 61 i ubuntu 12.04 x64, se ne budi nakon sto je poslan na sleep. Probao dist-upgrade zbog novog kernela - isto. Instalirao ati drivere - isto. Znaci kad ga posaljem na sleep, i on to odradi, blinka power lampica, fun iskljucen itd., znaci sve je ok. Pokusam da ga “probudim”, ukljuci se nema slike i blinkaju lampice Caps i Num, nakon cega moram prislilno ugasiti laptop. Da zlo bude vece, ne mogu ga vise ni ukljuciti (isto nemam slike) dok god ne iscupam bateriju i vratim je.

Vjerovatno do nekog device drivera, probaj unlodati pojedine module pa onda bez njih suspend, prvo bez X-a i ATI drivera, ako i dalje nece probaj isto da sound i network driverima.
Dalje na linku ispod imas upute za kernel suspend debugging, probaj pa nam javi.

E probao i prema ovom upustvu sam dobio fajl u kome izmedju ostalog pise i:

[ 2.071615] Magic number: 12:993:556
[ 2.071674] pci_link PNP0C0F:07: hash matches

e to je ono sto trazim (prema upustvu). I sada je valjda to ono sto mi ne radi. Sta da radim s ovim? Kako da znam koji je to uredjaj. Probao sam sa lspci ali nisam nasao nista slicno.

Pogledaj u /sys/devices/LNXSYSTM*/. Mozes npr “ls -R /sys/devicesLNXSYSTM* | grep PNP0C0F” i kada nades taj dir, cd u njeg i “ls -l driver” ili “file driver” i vidjeces koji je modul.

milly@Presario-CQ61:/$ ls -R /sys/devices/LNXSYSTM* | grep   PNP0C0F
PNP0C0F:00
PNP0C0F:01
PNP0C0F:02
PNP0C0F:03
PNP0C0F:04
PNP0C0F:05
PNP0C0F:06
PNP0C0F:07
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:00:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:00/power:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:01:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:01/power:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:02:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:02/power:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:03:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:03/power:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:04:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:04/power:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:05:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:05/power:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:06:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:06/power:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:07:
/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:07/power:
milly@Presario-CQ61:/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00$ ls
ACPI0003:00  PNP0C0A:00  PNP0C0E:00  PNP0C0F:02  PNP0C0F:05  PNP0C14:00  uevent
path             PNP0C0C:00  PNP0C0F:00  PNP0C0F:03  PNP0C0F:06  power
PNP0A08:00   PNP0C0D:00  PNP0C0F:01  PNP0C0F:04  PNP0C0F:07  subsystem
milly@Presario-CQ61:/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00$

07 je valjda taj koji meni treba i kada udjem u njega

milly@Presario-CQ61:/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:07$ ls
driver  hid  modalias  path  power  subsystem  uevent
milly@Presario-CQ61:/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:07$

Sta sada?

Nasao sam i ovo:


milly@Presario-CQ61:/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:07$ cat uevent 
DRIVER=pci_link
MODALIAS=acpi:PNP0C0F:
milly@Presario-CQ61:/sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0C0F:07$ 

Jel to onda acpi driver? Sta jos mogu da uradim?


treba da prikaze modul. :)

EDIT:
Ups sry, izgleda da nece tako otkrit pravi modul, sada zurim prelistacu kasnije jos dokumentacije o /sys pa postam.
Mozes do tada probati ono sto sam prvo naveo u prvom postu ako ti nije mrsko. :)

treba da prikaze modul. :slight_smile:

EDIT:
Ups sry, izgleda da nece tako otkrit pravi modul, sada zurim prelistacu kasnije jos dokumentacije o /sys pa postam.
Mozes do tada probati ono sto sam prvo naveo u prvom postu ako ti nije mrsko. :slight_smile:

Ne da mi se sad pojedinacno unload-ati module ali kad sam zaguglo “unload acpi module” svi rezultati imaju veze sa suspend tako da mislim da smo na dobrom putu.

Edit:

Zaboravio sam reci da sam probao i sa sudo apt-get remove acpi-support i acpid (nasao na netu) ali nije pomoglo pa sam ih vratio.

Nah, izgleda da ne mogu otkrti koji je koji device u LNXSYSTM:00 ni na svom compu. :frowning: Ostalo je nam da probamo dr nacine kao

Za ati module ne moras pojedinacno, modprobe je pametan tool samo unlodaj fglrx il kako se vec zove, dalje na linku gore imas hrpu stvari za isprobat. :slight_smile:

OK, javim kako je proslo posto nisam uvijek na tom kompu

'vako: Na sajtu nisam nasao nista korisno osim da identifikujem tacan problem koji imam a to je


Do you end up with flashing Caps Lock light or similar?

If you have a flashing Caps Lock light then very likely you are experiencing a kernel panic.

Jos ima jedan link na stranicu koju si mi vec slao i to je to.

E sad probao sam unloadati wireless karticu i misa i onda probao i isto je, znaci nije do njih(cisto uzeo njih bezveze). Nisam uspio rmmod fglrx jer je “busy” ili tako nesto. Uradim CTRL ALT F1 i probam tamo sa --force ali i dalje nece da unloaduje fglrx. Kontam moram ubiti gdm ali javlja no such process ili sta vec.

E ajd mi malo pomozi kako da isprobam ovo sa grafikom da iskjucimo i tu mogucnost. kako da ubijem gdm i da unloadujem modul fglrx pa da vidimo sta ce onda biti.

GDM je daemon, mozes ga stopirat sa “sudo service gdm stop”.

Uspio sam ubit gdm kako si napisao ali mi je ista greska za rmmod kao i da nisam ubio gdm:

sudo rmmod fglrx daje gresku “Module fglrx in use”

a ako na prethodnu komandu dodam --force dobijem: “Error removing fglrx resurce temporary unavailable”

Cudno, kod mene nVidia unloda modul bez X-a. Nebitno probaj sa “modprobe -r fglrx” ako nece bootaj u init 1. (dodas “1” u kernel cmd liniji bootloadera).

Opet imam gresku “Module fglrx in use” i kada uradim ovako kako si napisao. S tim da sada, ne znam zbog cega, vise ne mogu ubiti gdm. Nego kako da dodam to 1 u kernel cmd liniji. Gdje ide tacno ta jedinica?

Mozes sa “sudo init 1” al za svaki slucaj bolje direktno bootat. Kada dodes u GRUB pritisnes “e” i dobijes konfiguraciju iz /boot/grub/{menu.lst,grub.cfg}. Vidjeces onu liniju kao
"kernel vmlinuz-linu root=/dev/nesto ro …" na kraju ove linije dodaj “1”.
Znaci u grubu pritisnes “e”, izaberes gore navedenu liniju, opet “e” (edit), dodas “1” na kraju, pa “b” za boot. :slight_smile:

ok znam to za “e” pa dobijem one opcije, samo nisam znao jel ta jedinica ide na kraj svega. Probacu kasnije, nemam sad taj laptop

[quote=Asm1r]Mozes sa “sudo init 1” al za svaki slucaj bolje direktno bootat. Kada dodes u GRUB pritisnes “e” i dobijes konfiguraciju iz /boot/grub/{menu.lst,grub.cfg}. Vidjeces onu liniju kao
"kernel vmlinuz-linu root=/dev/nesto ro …" na kraju ove linije dodaj “1”.
Znaci u grubu pritisnes “e”, izaberes gore navedenu liniju, opet “e” (edit), dodas “1” na kraju, pa “b” za boot. :)[/quote]

Nemam te linije ali imam slicne. Uglavnom probao sam na kraj svake dodati 1 za svaki slucaj. U nekim situacijama se zaglavi sistem (vjerovatno pogresna linija), a na nekim je uspjelo ali se ipak graficko okruzenje startuje! Ako uradim sudo init 1 iz konzole, krene da radi i zaglavi se na onom ubuntu splash-u gdje se one 4 “tackice” pojave. Dakle nista.

Ima li neki laksi nacin da dodjem do kozole a da pri tom gdm ne radi? Da li da obrisem drivere? Moze li failsafe da mi pomogne?

Cudi me sto nece da boota u init 1, mozda zbog splasha. Nebitno, pomenuo si “failsafe”, niti se ne svecam kako to izgleda ali ako boota u cmd line probaj.

Probao vac, i u opcijama failsafe-a imam: “drop tu root shell promt” ali tamo ne mogu da izvrsim /etc/acpi/sleep.sh jer je “read only file system”.

opcije:
http://i1066.photobucket.com/albums/u402/premmy9912/recoveryconsolerootprompt.png

Remountaj root, sa “rw” opcijom.

Gdje je /dev/sdaX tvoja root particija.