X problem

buduci da sam pocetnik sto se tice linuxa unaprijed se izvinjavam ako ovo pitanje nije na pravom mjestu ili postoji vec odgovoreno.

instalirao sam slackware 10.0 (iz 6-tog pokusaja) i sve je bilo u redu dok lilo nije dosao na red, pokusao sam ga instalirati na floppy al nije moglo,
tako da sam ga moro dzati (linux) boot diskom. sve proslo ok
(root login itd.), dok nisam ukuco startx. e tu je problemnasto jer mi se monitor ugasio, pa sam racunar morao rucno gasiti. e sad sam vidio na forumu da treba koristiti xf86congif da se konfigurise kartica, sto ja naravno nisam uradio.E dali ja prvo trebam da konf. graficku pa da to funkcionise ili ima neka postavka po defaultu pa da to ipak radi (nesto ko primary display u win). inace instaliro sam sve KDE pakete tako da to nije problem,tacnije instaliro sam sve sto je doslo na cd-ovima.
i jos kako da lilo instaliram, tj. da editujem lilo.conf.al da ga stavim na floppy jer mi se bas i ne cacka oko MBR.

inace ranije sam bez problema instalira RH8, tako da je slackware trebo da bude veci izazov.
Inace ako ista moze pomoci mogu napisati i kakva je konfiguracija racunara itd.

hvala unaprijed!

Ciao zunza, evo i ja sam neki dan instalirao Slackware 10, pa mozda mogu da pomognem.
Meni je instalacija bila “ugodno iskustvo”, jedino sam malo surfo po net-u trazeci
podatke za monitor. Slackware je sam podesio VESA monitor i karticu, ali display na 60 Hz
i nije bash fin za gledat’ ali u vecini slucajeva radi i imash barem neshto za pocetak.
Slackware ne koristi XFree nego Xorg, razlika ne postoji u ovom trenutku, ali programi
i konfiguracijske datoteke imaju malo drugacije nazive.
Tako ces npr. koristiti “xorgconfig” da bi napravio novu “/etc/X11/xorg.conf” datoteku.
Prije nego pokrenes xorgconfig probaj pronaci podatke o monitoru i graf. kartici koju
koristis (koji chip, memorija, itd). Ja sam podatke za moj monitor nasao na:
http://cvs.mandrakesoft.com/cgi-bin/cvsweb.cgi/soft/ldetect-lst/lst/MonitorsDB%3frev=1.20
mozda pomogne i tebi. Dakle s ovim xorgconfig ces konfigurirati i monitor i graficku
karticu (i misha…).
Ne razumijem kakav problem imash s lilo-m? Jel’ imash i windows na tom racunaru
pa te strah da ne prestane raditi?

e u medjuvremenu sam i ja to skonto za xorgconfig pa cu s tim probati, a sto se tice lilo-e na tom disku imam i 98se i XP, tako da ga bas i nebi cacko, neznam hoculi moci vratiti stari mbr sa fdisk /mbr tako da sam konto to srediti sa disketom, al ne kontam zasto ne mogu da ga stavim na disketu, jeli treba biti formatirana, nisam siguran da je moja bila. inace kako da editujem lilo.conf (i dali ga uopste imam ako nisam mogo lilo da instaliram).

hvala na odgovoru!!

To ti je jedan od nedostataka Slackware-a :wink: što ti nije sam prepoznao i iskonfigurisao grafičku. Zato možeš da uživaš radeći to ručno! Default mod Windowsa bi ti bio ekvivalentan VESA serveru, ali kad već konfigurišeš bolje je da postaviš dobre vrijednosti jer kao što reče Safa da te ne bi bezveze zaboljela glava.

Ne moraš editovati lilo.conf nego u naredbi lilo zadaj parametar, mislim ovako:

# lilo -M /dev/fd0

Ali nisam siguran, pa ti pročitaj još jednom man stranicu:

# man lilo

startanje Linuxa s Windows-ovim boot punjacem :rolleyes:

http://www.tprthai.net/bootmgr.htm

i link za monitore koji nadam se radi:

http://cvs.mandrakesoft.com/cgi-bin/cvsweb.cgi/soft/ldetect-lst/lst/MonitorsDB?rev=1.67&content-type=text/x-cvsweb-markup

E hvala na odgovorima al sam uspio sve konfigurisati sa xorgconfig, jedino moram srediti scroll na misu.
sto se tice lilo, samo sam ukuco lilo i on je sve sredio, samo me jos interesuje kako da biram OS dok se boot-a sistem.Kada je disketa unutra on me pita hocul win ili Linux, a kad je nema dize win po defaultu. e sad mozel to ikako bez diskete, recimo da ako ja pritisnem neku tipku dok se boot-a pa da me on onda pita koji cu a ako ne digne win. I jos kako mogu napraviti da mi automatski dize x-e kad se logujem da ne moram pisati svaki put startx.

hvala!

[quote]E hvala na odgovorima al sam uspio sve konfigurisati sa xorgconfig, jedino moram srediti scroll na misu.
sto se tice lilo, samo sam ukuco lilo i on je sve sredio, samo me jos interesuje kako da biram OS dok se boot-a sistem.Kada je disketa unutra on me pita hocul win ili Linux, a kad je nema dize win po defaultu. e sad mozel to ikako bez diskete, recimo da ako ja pritisnem neku tipku dok se boot-a pa da me on onda pita koji cu a ako ne digne win.[/quote]
Sad mi ništa nije jasno šta si ti uradio. U biti, ako si instalirao lilo na hard disk onda bi ti trebalo raditi tako kako ti hoćeš, a očito da nisi, a kažeš da si izvršio lilo bez parametara… :!: :?:

Pa obično se to radi tako što se napravi neki dm servis koji pokreće kdm ili gdm ili šta već koristiš, i taj servis se postavi u runlevel 5. No kako Slackware AFAIK ima svoj init sistem, to ti ne bih znao reći kako se to radi.

U ‘/etc/inittab’ promijeni podrazumijevani runlevel sa 3 na 4.

Sa ‘pkgtool -> setup -> xwmconfig’ ćeš najlakše naštimati automatsko podizanje željenog window managera i/ili desktop okruženja.

btw, možda me sjećanje vara, ali mislim da Slack inače instalira LILO na boot disketu, a eksplicitno se mora navesti ukoliko želite instalirati LILO na disk.

ako hoces lilo na HDD onda ga instaliraj u MBR i on ce sam sve podesit!..bar je kod mene tako bilo :stuck_out_tongue:

e upravo tako, instaliro sam ga u MBR i on je sve podesio, nego neznam kako da dignem linux bez boot diskete, jer mi bez nje automatski dize win.
probacu i ovo sa xwmconfig
hvala

pa nerazumijem kako si ga instaliro u MBR (Master Boot Record) ako ga dizes preko boot diskete?!?!?!?

kad instaliras lilo nemoj ga instalirati na disketu!

Trebaš ga onda instalirati u MBR hard diska a ne u MBR diskete :wink:

heh vidis kad se neko pametan i zna izrazit :)…ja inace imam slabu ocijenu iz bosanskog :P…

pkgtool :stuck_out_tongue: pa iz ponove :slight_smile:

heh
jes drug da nemora sve iz source-a se iskompajlirat :stuck_out_tongue:

e ja sam ga izgleda pravo zaj***. Ta disketa je ustvari linux boot disketa, a bez nje mi se odma digne win tako da bi dogo linux moram nju koristiti. Kako da to uradim kako treba, tj da konfigurisem lilo

kucaj u konsolu kao root:

#: liloconfig

i ponovo instaliraj lilo ali u MBR od HDD-a…trebalo bi da ti sam sve podesi…tj prepozna i windows particije i sve ostalo!

Kod skoro svake distribucije imas na CD-u floppy imagee koji sluze za kreiranje boot diskete. Malo “prelistaj” CD i naci ces image za dizanje s floppy-a.

Ako uspijes podici LInux, onda podesi lilo da ti dize Linux ili stavi timeout pa da mozes birati system koji hoces podici … :slight_smile:

zunza pogledaj ipak ovo:

http://www.tprthai.net/bootmgr.htm

ako sada uradis nesto naopako s lilo-m neces moci startati
windows, a ovo je bezbolniji nacin. Jedino treba da iskopiras
prvih 512 “bajtova” particije na kojoj ti je lilo.
Sintaxa za dd komandu je opisana na linku, a ako nisi siguran
na kojoj particiji ti je lilo mozes probati sve, tj.:

dd if=/dev/hdb1 of=/mnt/floppy/bsekdb1.lnx bs=512 count=1
dd if=/dev/hdb2 of=/mnt/floppy/bsekdb2.lnx bs=512 count=1
...
dd if=/dev/hdbn of=/mnt/floppy/bsekdbN.lnx bs=512 count=1

(umjesto /dev/hdb upisi disk na kojem ti je Linux, a ovo gore
podrazumijeva da imas “mountanu” praznu disketu na /mnt/floppy)

ako onda probas:

file /mnt/floppy/*.lnx

ispisace ti koji od ovih je X86 boot sector ili tako neshto.
Izbrisi ostale i koristi tu datoteku kao sto je opisano na ovom linku
gore,
dakle dodaj je direktno u u c:
preimenuj u npr. bootsect.lnx
u dos prozoru:
attrib +s +h c:bootsect.lnx
i izmjeni boot.ini i dodaj tvoj linux boot sector

no kikiriki :wink:

mozda cak mozes iskopirati MBR diskete ako nemas lilo "att all"
na disku(?)

to bi onda bilo:

dd if=/def/fd0 of=/tmp/bootsect.lnx bs=512 count=1

a onda kao sto je prije opisano…

e sad ovo nisam nikad probao, ali i ako ne radi ponovo je
bezbolno… sretno