Kako promijeniti stanje bosanskog (poslovnog) IT-a?

http://forum.linux.org.ba/viewtopic.php?pid=55372#p55372

@testni_hamo2

Slažem se sa tobom u ključnim segmentima.

That said - podrzavam sve informaticare koji odlaze jer to je win win situacija - ovi sto ostaju ce kao rezultat dobiti bolje uslove jer se smanjuje ponuda a potraznja ostaje ista ili raste

E sada, nažuljala me je riječ “podrška”.

Nemamo mi šta podržavati ili ne podržavati kolege koje imaju šansu i odluče se ići u IT gastarbajtere. To je neminovan proces.

Tačno je da se odlaskom u inostranstvo dolazi do znanja i iskustva do kojeg na lokalnom tržištu nije moguće doći.

Ali imam bojazan da ovo što govoriš ne bude razumjevano kao glavna opcija. Mi koji djelujemo na domaćem tržištu možemo i trebamo puno više učiniti.

Outsource-ing je jeste dobra opcija razvoja IT-a ali se domaće IT tržište ne smije prepustiti postojećem stanju.

Naime, ne možemo očekivati da će prosperitet lokalnog IT doći izvana. Naši gastarbajteri 80-tih godina prošlog vijeka su donijeli mnogo toga iz zapadnih zemalja.

Ali oni definitivno nisu učinili Bosnu ili bivšu državu prosperitetnom. Prosperitet i ključne promjene ipak moraju doći iznutra.

U razgovorima koje sam imao sa ljudima po pitanju rada našoj firmi (koja radi za lokalno tržište), stekao sam dojam da svako ko sebe uzima sposobnim informatičarem svoju budućnost vidi u radu za outsource-ing firme ili odlazak u inostranstvo.

Mislim da je to stanje ipak pogubno za razvoj lokalnog IT-a.

Svoje mišljenje sam iznio ovdje:

http://hernad.bring.out.ba/kako-promijeniti-stanje-bosanskog-poslovnog-i-13566

P.S

Iako se ne radi oglasu za posao, mislim da je topic ipak primjereniji grupi “poslovi” nego “generalno”.

sve to stoji ali dok se ne promjeni misljenje ljudi tj nedodje do transformacije svijesti pojednica i drustva kao i sistema sta drugo preostaje!?

Moja licna prica
1997 sam se vratio u Bosnu i dozivio sam smak svijeta, nisam odgajan kao nacionalista i gnusam se seljakluka i mrznje, nisam zelio da se prilagodim i mnogim sam smetao, nekima sto mislim drugacije drugima iz drugih niskih primitvnih poriva i razloga.

Pokusavao sam napraviti nesto, od drzave do “oslobodilaca” samo sam imao prepreke i smetnje cak je bilo pokusaja i fizicke sile i reketiranja.
3 godine sam pokusavo opstati onda sam vidio da samo gubim, nazalost zivot je kratak i ispalio sam se vani.

Danas sam fala bogu uspjesan napolju i drzim pozicije od Direktora tudje IT Firme, kao i svoje u proslosti i rada preko 13 godina u poznatim firmama na visokim funkcijama.

Morao sam da biram svoje prezivljavanje ili borba sa vjetrenjacama koje bi izgubio jer vidim da se u 13 god malo promjenilo.

Ja znam da ste vi pametnice, druzim se ovako preko foruma i postujem sve ljubitelje ITa, one koji se bore i kad nema izgleda na pobjedu i znam da medju vama cak i hobisitima IT ima boljih strucnjaka nego koje sam ja sreo ovdje ali mislim da svako mora odluciti za sebe

Investirati u outsourcing rado, specijalizirajte se na nesto recimo Linux, Oracle, SAP, Telekomunikacijske produkte (tu vidim profit) pokazite da znate nesto ja cu biti prvi koji ce tu doci i napravicemo posao ali mora biti profesionalno znaci bez kupanja!

Podrzati razvoj IT unutar BiH ne znam kako nego da da vam pozelim sve najbolje od srca, ako ima predloga koji su izvodljivi ucestvovacu.

Iz mog iskustva u BiH (ja sam PHP developer) nije tako crno. Ima dosta mladih firmi (koje doduse vecinom imaju strane klijente ali ima i dosta domacih) koje se fokusiraju na razvoj web stranica i sada kako online shopping postaje polako popularan mislim da bi bilo dobro investirati u online shop development.

Ja sam radio kao freelancer circa 3 godine dole i nije mi se ikad desavalo da nemam posla. Problem je sto je to sve bio projektno-bazirani rad i nije bilo nista da se radi konstantno osim neke podrske u vidu updatesa za pokoju firmu tu i tamo. Recimo, i dan danas, sa svim iskustvom, znanjem i preporukama jos uvijek se ne bih usudio otvoriti firmu u BiH.

No u mene je malko drukcije jer sam dosta mlad pa imam kad i kud ucit jos dosta. Trenutno sam ispaljen u Minhenu i ovdje radim te sam u godinu dana ovdje naucio dvo do tri puta vise nego dole. Mada bez obzira na to sto imam priliku radit na vecim projektima, i ovdje kao i dole sve sam naucio sam, vecinom iz open source zajednica – znaci samouk sam.

Sad mi je neki fokus da naucim sto vise, eventualno prodjem i kroz instituciju neku da dobijem diplomu da sam sposoban za IT mada nisam siguran da li cu se vratit u BiH i napravit firmu. Gledajuci razvoj u zadnjih 10 godina ne vjerujem da ce biti puno ljepse stanje u narednih 10 godina.

Znam dosta programera i administratora u BiH koji su vise nego sposobni napravit sve sto treba ali zadrta i tvrdoglava politika ljudi na vlasti to sprjecava u korjenu. Pokusavalo se stosta, od predstavljanja Linuxa i OpenOfficea vlasti, preko prevodilackih maratona i domace distribucije ali se vlast oglusi na to sve. Tako onda potpisuju milionske ugovore sa Microsoftom za Windows i Office dok ostatak Evrope prelazi na OSS tehnologije sve vise i vise…

Vidim da vas vecina radi u nekim firmama izvan Bosne, pa da li neka od tih firmi pruza internship? Stvarno bih volio da naucim vise o poslu i radu kao programer ili sys admin.

@testni_hamo
Možda nisi shvatio ispravno, ne potcjenjujem rad menadžera na dobijanju posla :slight_smile: Problem je što ako je za dobijanje posla svejedno da li ga obavlja ekspert ili amater, onda je jeftinije angažovati amatera. Odnosno ekspert neće biti plaćen u skladu sa svojim znanjem i ulaganjem u vlastito napredovanje. A svejedno je zato što je kvalitet obavljenog posla nebitan. I vani menadžer je taj koji dobije posao, ali ako posao ne bude urađen vrhunski firma propada, dok kod nas to nije slučaj iz nekog razloga.

Pod amaterom mislim na nekoga ko recimo zna iskodirati elementarnu aplikaciju u nekom od popularnijih jezika ili “isklikati” neki Windows Server ili slično.

Znači, šta sada da radi čovjek u BiH koji je taj amaterski dio “prekucao”, želi da ide dalje i dublje sa znanjem ali želi da mu se to i isplati na neki način? Može se baviti tim stvarima kao hobijem ili se može okrenuti akademskoj karijeri (moj izbor) ili eventualno može imati lude sreće sa poslom (uglavnom kroz outsourcing neke vrste). Ali najveća vjerovatnoća je da će nastaviti biti plaćen kao pripravnik uz slijeganje ramenima i komentar da “nama to znanje za sada ne treba”. Ili može pokrenuti vlastitu firmu gdje je opet vrlo upitno da će mu se cijela stvar na kraju isplatiti iz milion razloga.

A suštinski razlog za sve to je što nam je država korumpirana iz temelja i što se znanje i sposobnost nigdje ne cijeni. Ta firma kojoj nije važan IT očito nije dio istog tržišta kao druge firme kojima jeste važan IT, u suprotnom ne bi izdržali konkurenciju. Dakle, ili druge firme ne dolaze na naše tržište zbog sveukupnog okruženja, ili ova IT-hater firma svoje poslove dobija kroz poznanstva ili političke veze. U oba slučaja je nebitno kako će posao biti obavljen dok god je zadovoljena forma, a to nije okruženje za eksperte i ljude koji ulažu u svoje znanje nego za nekakve lovce u mutnom.

Nisu samo političari krivi, običan čovjek na ulici ti ne vjeruje kad mu kažeš da se ti za posao ne sekiraš jer posjeduješ znanje XY koje je traženo, običan čovjek te ne cijeni kada kažeš da radiš na sebi, da učiš, običan čovjek ti neće platiti više za kvalitetan proizvod nego će gledati da uštedi. Svi su ubijeđeni da je sve stvar “štele” i “podmazivanja” i da svako svakog hoće da prevari i šalju te u gastarbajtere ako se ne uklapaš u tu sliku. Nešto ne vjerujem da bi se zamjenom nekog političara drugim istim takvim išta bitno promijenilo.

Ovo što kaže die7: transformacija svijesti pojedinca i društva! @Ernad nema kod nas napretka dok se ti loše napravljeni sistemi ne počnu rušiti jer je to kod nas jedini način da se razlikuje znanje od neznanja. Rušiti u svakom smislu!

Ja radim u BH IT-u zadnjih 11 godina, bez prekida u karijeri. Shvatio sam prilicno rano kako stvari hodaju, i trudio se uvjek da radim i ucim stvari koje drugi nisu htjeli obicno iz razloga jer su bile previse zahmetli ili u nasem konkretnom okruzenju dugorocno neperspektivne, sto me je dovelo danas ovdje gdje jesam.

Znam da je ovo za neke vece opservacije, ali probacu samo u par crtica izloziti svojih dva centa na ovu temu:

  • Outsourcing je kod nas prenapuhan. Obicno sluzi kao spona izmedju necije zelje za instant bogacenjem, s jedne strane, i iskoristavanja drugih po svim samo ne ljudskim uslovima s druge.
  • Outsourcing firme i nemaju dugorocne planove postojanja, zbog tacke jedan obicno se i prave kratkorocno, za poslic ili dva, kako bi se ubrao neki kajmak, i onda se gase (mogu nabrojati barem deset ‘hot’ firmi u zadnjih pet godina koje su preko noci nestale sa BH IT trzista).
  • Novi strucnjaci se ne proizvode sistematski, nego se sve svodi na licni entuzijazam, sto samo po sebi gasi ovo trziste, jer nece niko otvarati nesto veliko ako ne moze naci ljude.
  • Postoji nekakva granica koju ako predjes postajes ‘prestrucan’ za nase trziste sto ti postaje hendikep, a ne plus. Licni primjer: vec jednom sam odlazio iz BiH, zbog posla koji bih na svijetu mogao raditi u toj firmi u koju sam otisao i jos njih mozda 3-4, i jedva cekao da se vratim u ponudim nekome tu ekspertizu. Na zalost, razbilo mi se o glavu, jer mi ne koristimo best practices iz cijelog svijeta - kod nas je institucija ‘gazde’ alfa i omega u svemu, sto cesto postaje nepodnosljivo ikome ko zna imalo sta radi.
  • Menadzment u IT firmama je u vecini slucajeva DNO. Licno sam svjedok bio da se za poziciju juniora ljudi intervjuisu po 6-7 puta, dok se za senior menadzment poziciju ljudi ni ne intervjuisu - dovoljno je da prava osoba pravoj osobi javi da ima ‘neko njen’, i tu obicno krene momenat raspada firme.
  • Na kraju krajeva, drzava je majkrosoftizirana do granice da se citave grane, koje su upravo danas najperspektivnije po svijetu, kod nas totalno gase, i ljudi ako zele raditi posao za koji se spremaju godinama su primorani otici negdje gdje taj posao mogu raditi, a to je na zalost van BiH.

Da, drzava je korumpirana, menadzment je dno, ljudi se ne cijene, a poslovi se sami nece uraditi. Zacarani krug iz kojeg ovo drustvo sumnjam da ce ikada izaci.

@vedran - ok … onda u biti slicno mislimo :slight_smile:

@ernad_husremovic - kao sto i die7 rece - problem IT trzista je problem dubljeg problema stanja drustva, mozda cak i pojedinca. To je jako kompleksan problem i kad bi sad poceli pricati o potencijalnom rjesenju svako bi imao svoje teorije i tesko bismo se mogli dogovoriti. Outsorcing ne treba porediti sa gastarbajterima. Naime nije bilo nacina da gastarbajteri (najvise u gradjevini) donesu posao nazad - dok najvece outsourcing firme u BiH su napravljene od strane ljudi koji su zivjeli ili jos zive u inostranstvu a odavde su porijeklom. Zato smatram da je to dobar nacin da se skupi koncentracija znanja viseg kvaliteta ovdje u BiH. Dakle to mi lici na nacin na koji bi informatika mogla da prezivi ova losa vremena i da ponudi kvalitetno znanje kad se ono bude trazilo u bih. A ovi sto odlaze skupljaju to znanje na jos direktniji nacin te neka ih se 10ina vrati sa jakim poslovnim vezama - elhamdulillah.
I ja neka kao i @vedran pomislim da se samo situacija moze poboljsati kada se te kule od karata koje se grade - uruse te kad kazem “podrzavam” na to se odnosi. Jednostavno kvalitetniji ljudi ce uglavnom raditi na outsorcingu i vani a drzava ce dobijati ono sto trazi te ce nakon nekog vremena poceti ta zanje ono sto je posijala pa se onda stvari mozda i promjene. :slight_smile: “Gastarbajteri”, outsorcasi i ljudi na kojima @vedran i ekipa rade sve bolji i bolji posao ce onda biti tu da izvuku situaciju :slight_smile:
Dakle - kao i uvijek, ja sam optimista :slight_smile:

@adioe3 - ti si jos mlad - ali kad skupis dovoljno veza, znanja iskustva i slicno, eventualno ostaris, zena, djeca i fazoni onda ces poceti razmisljati i o svojoj firmi :slight_smile: U biti mozda si sve preduslove ispunio - samo ti treba samopouzdanja.

@vedran je napisao

dok se ti loše napravljeni sistemi ne počnu rušiti jer je to kod nas jedini način da se razlikuje znanje od neznanja. Rušiti u svakom smislu!

Hmm … Mi u mnogim situacijama uopšte nemamo svijest da je nešto loše.

Oni koji bi trebali biti meritorni da takve sisteme ocjenjuju ne dižu svoj glas i ne kažu: Država je to loše uradila.

Konkretno, nisam čuo nikoga sa ETF-a da u javnom prostoru govori:

Windows-only sistemi državne administracije su pogubni za razvoj domaćeg IT-a.

Ili: Sistem fiskalizacije je baziran na tehnologijama 90-tih godina. Umjesto da se primarno koristi internet kao medij za komunikaciju, koristi se gprs koji je za poreznog obveznika puno skuplji, koji limitira količinu podataka koje Država može prikupiti …

ETF navodim kao organizaciju koju bi javnost mogla prepoznati kao kompetentnu da ocijeni loše državne IT sisteme, nepostojanje strategije IT razvoja.

Pretpostavljam da se to ne dešava jer to nije politički korektno, a ETF je kao budžetar ovisan o toj istoj vlasti.

Kada govorimo o rušenju, ako stvari pustimo svojim tokom, IT sistem će se urušiti zajedno sa državom koja se svakim danom urušava.

Urušavaju je podjednako i “oslobodioci” koje @die7 pominje i otvoreni “dušmani”.

Jedina prava sinergija koja se u Bosni dešava jeste sinergija rušenja.

Zato mislim da rušenje nije dobra strategija strategija. Posebno kada kažemo: “pustiti da se sruši”.

@vedran kaže da loše sistem treba na sve načine rušiti. Da li to podrazumjeva određenu aktivno djelovanje da se taj proces ubrza ? KAKO ih rušiti ? Kako u javnosti stvoriti svijest da su to loši sistemi ?

Urušavanje loših sistema, odliv radne snage koji se u IT manifestira kroz outsource-ing su prirodni procesi.

Mi smo u fazi kada je urušavanje intenzivno, odliv radne snage takođe. Znači možemo “mirno” sjediti i to će se desiti.

Ja nisam za sjedenje. Ja sam za djelovanje.

Mislim da svaki čovjek koji prepoznaje da je Bosna država koja ima uništen sistem vrijednosti:

  1. to treba reći.

  2. treba nuditi druga rješenja ako posjeduje kompetencije da o tome govori

  3. i 2) stalno ponavljati.

Biti uporan.

Ja govorio pa u jednoj fazi zivota i bez posla ostao. To je momenat kada sam sebi rekao da vise necu nikada raditi za BH firmu koja je vezana na bilo koji nacin sa BH trzistem, jer mi ne treba pored svog stresa u zivotu i razmisljanje da li je gazdin amidzic tecic federalnog premijera pa bih ja mogao lagano na cestu, a drzava i onako nece uciniti nista da me kao radnika zastiti, jer ja kao radnik iskljucivo imam pravo da placam porez, i nista vise.

Takodje, ko priziva osnivanje vlastite firem - da Bog da je sam otvorio. Nakon godinu dana vlastite firme ljudi koji to danas rade ili su hazarderi veci od mene, ili su se pomirili s tim kako nase drustvo funkcionise, ili stvarno imaju nesto revolucionarno da im ni nas drzavni/entitetski/kantonalni/opstinski aparat nista ne moze. Kad registrujes lokalnog ISP-a pa ti u startu drzava trazi maloprodajno i veleprodajno skladiste jer ces ti te neke internet prodavati, mozes se ili nabiti nogom u guzicu ili totalno promjeniti profesiju, jer su problemi, kao sto mnogi vec napisase, sistemski, i da nisam bacio desetine hiljada maraka na tu igru i dao ih drzavi mogao sam u taj vakat stan kesom kupiti na lokaciji po izboru.

Sistem, mjenjati kompletan sistem, stvarati nove ljude, i ZADRZAVATI kvalitetne ljude. Samo da navedem primjer rukometnog kluba “Krivaja” iz Zavidovica: dala je pun klinac reprezentativaca i buducih igraca Bosne, ali je na dnu i dan danas jer nikada nikog od njih niti je mogla zadrzati u Zavidovicima niti je mogla vratiti u Zavidovice. Jer jednostavno nije imala ponuditi ni od prilike koliko nude drugi. Kenedijeva “Ne gledaj sta drzava moze uraditi za tebe…” kod mene je davno prestala piti ikakvu vodu.

@dexter:
ja vjerujem da si ti razocaran - ali imaju ljudi koji se znaju snaci u tome. Ako si ti registrovao ISP a nisi provjerio prije toga sta drzava trazi za ISP onda je do tebe …
Uglavnom da je nemoguce informaticku firmu otvoriti i drzati ne bi postojale informaticke firme u BiH - a one na ovaj ili onaj nacin postoje.
Naravno - one se moraju pomiriti sa sistemom i nauciti ga zaobilaziti - ali to radi svaka firma u svakom okruzenju.

@ernad:
Na ETF-u ne postoji konsenzus da je open source najbolji za drzavu tako da ne vidim kako bi ETF mogao to da javno kaze.

Nije problem u samopouzdanju, toga imam, nego o cemu pricam je bosanska ideja da svako treba otvorit firmu pa tako znam brdo neke svoje raje koji imaju firmice pa se nerijetko zavale u dugove zbog komicnih iznosa za doprinose il stavecne a podrska drzave u smislu kompetitivnog i fair-play marketa te neke zakonske odredbe na tu temu jos treba da vidim (mada u zakon nisam plaho zagledo). I onda cujem kako moja raja zatvaraju svoje firme, spustene glave i jos u dugovima.

Sad, moje misljenje je da je tu problem dvojak:

  1. Ima ta lokalna svijest kako zivotne procedure trebaju ic: treba se ozenit, otvorit firmu, poslovat, nakotit djece i uginut. Sta sam naucio u ovo malo vremena u njemackoj je da svabe ne rade nesto ako se ne mora. Tako sam naletio na raju koji zive sa curama po 5-10 godina zajedno al nisu vjencani. Prijatelje koji rade kao freelanceri (radili su i kao fulltime developeri) kojima pada na pamet da otvore firmu tek kad imaju ponude za projekte za koje moraju imati poslovno tijelo (mada se ovdje moze i freelancer smatrati poslovnim tijelom).

  2. Ako bih i razmisljao o pokretanju svog posla a steko sam vec veze i iskustvo, dobro bih razmislio da li da otvorim njemacki GmbH ili bosanski D.O.O. Poslovanja u bosni sam se nagledo od svog oca koji je bar 3 firme moro zatvarat zbog “potpore” koju nasa drzava daje. Iskren da budem, ne znam ni za sta je ćaća doprinose plaćo, bolje da je bio mafijaš.

A kako to popravit, ja ne vidim nijednog načina u kom mali ljudi neće naje*at. Mora se desit il smjena generacija na vlasti il revolucija a znam da će i jedno i drugo opržit one najmanje krive - narod. No da ne bude sve tako crno: treba se promovisat i gurat gdje moguće. Ako su ljudi u situaciji da naprave nešto dobro i mogu mi to dokazat ja ću preporučit. Komično mi je to da u bosni više važi njemačka preporuka nego bosanska preporuka al tako je kako je.

@dexter

Razumijem tvoju frustraciju. To je neminovan osjećaj za svakog Bosanca koji ima imalo “soli u glavi”. Što si više izložen bosanskoj svakodnevnici ta frustracija je veća …

“Bijeg” od te svakodnevnice je logičan i legitiman izbor.

Vrlo je vjerovatno da smo mi kao društvo već došli u fazu bez povratka, da će totalni kolaps biti naposlijetku ishod.

Ali čak i ti scenarije mogu imati ovakav ili onakav ishod. Iza kolapsa može biti još gore ? Iza kolapsa će biti bolje ?

Šta se može učinit da taj tok bude najpovoljniji za nas ?

Ja baš i nisam neki optimista. Uopšte nisam uvjeren da će moja nastojanja dati neke rezultate. Ali svejedno, znam da ako ne pokušam(o) nešto uraditi ne možemo ništa ni očekivati.

Vratiću se na sopstvena iskustva

Mene iznenadila reakcija naših klijenata na našu novu ponudu (Ubuntu/Linux, F18, novi koncept podrške itd).

Da nije bilo vanjskih uticaja (iracionalnog straha od države i državnih organa) ta ista ponuda bi doživjela potpuni kolaps.

Iako su motivi države očigledni, i oni nemaju veze sa razvojem firmi kao što je moja (nego upravo suprotno) mi smo u njoj vidjeli šansu.

20-30 aktivnih linux desktopa kod nekoliko korisnika sa našim ERP sistemom nije značajan posao. Čak ni za malu firmu kao što je naša. O promjenama na lokalnom IT ERP tržištu da ne govorim.

Ali …

Ali mi sada gradimo show-case koji je neohodan da bi ovakvi sistemi mogli nuditi širem auditorijumu.

Nismo napravili posao sa državom niti imamo realno kapacitet za kakvo što (Naravno, da tražimo posao linijom tetića i amidžića taj kapacitet i nije bitan kako su predhodnici napomenuli).

Međutim, ako steknemo iskustvo i ekspertizu, to je u budućnosti moguća opcija.

Naravno, za poslove sa državom će se opet pojaviti barikade amidžići-tetići & politička podobnost ali je moguće napraviti pritisak da te barikade popucaju kada/ako u javnosti alternativna rješenja koja nudimo postanu vidljiva.

To je upornost na koju ukazujem.

Ono što ja vidim kao veliki potencijal ponude koju gradi naša firma jeste saradnja sa drugim sličnim firmama. Međutim, tih firmi sada nema ?!

Ako se pojavi 10 firmi sličnog koncepta, moguće je napraviti kvalitetan konzorcij koji može praviti promjene. Zato što je otvorenost, komunikacija i saradnja suština djelovanja takvih firmi.

Zato sam sebi ja lično svo “laprdanje”, IT aktivizam o kome govorim ponavljanje vidio koliko kao društvenu toliko i kao poslovnu obavezu.

U društvu postoji letargija koja sva dobra nastojanja otežava ili onemogućava. Ta ista legartija prisutna je u bosanskoj IT zajednici, među bosanskim IT informatičarima.

Znak letargije jeste činjenica da je “mainstream” a) odlazak iz Bosne b) outsource-ing biznis.

I jedni i drugi de-facto predstavljaju bjeg od bosanske žabokrečine.

Samo onaj ko pliva u toj žabokrečini osjeti veliku potrebu da tu žabokrečina pretvori u jezero sa čistom vodom.

Za kolege koje se bave outsource-ing biznisom ovo nikakav nije poseban problem http://www.bring.out.ba/npis-aplikacija-porezne-uprave-fbih-ne-radi-p

Za moju firmi jeste. Mi plivamo u bosanskoj žabokrečini. Oni ne.

@adioe3 - nisam ni mislio da otvars firmu samo radi firme - nego bas kada ti projekti prevazidju nivo koji mozes sam da hendliras. Zamislis dobijes projekat koji treba da radi 5 ljudi godinu dana. Sta ces drugo uraditi nego osnovati firmu. Ovdje ili tamo - odvagaces pa ces vidjeti sta ti se vise isplati. Ali sa nizim cijenama developera ovdje - odgovor ce ti se sam nametnuti. Za 200-300 maraka mjesecno mozes kvalitetnijeg knjigovodju naci i to je to.

A sto se tice stila zivota - raditi samo “ono sto mozes” je bezveze - uostalom niko to i ne radi. Vecina ljudi imaju neke ciljeve. Ciljevi su uvijek ono sto trenutno ne mozes postici nego tek za neko vrijeme. Zivot sa curom i bez djece ja vidim ne kao rezultat toga sto se ne moze drugacije nego postavljanje nekog drugog cilja (prema mom misljenju sebicnog, ali to je offtopic).

@ernad:
Na ETF-u ne postoji konsenzus da je open source najbolji za drzavu tako da ne vidim kako bi ETF mogao to da javno kaze.

Ne radi se o stavu crno-bijelo (ili Microsoft Windows ili Otvoreni sistemi). Radi se o stavu da Windows-only (monopoliziranje) koncept nije dobar za bosanski IT i državu u cjelini.

Ako konsenzus po tom pitanju ne postoji, onda je ETF uspio primiti sve osobine matične države - postao je a njena slika i prilika u akademskom svijetu (http://hernad.bring.out.ba/poslovna-inicijativa-u-usranoj-drzavi).

@ernad - ne znam - mozda vedran ima bolje informacije o tome.

[quote=testni_hamo2]@dexter:
ja vjerujem da si ti razocaran - ali imaju ljudi koji se znaju snaci u tome. Ako si ti registrovao ISP a nisi provjerio prije toga sta drzava trazi za ISP onda je do tebe …
Uglavnom da je nemoguce informaticku firmu otvoriti i drzati ne bi postojale informaticke firme u BiH - a one na ovaj ili onaj nacin postoje.
Naravno - one se moraju pomiriti sa sistemom i nauciti ga zaobilaziti - ali to radi svaka firma u svakom okruzenju.

@ernad:
Na ETF-u ne postoji konsenzus da je open source najbolji za drzavu tako da ne vidim kako bi ETF mogao to da javno kaze.[/quote]

Upravo suprotno. Ja pricam o momentima gdje uradis sve sto je do tebe, ali zapnes na lokalnom nivou s nekim ko ide kontra zakona, i imas dvije varijante: jedna je da glibis dalje, da se ganjas po sudovima i dokazujes da neko na svom radnom mjestu krsi zakone koje treba provoditi, pa to traje godinama, pa svejedno izgubis pare s pocetka price, a druga je da nastavis, ali opet dodjes na tacku jedan, s tim sto se zalis nekom drugom, a neko jednostavno NECE da odradi svoj posao sto tebe vodi u fazu cekanja mjesecima dok obaveze i dadzbine idu jer ti si taj koji treba da postuje zakon, ne druga strana koja ga provodi.

U glavnom, suvisna prica, ko je probao i prosao kroz to zna o cemu pricam. Ja jednostavno nisam covjek koji je spreman ‘podmazati’ bilo toga, a bez toga kod nas ne ide. I ako se mene pita, ja cu rado savjetovati svakome, i domacem i strancu, da NE OTVARA firmu u BiH.

[quote=testni_hamo2]@adioe3 - nisam ni mislio da otvars firmu samo radi firme - nego bas kada ti projekti prevazidju nivo koji mozes sam da hendliras. Zamislis dobijes projekat koji treba da radi 5 ljudi godinu dana. Sta ces drugo uraditi nego osnovati firmu. Ovdje ili tamo - odvagaces pa ces vidjeti sta ti se vise isplati. Ali sa nizim cijenama developera ovdje - odgovor ce ti se sam nametnuti. Za 200-300 maraka mjesecno mozes kvalitetnijeg knjigovodju naci i to je to.

A sto se tice stila zivota - raditi samo “ono sto mozes” je bezveze - uostalom niko to i ne radi. Vecina ljudi imaju neke ciljeve. Ciljevi su uvijek ono sto trenutno ne mozes postici nego tek za neko vrijeme. Zivot sa curom i bez djece ja vidim ne kao rezultat toga sto se ne moze drugacije nego postavljanje nekog drugog cilja (prema mom misljenju sebicnog, ali to je offtopic).[/quote]

Druze, racunovodja ti firmu od pet ljudi nece voditi bez 400-600KM (posebno racunovodja firmu koja se bavi outsourcingom i radi sa INO placanjem). Bio, vidio.

Ti si u pravu, ali kada dodjes u tu poziciju, ti svom klijentu ne mozes obecati da ces posao uraditi jer veze nemas da li ces firmu imati registrovanu za mjesec ili sest. Naravno, da bi krenuo i da bi je registrovao, u KS, treba ti minimalno 7-8k KM da platis super dobrog advokata koji ima veze da to uradi za tebe, i opet mu treba 3-4 mjeseca (do momenta kad ti klijent moze uplatiti pare na racun a da imate i ti i on zakonsku osnovu za to). Naravno, u medjuvremenu, placaces prostor za pet ljudi bar 600-1000KM (i to da radis u stanu nekom opremljenom na crno), jer moras imati adresu, nabavi pet masina po milju to ti je pet milja, stolice po 300KM… Ode ti s pet ljudi u pocetne troskove od skoro 15000KM a nisi ni poceo. A klijent ceka, a ti mu objasnjavas kako nije do tebe, nego jebi ga, takva drzava, mozda registruju ove godine, ali mozda i ne. I tu izgubis klijenta, vec u govnima.

Vlastito iskustvo - godina poslovanja 100% legalno, super spreman, nabrijan, zakonski i novcano potkovan - pet godina vracanja dugova plus gubitak svega sto sam inicijalno imao. Pa ti vidi sta se isplati a sta ne, posebno ako zaista zelis 100% legalno (na sta ti se isti taj racunovodja s pocetka price nasmije u lice).

[quote=ernad_husremovic]> @ernad:

Na ETF-u ne postoji konsenzus da je open source najbolji za drzavu tako da ne vidim kako bi ETF mogao to da javno kaze.

Ne radi se o stavu crno-bijelo (ili Microsoft Windows ili Otvoreni sistemi). Radi se o stavu da Windows-only (monopoliziranje) koncept nije dobar za bosanski IT i državu u cjelini.

Ako konsenzus po tom pitanju ne postoji, onda je ETF uspio primiti sve osobine matične države - postao je a njena slika i prilika u akademskom svijetu (http://hernad.bring.out.ba/poslovna-inicijativa-u-usranoj-drzavi).[/quote]

ETF i FIT na zalost jesu slika i prilika drzave. Cast izuzetcima, ali treba gledati produkt i rezultat onoga sto izlazi odatle a staviti na stranu istoriju, instituciju, patriotizam i lokal patriotizam, itd…

@dexter je napisao

Ti si u pravu, ali kada dodjes u tu poziciju, ti svom klijentu ne mozes obecati da ces posao uraditi jer veze nemas da li ces firmu imati registrovanu za mjesec ili sest. Naravno, da bi krenuo i da bi je registrovao, u KS, treba ti minimalno 7-8k KM da platis super dobrog advokata koji ima veze da to uradi za tebe, i opet mu treba 3-4 mjeseca (do momenta kad ti klijent moze uplatiti pare na racun a da imate i ti i on zakonsku osnovu za to). Naravno, u medjuvremenu, placaces prostor za pet ljudi bar 600-1000KM (i to da radis u stanu nekom opremljenom na crno), jer moras imati adresu, nabavi pet masina po milju to ti je pet milja, stolice po 300KM… Ode ti s pet ljudi u pocetne troskove od skoro 15000KM a nisi ni poceo. A klijent ceka, a ti mu objasnjavas kako nije do tebe, nego **** ga, takva drzava, mozda registruju ove godine, ali mozda i ne. I tu izgubis klijenta, vec u govnima.

Vlastito iskustvo - godina poslovanja 100% legalno, super spreman, nabrijan, zakonski i novcano potkovan - pet godina vracanja dugova plus gubitak svega sto sam inicijalno imao. Pa ti vidi sta se isplati a sta ne, posebno ako zaista zelis 100% legalno (na sta ti se isti taj racunovodja s pocetka price nasmije u lice).

Dexterova priča je nažalost priča koja ima svoj epilog.

Međutim, ako neko ima slične mogućnosti i ideje, a ovo što je dexter naveo vidi kao glavni problem, predlažem saradnju.

“bring.out” djeluje 100% legalno. “bring.out” je IT provajder, firma koja ima već ima sopstvenu infrastrukturu.

Siguran sam da ljudima kao što je @dexter i njegovim saradnicima ne bi bilo “tijesno” djelovati unutar naše firme. Dapače, mnoge glavobolje kojima je bio izložen bile bi ili u startu eliminisane ili tuđa bringa.

Takva grupa može djelovati kao samostalna jedinica unutar postojeće firma. Njeno poslovanje bi se moglo posebno vođiti, dok na kraju godine pravio konsolidovani bilans.

Što se tiče eventualnog ulaska u nekakve postojeće dubioze postojeće firme, to elhamdulillah ne postoji. Krediti = 0, Obaveze prame dobavljačima teži ka 0 :slight_smile:

Koga interesuju naši bilansi može ih sam pogledati http://hernad.bring.out.ba/reporting-u-praksi

Različite opcije djelovanja ipak postoje.

dexter:
prvo 100% legalno ne moze - ili kao sto rece jedna osoba koja poznaje pravo (i pravnu praksu u bih) - ti neces nikad moci namjestiti da ti poslovanje bude “bijelo” koliko god da se trudis. Zato onda se fokusiras na to da bude “svijetlo sivo” a ne “tamno sivo” i kad dodje inspekcija dokazes joj da je “svijetlo sivo” ili ti “uglavnom bijelo” kako bi kazna koju dobijes bila manja.

Pricao sam ovdje da je u jednu firmu u kojoj sam radio dosla inspekcija za legalizaciju softvera - i nakon sto su uvidjeli da je sve OK - kaznili su firmu jer nije imala okaceno radno vrijeme :slight_smile:
Dakle kaznice te 100% za nesto. Zato odmah u kalkulaciju prije otvaranja firme ubacis i to da ces godisnje platiti XXX maraka kazne za nesto pa gledas isplati li ti se.

A sto se tice kompjutera i prostora - pa to svugdje imas. To nije specificnost nase drzave. Dalje za 1000 maraka mjesecno mozes naci ovdje poslovni prostor za 20 ljudi -tako da je ta cifra od 600 KM za 5 ljudi prenapuhana.
Sto se tice njemacke i bosne - tu je velika prednost bosne ovdje su kirije jeftine. Uostalom - uvijek mozes nabaviti kancelariju 2 sa 2 za oficijelno sjediste firme a posebno za 150 maraka stan za 5 ljudi mjesecno :).
Bez obzira na to, uspjesnoj informatickoj firmi koja lupam plati tih 5 ljudi po min 2500 KM mjesecno (bruto) cak ni 600 maraka za knjigovodju nije nista. Ako ti firma ne moze te troskove da pokrije onda je pitanje biznis modela.