Mark about M$ cloud - toliko o abantu

Okanite se ljudi raspravljanja, rade na istom linux kernelu koji svak prepakuje kako hoce. Sve su dzaba i to je to sto mene zanima a to sto je neko milione na tome zaradio fala bogu…

Wow o cemu vi raspravljate - o recenici izvucenoj iz konteksta. Covjek nije nista preporucio (uostalom, i Cannonical je u istom trzistu i imaju “svoje” rjesenje koje je bolje) , samo je pohvalio M$ za napredak u povecanju “kompatibilnosti” linuxa (barem ovih major distros) na Azure platformi.

Svaki ce Linux distro trajati dotle dok ima ljudi koji ce ga koristiti i razvijati. To sto se neki zele isticati po necemu, to je njihova stvar. Valjda ih nece ponijeti toliko daleko da zavrse neslavno kao kontroverzna Mandriva.
Jedna cinjenica koja se veze za uspjeh brojnih komercijalnih proizvoda je: “posudi” ideju, prepakuj je u lijepo dizajniranu ambalazu i naci ce put do svojih kupaca. Tako je Apple dugo sisao ovce. Sad to slijedi i Ubuntu. Kao sto sam mogao dosad vidjeti, sve vise ima komercijalnih aplikacija na Ubuntu Store, a ima i ljudi koji ce to kupiti. Jedan od nacina da se probije na trziste jest partnerstvo s konkurencijom (kao sto je npr. Microsoft napravio Office for Mac). Ubuntu je postigao upravo ono sto nijedan community nije uspio: natjerati mnoge korisnike, ne samo potencijalne hobiste i entuzijaste da koriste Linux distribuciju. Ja ga ne gotivim nesto posebno. Sve sto nudi nude i druge distre. Artworka ima na sve strane pa se moze uvijek srediti appearance po zelji.

Mene(pre)oteo ubuntu, a o pride sto se dobije love necemo javno.

[quote=adioe3]
Odo pravit spagete, **** ovo…[/quote]

haj se prvo otrijezni malo

  1. preporučujem da kvotiraš i da ne vadiš iz konteksta

znači da podsjetim, pored marketinga (milioni CD-ova širom svijeta - dolazilo i u BiH (zamisli, ono stvarno, BiH? to je vrh znači neko da i nas nađe.), ja sam ih naručio i razdijelio hejbet, dealovi sa DELL-om), svoje šminke (human icons, gtk, qt integracija), uradili su i to da je:

ultra jednostavno (da su dostupni u reposima a ne neđe kod nakog john smith-a, pacmana, zarb urpmi-a, rpmlivna, bobaliena itd.) instalirati codece, vga, wifi drivere (ovo se može brojati u njihov software, kao što je npr ubuntu one - ako ko podcjenjivački kad upita šta su oni svoje napravili), to ostali nisu imali, među prvima su pravili live + install cd na jednom discu squashfs (normalno to je postojalo ali su pritiskali sad svi evo imaju i live + install cd čak i debian, a nerviralo me kad neka distro ima posebno live posebno install ;))

razdvojili CDove, da imaš npr KDE - kubuntu, xubuntu, lubuntu itd (pa su ih u tome pratili i suse i fedora i debian, zarovite malo u historijat svih distro i način releasova)

da distro izlazi svakih 6 mjeseci i da su na njoj latest and greatest aplikacije, što ostale (velike 4) distro nisu, već su izlazile rjeđe, samim tim aplikacije malo ostare, pa je raji veći ćejf imati novi KDE, novi VLC itd, mada u zadnje vrijeme Fedora je malo promijenila taktiku (što se odmah i primjećuje po zastupljenosti (u USA i EU) i sada izlazi češće nego prije, i uz sve ove kratke rokove s obzirom na vrijeme koje je trebalo da se to sve ukomponuje, distro izađe i više nego stabilna.

ako to nije približavanje i olakšavanje korisnicima onda ne znam šta je (tj. šta su to ostale distro uradile da olakšaju novim korisnicima - početnicima), i ako je to notorna laž onda stvarno nemamo šta pričati.

naravno uz ovo olakšavanje početnicima nije išlo na uštrb power userima, svaki sys admin zna da je linux linux i nije peka, tj. svaki sysadminu je svejedno koja je distro

p.s.

for adioe, ne moraš odgovarati, ovo samo da ne ostanem nedorečen, mrsko mi da se opet kvotiramo, tačnije da ja vas double kvotiram (moram i sebe jer me vi ne kvotirate kako treba ;))

a haj i da spomenem Steve Jobs-a, možete/možemo misliti o njemu šta hoćemo ali on se “pitao” u appleu i vidi se dokle su dogurali pod njegovom palicom, da je on svakog pitao hoćemo li vako hoćemo li nako (primjer flash playera, frajer samo reko nemere i zdravo), related za MS-a, takođe i Volkerdi kad je šutnuo GNOME, šta on nije tad bio BDFL?

očigledno ne pratite dovoljno situaciju pa onda pomalo izletite

e grebaji ga…

Odok kupit’ MacBook Air…

[quote=Bo]e grebaji ga…

Odok kupit’ MacBook Air…[/quote]

http://www.engadget.com/2012/06/11/apple-announces-next-generation-macbook-pro/

ja često vidim da vako dječurlija hoće nazor da su hakeri i onda snimaju distro tipa gentoo, arch, slack, takođe ima i onih koji vazda hoće mimo narod, npr. ako bi arch bio mainstream onda bi snimali i pričali o suse, ubuntu, mandrivi itd.

čast izuzecima :wink:

Slackware je nekada bio jedina distribucija koju je mogao snimiti svaki korisnik Linuxa, a instalacija se, kao ni princip rada, ni danas ne razlikuje, odnosno, kao distro je pretrpio neznatne modifikacije. Ovo GUI-ziranje svega sto se nekada radilo preko terminala je ucinilo Slackware distibucijom za “eksperte” i “hakere”. Ja Slackware koristim kao everyday distro i ne smatram sebe nikakvim hakerom niti nesto superiornijim korisnikom u odnosu na neke druge korisnike drugih distribucija. Sto rece jedan s linuxzasve.com i Gentoo moze instalirati svako ko zna citati. A kad si to sve uzeo u obzir i isprobao dosta distribucija onda jos samo treba rezonovati sta ti najbolje od toga lezi. Sto se tice dualboota, nemam potrebe za Windowsima, jer imam sve sto mi treba :slight_smile:

Nidla no offense, al nekad stvarno pretjerujes. Istina je da neki govore ono sto nebi trebali protiv ubuntu-a, ali to nije razlog da planes svaki put.

ejs

ja često vidim da vako dječurlija hoće nazor da su hakeri i onda snimaju distro tipa gentoo, arch, slack, takođe ima i onih koji vazda hoće mimo narod, npr. ako bi arch bio mainstream onda bi snimali i pričali o suse, ubuntu, mandrivi itd.

čast izuzecima ;)[/quote]

Razumijem za Gentoo al’ otkud nade Arch za hakere, pa to je jedna od “najn00by” distribucija. Slackware je skoro ko Arch al’ zbog pkg managera isto nije za pocetnike.
Isto prije smo se slozili, ako se sjecas, da je Ubuntu isto za hackere, sam si rekao da hackas Ubuntu 1:1. Znasi za 'akeree imamo Gentoo,Slack i no. #1 Ubuntu. :smiley:

jah, to malo sutra, ustvari može, ali bi morao da pomalo zagoogla npr. šta je particija, šta je swap, šta je filesystem, šta je X, šta je ovo šta je ono.

Mislim da ti ovo ne pije vode uvijek :wink:

ja često vidim da vako dječurlija hoće nazor da su hakeri i onda snimaju distro tipa gentoo, arch, slack, takođe ima i onih koji vazda hoće mimo narod, npr. ako bi arch bio mainstream onda bi snimali i pričali o suse, ubuntu, mandrivi itd.

čast izuzecima ;)[/quote]

Razumijem za Gentoo al’ otkud nade Arch za hakere, pa to je jedna od “najn00by” distribucija. Slackware je skoro ko Arch al’ zbog pkg managera isto nije za pocetnike.
Isto prije smo se slozili, ako se sjecas, da je Ubuntu isto za hackere, sam si rekao da hackas Ubuntu 1:1. Znasi za 'akeree imamo Gentoo,Slack i no. #1 Ubuntu. :D[/quote]

pa o tome ti govorim, ubuntu može i za djecu amože i za hackere, ali vi ne hajete :slight_smile:

It was sarcasm, that with Ubuntu.

Nebitno, uglavnom necemo nikoga zvati djecurlijom, it’s not neat.
tip: look at some lolcats.com (tako kazu na archwiki). :slight_smile:

meni nije, a ako već hoćeš onda je veći sarkazam kad neko kaže da se gentoo može instalirati “samo nek znaš čitati” :slight_smile:

Irelevantno, al’ zasto ne Gentoo se moze installirati sa 3 kommande. :smiley:

Normalno da se ne misli na bukvalno citanje handbooka. Citanje bez razumijevanja je gubljenje vremena.

[quote=Asm1r]
Razumijem za Gentoo al’ otkud nade Arch za hakere, pa to je jedna od “najn00by” distribucija.[/quote]

ja sam lipso samo dok sam pročitao ona sva pitanja u installeru, slack je za arch izmislio installer :slight_smile: