Ubuntu 12.04

Imas ljude zele 3D desktop environment. U tom slucaju XFCE je beskoristan.

@Dinko: XFCE je imo sjene (pa kasnije i efekte) prije nego neki drugi :wink:

Mislim na prave 3D compositing managere sa hardverskim ubrzavanjem kao sto je compiz. Xfwm je zaista jedan od prvih X compositing managera, ali je “2D” :smiley:

Ovo jednom kad podje nikad stat :D, meni je GNOME 3 vrh

da izvinete, ja prvo instaliram yakuake/guake i izvucem si kratice za mail/web client… ostalo… dunno, no fuck was given :smiley:

Zasto bih razmisljao o performansama na i7 procesoru, nVidia 512 MB kartici i 12 GB RAM-a?

Ono, ustedio sam 2 nano sekunde… right

Imas ljude zele 3D desktop environment. U tom slucaju XFCE je beskoristan.[/quote]
Može se Compiz koristiti sa XFCEom:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Compiz#Xfce_autostart_.28without_.22fusion-icon.22.29
http://www.youtube.com/watch?v=wpF3zvFD02w
Sam Compiz kao Compiz nije toliko problematičan ako imaš kvalitetnu (diskretnu) grafiku.

[quote=Amar]Zasto bih razmisljao o performansama na i7 procesoru, nVidia 512 MB kartici i 12 GB RAM-a?

Ono, ustedio sam 2 nano sekunde… right[/quote]
Pa blago tebi ako ti sve radi zadovoljavajuće, imaš situacija u kojima nikakav nabrijan hardver ne može pomoći…

Prije 5-6 godina su ljudi pričali kako XP “leti” sa Pentiumom 4 i zašto bi iko htio koristiti Windows 2000 sa takvom konfiguracijom… a danas ti isti ne rade ništa bitno drugačije, samo što su se u međuvremenu naplaćali hardvera i namijenjali operativnih sistema. Ako doživljavaš isprobavanje novog hardvera i softvera kao vid zabave onda se i može opravdati taj trošak, u suprotnom je najblaže rečeno neracionalno.

Takoder prostiji softver je uglavnom stabilniji, sigurniji. Ironicno je da softver mora postati komplikovaniji da bi bio “laksi” za upotrebu.

Dalje imaju aspekti kao potrosnja energije, gdje najvise stradaju laptopi pregrijavanjem i malim vijekom baterije, uopste smanjuje se vijek bilo kojem tipu hardvera, a treba misliti i na ekologiju. :slight_smile:

Mene moj mali prljavi, istroseni, natekli i zagoreni HP550 (1.6 core2duo - 800MHz po jezgri, 4GB rame, 160GB, iwl3945, GMA945 graphics) sluzi vjerno vec 2+ godine, vrtio je bruku razlicitih distribucija i dosad mu je sve radilo na svakoj distro kako treba (pa cak i na OpenBSDu necete vjerovat). Sto vise starim sve se vise slazem sa “ne barci ako radi” :slight_smile: Naravno, nerijetko pomogne da ga dam amaru da se igra operacije te pocisti iznutrice :slight_smile: Zasto mi je ovaj laptop drag je sto je kostao oko 800KM a zaradio sam s njim bar 20x tolko :slight_smile:

adioe3 moj stari laptop je radio 2,5 godine i onda se odlemila (citaj crkla) grafika. Pisao sam o tom na forumu. Neces vjerovati: HP :smiley: Ne bih da te sikiram ali da znas sta ja bilo kod mene. :smiley:

Moj ovaj HP 6715s radi vec 5-tu godinu i bez problema, gnome3 leti na njemu. Ne primjecujem nikakav lag osim kada vrtim neki pozadinski posao koji siluje disk. To mu je jedina slaba tocka. A proc je AMD Sempron mobile 2GHz. Nedavno ubacio 4GB RAM-a.

Vjerovatno zbog samog diska? Pretpostavljam da je 5400 RPM? Rijedak je slucaj diskova od 7200 obrtaja u laptopima a osjetna je razlika. Cini mi se da lenovo najcesce ima te diskove.

Da, zato sam i spomenuo kad mi nesto ceprka po disku da malo zasteka. Sam disk je spor i star, ne znam kako je izdrzao ovoliko. Mislim se bi li uzimao novi ili sacekao prvo da ovaj crkne. Svakako ne drzim podatke na njemu. Laptop je opcenito star ali dobro sluzi. Sve radi normalno, cak na ubuntu + gnome3 koji trenutno koristim. Graficka naravno integrirana, ATI Radeon XPress 1270, ne mogu igrati COD na njemu ali mi odlicno sluzi za razvoj i testiranje aplikacija koje ne smiju biti zahtjevne.

Pa ako ti ne treba hitno kupi kad taj crkne. A kad nesto nije hitno onda ce trajati dugo - mozda i ne crkne dugo vremena :smiley:

Pricekat cu da crkne :smiley:

@adioe3 daj ti to Amaru da ga ocisti, pa vise nikad nece biti prljav, istrosen, natekao i zagoren :smiley:
evo kucam s Sony Vaio PCG-K35 koji je isto tako bio ni za cega, a isao je sa mnom u razne avanture i obisao pola Zemljine kugle :D. Nakon ciscenja je to drugi sasvim laptop. I na njemu je Ubuntu 11.10 sa XFCE, odbija bilo sta drugo da instalira, a Pioneer DVD Combo je na izmaku snaga, pa sam ubacio Plop CD, posto nece svasta da cita. Probam Arch ne moze s USB-a, nisam imao kad peglati se s tim, dalje Gentoo, uzeo mi citav dan da mi kaze da Python nije dobro instaliran, onda openSUSE Gnome 3 crasha, KDE je prespor i odustao sam, Fedora na Gnome 3 ide u Fallback, a XFCE Spin nece da se instalira ispod 768 MB RAM, pa sam ostavio Ubuntu, koji radi super i sa Unity. Neka ga. I da, stvar je najvise u DE, XFCE je odlican za stare rage.
EDIT: Malo info, laptop je star 7 godina, ima P4 Prescott 3.06 GHz, 512 MB Infineon RAM, 80 GB HDD, ATI 200M IGP 345 grafika, znaci u to vrijeme je zario i palio kao desktop replacement (Prescott procesori su se uvijek mogli pohvaliti ekstremnim temperaturama :D)

E vidis, zato ja dam Amaru da mi cisti laptop, on ne odlemi nista :slight_smile:

Ja sam kazem ti skoro cistio, po prvi puta, HP530, sva sreca pa nisam mrtve ljude unutra nasao koliko je prasine bilo!

http://www.youtube.com/watch?v=G3vKceIMtP0

jeste da je stariji post ipak moj feedback na Ubuntu 12.04
Posto pratim Ubuntu od samog postanka ali mi je od 10.10 uzasno blesav u kvm imam test system koji koristim kao test&use&drop i mogu reci da ovo nista ne valja elem

Performance nikakav, startup time i pored podesavanja inih parametara 40 sec, sve iznad 25 ne dolazi u obzir
Od update do update nestaju paketi upravo sam se oprostio od skype i temaviewera jer ia32-libs i drugih 190 paketa su novim update povuceni i markirani kao broken.
svakodnevni problemi bez smisla i mozga kerneloops svakih pola sata se javlja
Firefox verzija 13 pod Ubuntom mi vise ne nudi management favorita
standby ne funkcionise vise nakon update
KVM (nasted) ne funkcionise
alsa pravi probleme , ubuntu starta sa mute
Desktop Env. mrzne :slight_smile:

Toliko o tehnici a sad licno misljenje
Unity smatram absolutno bezveze i bespotrebno cak mi i oduzima vremena da bi startao programe i imao pregled
Novi software centar je po meni obsolete
Globalna lajstna za aplikacije pri vrhu desktopa je smor zivi i posve neefikasan imam dva monitora i sad treba pola metra da sakacem do opcija

ovo je definitvno kap koja je presudila, od sada nema vise testiranja i ja i Bubuntu definitvno smo neprijatelji, pa ovo je gore iz vremena 2003 i Susetovih gadosti

@nidla, bez uvrede :wink: